Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co si představit pod detoxem a má nějaká pravidla?
archiv Ivany Bednářové Častvajové
Životní styl / Poradny

Co si představit pod detoxem a má nějaká pravidla?

datum: 28. 2. 2022 15:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá Ivana Bednářová Častvajová, BA, odborná garantka sekce Zdraví na ZOOTu.

Co si představit pod detoxem a má detox nějaká konkrétní pravidla, jak by měl vypadat? (28. 2. 2022)

Detox je jednoduše očistná kúra, kdy se naše tělo zbavuje toxických látek a jedovatých zplodin, které našemu organismu škodí. Toxiny se do našeho těla dostávají nejen prostřednictvím stravy, ale i z vnějšího prostředí. Mezi takové škodliviny patří chemicky zpracované potraviny (polotovary), cigaretový kouř, výfuky, chemické kosmetické prostředky, hormony, nebo také nedostatek spánku, pohybu a stres.

Detox bychom si měli dopřát minimálně dvakrát ročně, a to minimálně dva týdny nepřetržitě, já osobně bych doporučovala opakovat čtyřikrát ročně. Pokud detox zvolí někdo jen dvakrát ročně, kúra by měla trvat určitě jeden měsíc. Ideální je začít hned v lednu, v zimě totiž dochází k největšímu zaplavování organismu toxiny, které oslabují organismus. Chybí nám dostatek pohybu a slunce. Tím trpí i naše pokožka, která je v zimním období velmi citlivá na změny teplot a rychle se vysušuje. S detoxem začněte pomalu, jezte do polosyta, vyhýbejte se těžkým pokrmům a konzumujte lehkou a lehce stravitelnou stravu. Ze svého jídelníčku vyšktněte živočišné bílkoviny, pšenici, cukr, alkohol, a kofein. Konzumujte hodně zeleniny a ovoce nebo šťávy, ořechy a rostlinné kvalitní oleje a ryby. Tím usnadníte tělu přepnutí do dalšího módu.


Sluneční paprsky jako nejúčinnější zbraň proti virům i špatné náladě

Dbát bychom měli na pitný režim, hydratace je důležitá stejně jako omezení toxických potravin a nápojů včetně alkoholu. Měli bychom se vyvarovat i cukru, který je často dáván do souvislosti se záněty v těle, kromě jiného má negativní vliv na zdravý vzhled naší pokožky i tvorbu vrásek. V rámci detoxu bychom měli začlenit pravidelný pohyb v podobě dlouhých procházek (ne kardio). Blahodárná je určitě sauna a masáže, kdy z těla máme šanci vyplavit škodliviny.

V čem spočívá největší účinek detoxu a jaké bývají nejčastější chyby? (28. 2. 2022)

Očistná kúra posílí imunitu našeho těla, pročistí játra a další orgány. Odměnou bude i zbavení se únavy, chronických nemocí, kožních či gynekologických problémů, migrén či bolesti hlavy. Podpoříme významně metabolismus i nervový systém a našemu tělu dodáme obrovskou úlevu, kterou následně pocítíte.

Mezi časté chyby patří hladovění, které často lidi zaměňují s detoxem a jehož výsledkem může být dlouhotrvající bolesti hlavy, nevolnost a únava. Taky byste neměli vsadit na bylinky či metody, mnohé z nich mají mít neblahé vedlejší účinky a mohou spíše uškodit. Pokud se chcete pustit do řádného detoxu, je lépe jej praktikovat pod vedením odborníka, laický přístup a neznalost může být v tomto případě na škodu.


Zatočte s jarní únavou přirozenou cestou

Cílem detoxu není zhubnout, ale očistit organismus, to je hlavní cíl a ten bychom měli mít na paměti. Pokud chceme absolvovat detoxikační kúru, měli bychom být připraveni dodržet ji určitý čas, aby měla smysl a výsledek. Ideální je napsat si plán dne či týdne, který budeme dodržovat bez výjimek. Detox je o zbavení se toxinů, takže bychom se měli vyhnout všemu obsahující chemii nejenom v potravinách, ale i v kosmetických produktech.

