Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zázvor lékařský: Zázrak od „zet“
freepik.com
Životní styl / Přírodní medicína

Zázvor lékařský: Zázrak od „zet“

datum: 12. 3. 2020 10:00 autor: Jana Vavřinová
Zázvor se hodí ke každé příležitosti, ale především na jaře a na podzim je velmi užitečnou součástí pitného režimu i jídelníčku. Okořeňte si s ním život!

Kde ho najdete? Exotická rostlina, která je v Evropě známá již po staletí, je původem z Číny a Indie. Znali ho již staří Řekové i Římané, u nás jeho užívání zdomácnělo ve 13. století. V současné době se zázvor ve volné přírodě vyskytuje velmi zřídka, pěstuje se uměle na plantážích. Výška rostliny kvetoucí bílými nebo růžovými poupaty dosahuje až 90 cm. Pod zemí se nacházejí světle hnědé až nažloutlé bohatě rozvětvené silné oddenky.

Co obsahuje? Oddenky zázvoru jsou zdrojem vitaminů A, B, C, E a řady tělu prospěšných minerálů. Typickou vůni způsobuje látka jménem zingiberen, ostrou a výraznou chuť zase gingerol.

K čemu je vhodný? Zázvor je geniální ingrediencí jak do pokrmů asijské kuchyně (např. jako příloha k sushi), tak do slaného i sladkého pečiva (např. zázvorové perníčky), do marinád, dipů a k dochucení salátových zálivek i jako součást smoothie.

Zázvor je oblíbeným pomocníkem v boji proti pálení žáhy a nadýmání. Při rýmě, bolestivém hrdle a nachlazení je doporučováno popíjení zázvorového čaje, který si můžete vylepšit přidáním medu, čerstvých lístků máty, plátků citronu nebo i sáčkem černého čaje. Zázvor je také vhodný ke zmírnění žaludečních nevolností. Mezi těhotnými ženami se zase těší oblibě zázvorová lízátka, která jim pomáhají v počátcích těhotenství zbavit se ranních nevolností. Děti do tří let věku by zázvor kvůli jeho silným účinkům neměli vůbec ochutnat.

Kdy se sbírá? Pokud pěstujete zázvor v květináči, můžete čerstvé oddenky sbírat během celého roku. V případě, že víte, že sklizený nebo zakoupený celý kořen zázvoru nestihnete spotřebovat čerstvý, můžete ho dát do mrazáku. V lednici obvykle vydrží až tři týdny.


Tipy redakce

⇒ Zázvor můžete vypěstovat i v českých podmínkách. Rostlina potřebuje přiměřenou vlhkost a dostatek slunečního světla. Nesnáší chlad.

⇒ Určitě v obchodě nekupujte kořen, který je již vlhký a měkký. Pozorně si také celý zázvor prohlédněte, abyste domů nepřinesli oddenek s namodralou plísní.

⇒ Pomáhá při hubnutí – urychluje metabolismus.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Světlice barvířská: Užitečná kráska

Světlice barvířská: Užitečná kráska

Autor: -gul-, Datum: 20. 9. 2020 11:00
7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00
Anýz: Nejdéle známé koření na světě

Anýz: Nejdéle známé koření na světě

Autor: -an-, Datum: 9. 9. 2020 10:00
5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

5 rad, jak se vyhnout podzimnímu stresu

Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 6. 9. 2020 11:00