
Imunita začíná ve střevě
Nejen nedostatečná strava bohatá na vitaminy, minerály, vlákninu a chytré bakterie, ale také hektický životní styl, stres, pravidelné užívání léků či onemocnění mohou mít nepříznivý vliv na funkci střevní mikroflóry.
Hodné a zlé bakterie
Ta je důležitá pro správné fungování celého těla, proto je potřeba, aby pravidelně dostávala co největší množství správných bakterií. Těch v našich střevech koluje obrovské množství. Vyhráno má obvykle ten, u něhož převládají bakterie „dobré“ nad těmi „zlými“.
Pokud se ve střevě shromáždí více špatných bakterií, mohou ovlivnit fungování těla nejen na úrovni naší obranyschopnosti, ale mohou stát v pozadí za dalšími problémy, jako jsou zažívací obtíže, a dokonce i psychická nepohoda.
Co prospívá střevní mikroflóře?
Pravidelné doplňování probiotických kultur obnovuje střevní mikroflóru, a tím příznivě ovlivňuje obrannou reakci celého organismu a udržuje rovnováhu v trávicím traktu. To je stejně důležité u dospělých i u dětí. Probiotika můžete užívat jednoduše ve formě kapslí, a to nejen v době, kdy berete antibiotika, ale pravidelně v průběhu celého roku.
Další a přirozenější variantou, jak dostat dobré bakterie do těla je kysané zelí, kváskový chléb, a především kvalitní mléčné produkty – nejlépe zakysané, jako je bílý jogurt, kefír či acidofilní mléko.
Kvalita na prvním místě
Výsledkem pravidelné konzumace kysaných mléčných výrobků bývá zlepšení imunity a náprava zažívaích potíží, jakými jsou časté průjmy nebo zácpa.
Při výběru kysaných mléčných výrobků dbejte však zejména na kvalitu. Suroviny z ekologického zemědělství nabízejí kvalitu bez chemie, konzervantů, škrobů či dalších zbytečně přidaných látek. (Poznáte je spolehlivě podle dvou značek biolistu a biozebry.)
Brambory na loupačku a kefír
Pokud nepatříte mezi ty, kteří zvládnou vypít sklenici zákysu či sníst neochucený bílý jogurt, nezoufejte! Lepší je něco než nic.
Proto si klidně vychutnejte ovocný kefír v biokvalitě, do ovčího bio jogurtu, který obsahuje obrovské množství vitamínů i minerálů, si přidejte ovoce i domácí granolu (domácí müsli) a ke grilovanému masu si připravte perfektní dip z čerstvého kozího tvarohu se zakysanou smetanou a pažitkou. A co takhle vrátit se do minulosti, připravit brambory na loupačku s máslem a solí a k tomu hrnek čerstvého kefíru?
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Vsaďte na špenát
Autor: -ket-, Datum: 26. 1. 2023 10:00Začátkem roku se na vlně novoročních předsevzetí většina z nás snaží o zavedení zdravých návyků –…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

5+4 tipy na domácí tělocvičnu
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 1. 2023 0:05Přemýšlíte, jak dodržet novoroční předsevzetí, že budete pravidelně cvičit? Pokud se vám nechce…

Víte, jak být na běžkách jako profesionál?
Autor: redakce ve spolupráci s bývalou biatlonistkou Evou Puskarčíkovou, Datum: 24. 1. 2023 10:00Chystáte se na běžky a chcete být co nejlépe vybaveni? Ať už jste začátečník, nebo běžkař…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

5 rad, jak shodit přebytečná kila
Autor: -red-, Datum: 16. 1. 2023 15:00Zkuste ketogenní dietu! Ale pozor, není pro každého. Změna stravování a životního stylu je velkým…

5 rad, jak zatočit s viry
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 12. 2022 10:00S podzimními plískanicemi každoročně přichází sezóna viróz a našimi častými společníky se bohužel…
Komentáře