Je detox vhodný pro všechny a je možné ho případně nahradit například důsledným dodržováním životosprávy po celý rok, nebo nějakým jiným způsobem? (28. 2. 2022)

Detoxikačních metod je celá řada, z nich ale výrazná část není aplikovatelná pro každého. Příkladem je detox založený na zeleninových a ovocných šťávách, které rozhodně nejsou vhodné pro osoby se srdečními chorobami, diabetem a podváhou, pro děti a lidi s žaludečními problémy nebo seniory nebo těhotné ženy. Pokud trpíme určitou chorobou, detox bychom měli prodiskutovat se odborným lékařem.

Pokud se snažíme v průběhu roku dodržovat správnou životosprávu, mít pravidelně pohyb a vyhýbáme se chemii, není nutné sahat po razantnějších metodách. Stačí začlenit malou změnu, která bude i pro náš organismus přínosem a přinese úlevu a posílení naší imunity.

Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Od jakého věku dítěte je vhodné podávat vitaminy v tabletách? (9. 12. 2021)

Nejlepší forma vitaminů je samozřejmě kvalitní zelenina a ovoce, které by mělo být součástí každé domácí stravy. Od narození jsme dětem příkladem, pokud jim už v útlém věku ukážeme, že porce zeleniny nebo ovoce je automatickou součástí pokrmů. Ani v dospělosti s tím nebudou mít problém a budou to stejným způsobem učit svoje děti. Jsou ale často případy, že zeleninu i ovoce dítě odmítá. Pak volím formu přírodního prášku moringy, nebo lipozomálního vitaminu C a D, klidně od tří let věku. Pokud dítě kapsli nespolkne, nasypte mu obsah do jogurtu nebo do pomazánky.


Vitaminy: Neviditelní přátelé

Jaké vitaminy a minerály nejčastěji dětem chybí? (9. 12. 2021)

V prvních měsících života jsou důležité vitaminy K a D. V předškolním věku je pak potřeba podporovat dětskou obranyschopnost pomocí vitaminů B a C. U adolescentů se vzhledem k fyzické a psychické zátěži zvyšuje spotřeba vitaminů A, B, C i D.

Nezatíží zbytečně dětský organismus chemicky zpracované tabletky? Je určitě přínos podávání vyšší než případné mínusy? (9. 12. 2021)

Chemicky zpracované tablety zatíží každý organismus, nejenom ten dětský. Především játra a ledviny trpí. Při výběru vitaminů se soustřeďme na složení, mnohdy už nízká cena napoví, že kvalita vitaminu nám může spíše ublížit. Vybírejte vitaminy přírodního charakteru, ideálně v kapslích, spečené tablety mohou obsahovat zbytečnou chemii.

Liší se doporučení, jaké vitaminy podávat u dětí menších (3 roky) a větších (7 let)? (9. 12. 2021)

Liší se samozřejmě doporučeným množstvím, například vitamin C – denní doporučované množství pro děti od 1–3 let je 60 mg, od 4- 7 let 70 mg. Potřebná denní dávka vitaminu D u dětí činí zhruba 400 IU.

Vitamin B potom od 1–3 let je 0,6 mg, od 4–7 let 0,8 mg, 8–9 let 1 mg. Vitamin B₁ se ničí vařením, přímý přístupem vzduchu a vody.

Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak můžeme předcházet typickému zimnímu nachlazení? (28. 10. 2021)

Imunita v podzimním období dostává zabrat a je značně oslabená, a proto ji musíme pravidelně posilovat. Neměli bychom čekat na nemoc nebo únavu, ale včas změnit jídelníček či návyky, které ani nedovolí nemoci propuknout.

Důležité je doplňovat vitamin C, alespoň v dávce 80–100 mg denně. Najdete ho nejen v citrusech, ale i bramborech, brokolici nebo v rajčatech. Na podzim bychom měli mírně snížit příjem mléčných výrobků, sladkostí a masa. Tyto potraviny více zatěžují střevo, ve kterém se tvoří hleny, což vytváří prostředí ideální pro bakterie a viry. Důležité je také začlenit pravidelný sport a otužování, místnosti bychom neměli přetápět a často větrat. V ideálním případně bychom měli trávit alespoň nějaký čas denně v přírodě na volném vzduchu.


