
Česnek: Přírodní antibiotikum
Kde ho najdete? Jeho pravlastí je zřejmě západní Sibiř, odkud se rychle rozšířil do celé Asie a Evropy. Staří Řekové ho používali jako součást elixírů mládí, Egypťané s jeho pomocí léčili bolest v krku i bolest hlavy. Ve středověké Evropě byl jedním z léků proti úplavici, choleře a tyfu.
Co obsahuje? Z jeho silic je nejdůležitější silně antibiotický alicin. Kromě toho je bohatý i na vitaminy A, B, C a E, selen a flavonoidy.
K čemu je vhodný? Samozřejmě jako přísada do mnoha jídel české i světové kuchyně. Nejlepší je ale syrový. To funguje jako přírodní antibiotikum, je antibakteriální, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pomáhá bojovat s rýmou, záněty průdušek i plic a astmatu. Zlepšuje zažívání a stimuluje pohyb potravy ve střevech. Česnekový čaj (30 g prolisovaného česneku povařeného v 1 litru vody) podporuje imunitu a celkovou kondici. Mast z česneku dezinfikuje řezné rány a hojí stopy po hmyzím kousnutí a pomáhá na různá kožní onemocnění.
A kde se vzaly pověsti o tom, že odhání upíry? Zřejmě na tom má zásluhu jeho schopnost poradit si s mnohými infekcemi a nemocemi, takže podle našich předků byl česnek prostě všemocný!
Jak odstranit zápach z úst po česneku? Nevýhodou česneku je nepříjemný intenzivní zápach, který se line z úst ještě dlouho po jeho konzumaci. Nepříjemné aroma částečně zmírní žvýkání petrželové natě nebo čerstvých listů máty. Pomůže i rozkousat několik kávových zrn nebo sníst jablko.
Vyzkoušejte zajímavé recepty s česnekem
Vepřový bok na cideru a česneku, kapra v česnekovo -zázvorové marinádě nebo kuře se čtyřiceti stroužky česneku!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Víte, čím se zahřát v sychravých dnech?
Autor: -an-, Datum: 9. 12. 2019 10:00
Canisterapie: Když psi uzdravují
Autor: -vls-, Datum: 2. 10. 2019 10:00
6 tipů, jak správně dýchat
Autor: Pavel Štěpka, Datum: 27. 9. 2019 10:00
Komentáře