Imunita začíná ve střevě

Doplňovat bychom měli i vitamin B snižující únavu a vyčerpání. Do jídelníčku bychom měli zařadit luštěniny a ořechy nebo kvalitní doplňky stravy. Současně bychom neměli zapomínat na zásadní vitamin D, který v podzimním období ze sluníčka již nelze čerpat, ale můžeme jíst více tučné ryby nebo pořídit doplňky stravy bez chemie.

Když už cítíme první příznaky nachlazení, jakou nasadit přírodní léčbu, která co nejrychleji zabere? (28. 10. 2021)

Je to velmi individuální, každopádně neprohloupíte zvýšenými dávkami vitaminu C (ideální v lipozomální formě), dále pozitivně může zafungovat echinacea, zinek, dávka vitaminu D nebo moringa.

Co funguje na bolesti v krku? (28. 10. 2021)

Na bolest v krku bych připomněla klasický Priessnitzův obklad, který vám určitě přinese úlevu nebo bylinná kloktadla například se šalvějí. Můžete si udělat doplňkově i silný čaj z moringy se šalvějí, který k vyléčení také napomůže.

Jak se přírodní cestou vypořádat s nepříjemným pálením očí? (28. 10. 2021)

Na pálení očí mohou zafungovat obklady z chrpy nebo světlíku lékařského nebo výplach matcha čaje s destilovanou vodou.

Fungují babské rady jako slepičí vývar, echinacea nebo tzv. vypotit se z toho? (28. 10. 2021)

Určitě není na škodu zkusit to nejjednodušší, třeba silný vývar, ideálně hovězí nebo telecí, který doplní tělu živiny a je zároveň přírodním antibiotikum. Tím je i česnek, který si naložíme do medu. Zafungovat může i cibulový čaj, stejně jako čaj heřmánkový nebo zázvorový. Výborný je i sirup z černého bezu.


Heřmánek: Nejuniverzálnější a nejznámější bylina na světě

Jak si můžeme být jistí, že nejde o nic závažnějšího? Kdy už by bylo lepší jít k lékaři? (28. 10. 2021)

Pokud jste pouze nachlazeni, neměli byste trpět zvýšenou teplotu či bolestí hlavy. Na nachlazení stejně funguje téměř výhradně odpočinek a vitaminy, lékař by vám doporučil totéž.

Je tak dobré nepanikařit a uvědomit si, že i zvýšená teplota je vlastně obranou organismu, který bojuje s nějakým zánětem. Pokud ovšem horečka trvá déle než tři dny, neměli byste čekat na další příznaky a jít k lékaři.

Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy? (15. 9. 2021)

Sledovat bychom měli hlavně složení doplňků, množství účinné látky a přítomnost chemie. Ideální přípravek je čistě přírodní.

Proč některý běžný doplněk stravy stojí 50 korun a jiný 250? (15. 9. 2021)

Cena u většiny produktů odráží jejich kvalitu. Synteticky vyrobené doplňky jsou levnější a obsahují daleko méně účinné látky. Mnohdy jde o „barevnou“ a velmi chemickou vodu, která našim orgánům, hlavně játrům a ledvinám, může naopak uškodit. Má to potom kontraproduktivní efekt, místo pomoci si přímo škodíte, a ještě za to zaplatíte.

Podle čeho poznám, který doplněk je pro mě nejlepší? (15. 9. 2021)

Určitě bych doporučovala brát doplňky stravy preventivně a po celý rok, nikoli jen jako detox nebo řešení v případě nemoci. Naše tělo funguje jako stroj, potřebuje denně kvalitní palivo, konkrétní vitaminy, minerály, živiny.

Pokud víme, že nejsme schopni určité vitaminy vstřebat stravou, je nutné je tělu dodat jiným způsobem. V případě, že tělo nemá dostatek životně potřebných látek, nefunguje dobře, neumí se bránit před nemocemi a orgány pracují na úkor ostatních. Při výběru doplňků stravy sáhněte po těch přírodních bez chemie, jsou sice dražší, ale tělo je umí lépe zpracovat i vstřebat. Zbytečně nezatíží vaše orgány, a budete-li je užívat dle doporučení, výsledky se dostaví.

Platí také heslo: Všeho s mírou! I s přírodními doplňky se můžete „předávkovat“.

Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00

Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?

Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Tip šéfredaktorky

Připravte si svatomartinskou husu s Velkou knedlíkovou kuchařkou

23. 10. 2024 15:39 autor -mav-