Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Mozek stárne rychleji, když se mu nevěnujeme
Pexels, Anna Shvets, 4226219
Životní styl

Mozek stárne rychleji, když se mu nevěnujeme

datum: 31. 1. 2024 0:05 autor: redakce ve spoupráci s Ing. Barborou Procházkovou, PhD., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom,
Je stále nejdokonalejším, nejsložitějším, a přitom v mnoha ohledech nejméně probádaným orgánem v lidském těle. Na starosti má nejen všechny životní funkce, ale také smysly, myšlení nebo emoce. Řeč je o mozku, orgánu, který nelze nahradit. A i z toho důvodu se o něj musíme náležitě starat. Aby nám dobře sloužil, potřebuje dvě základní věci – trénink a odpočinek. Té druhé se mu v dnešní době dostává čím dál méně

Mozek nenahradíme

Mozek jako centrální orgán lidského nervového systému hraje v našem životě nezastupitelnou roli. Řídí totiž základní tělesné funkce jako dýchání, srdeční činnost, trávení a hormonální regulaci.

Je zodpovědný za zpracování smyslových informací, díky kterým vnímáme svět okolo nás pomocí zraku, sluchu, čichu, chuti a hmatu, a také za orientaci v prostoru, koordinaci pohybů a motoriku těla.

V oblasti kognitivních funkcí zajišťuje mozek myšlení, rozhodování, uchovávání a vybavování paměťových stop. Klíčový je také v regulaci emocí a v sociálních a komunikačních schopnostech. Naše identita, vědomí a interakce s okolím by bez něj byly ztraceny. Je to zkrátka lidský orgán, který dělá člověka člověkem.


Víte, jak povzbudit mozek?

Jak trénovat mozek?

Stejně jako posilujeme naše svaly, pravidelně cvičíme a dbáme na to, abychom dobře spali, je nutné pracovat i s naší hlavou. Mozek je tvárný a mění se v závislosti na podnětech, které k němu přicházejí.

Každý člověk má kolem 86 miliard neuronů, které slouží k přenosu nervových vzruchů. Díky stimulaci mozku můžeme podporovat jeho neuroplasticitu, což je schopnost tvořit a zesilovat spoje mezi neurony. Klíčem k efektivnímu tréninku mozku je pravidelnost a různorodost aktivit. Od logických her, jako jsou křížovky, sudoku, šachy, přes osvojování nových dovedností, například studium jazyka, hra na nějaký hudební nástroj, po fyzická cvičení zaměřená na rovnováhu, ať už je to jóga, bosu, nebo tai chi,“ doporučuje Ing. et Ing. Barbora Procházková, PhD., vedoucí vědeckého týmu Chromozoom, která stojí za vývojem DNA testů.


Máte mozek jako v mlze? Dodejte mu palivo a nezapomínejte na odpočinek

Ve spánku se mozek připravuje na bdělost

Důležitý je podle vědců i dostatečný spánek. Ten je stěžejní pro paměťové funkce, regulaci nálady a celkový duševní stav.

Během noci se informace z hipokampu, který funguje jako dočasné úložiště paměti, přenáší do mozkové kůry. Mozek se při přechodu do spánku postupně utlumuje, regeneruje a zpracovává nabyté informace. A to zejména v případě, učíte-li se na nějakou důležitou zkoušku.

Během REM spánku dochází k upevňování a přeorganizování naučených informací. Tento vztah mezi REM spánkem a konsolidací paměti naznačuje, že dostatečný a kvalitní spánek je nezbytný pro efektivní učení.


 

10 (ne)známých mýtů o mozku

Pomůže mozkový jogging

V případě, že mozek necháme zahálet, může se s přibývajícím věkem jeho funkčnost zásadně zhoršovat. Už po pětadvacátém roce bychom proto měli dělat pravidelná cvičení, takzvaný mozkový jogging.

Stačí si vzít článek a přečíst si odstavec nahlas. Po přečtení se pokuste text přepsat doslovně a srovnejte si jej. Garantujeme vám, že když tuto aktivitu budete opakovat každý den, uvidíte výrazné zlepšení v naučeném textu.


20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

Pravidelný pohyb i středomořská kuchyně

Ke zdravé a svěží mysli nám může pomoct také pravidelný pohyb, nejlépe tanec nebo chůze čtyři kilometry denně, středomořská kuchyně s rybami, saláty a olivovým olejem a vitaminy C, E nebo ginkgo biloba.

U starších lidí funguje perfektně také sociální interakce například s vnoučaty nebo blízkými, díky které se chátrání jejich poznávacích schopností může zpomalit až o neuvěřitelných 70 %.

Na naši pozornost mají vliv i geny Zvýšit naši pozornost můžeme krátkodobě pomocí doplňků stravy, jejichž základem je látka citikolin (CDP-cholin), která je formou esenciální látky zvané cholin. Bez ní by náš mozek nedokázal fungovat.

„Právě rozdíly v naší pozornosti, paměti, rychlosti zpracování informací, prostorových schopnostech, jazykových dovednostech a schopnosti řešit problémy jsou z velké části ovlivněny našimi geny. Na rozdíl třeba od naší krevní skupiny, kde je zapojeno jen pár genů, je v rámci kognitivních funkcí aktivních genů mnohem více. I když každý sám o sobě má malý vliv, když se spojí dohromady, tvoří 50–70 % rozdílů v kognitivních funkcích mezi jednotlivci,“ upozorňuje genetička.

Mysl musí odpočívat

Dnešní zrychlená doba se vyznačuje důrazem na výkon a produktivitu jak v pracovním nebo studentském prostředí, tak ve sportu.

Mozek bychom neměli přetěžovat, což může být v naší uspěchané civilizaci někdy obzvlášť složité. Jsme totiž permanentně vystaveni mnoha různým stimulům. A není to jen telefon, přemíra stresu v práci nebo každodenní péče o děti.

Tím, jak spěcháme, děláme více věcí najednou, myšlenkami skáčeme z jednoho tématu na druhé, neustále přerušujeme naši pozornost a nevědomky tak naší mysli škodíme.

Jednou za čas je dobré nechat mozek odpočinout v tzv. default mode, což je specifický systém mozku, který se aktivuje, když naši pozornost nezaměřujeme na vnější okolí. Stav, kdy vlastně neděláme nic, jen se například patnáct minut koukáme z okna a necháme naši mysl ve vlastních tocích myšlenek, má na náš mozek vysoce regenerační účinky, podobně jako meditace nebo jóga.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, kdy je Mezinárodní den čistého ovzduší?

Víte, kdy je Mezinárodní den čistého ovzduší?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 9. 2024 0:05

Každý rok se 7. září slaví Mezinárodní den čistého ovzduší, který byl ustanoven Valným shromážděním…

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05

Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

9 tipů, jak si udržet zdravý zrak

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 7. 8. 2024 0:05

Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…

Bez dioptrií za deset vteřin

Bez dioptrií za deset vteřin

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 3. 8. 2024 0:05

Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…

Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?

Zdraví začíná v ústech: Víte, že zuby ovlivňují zdraví celého těla?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Janou Prchal Křepelkovou, Datum: 2. 8. 2024 0:05

Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…

Implantační krvácení – první známka těhotenství. Jak ho poznat?

Implantační krvácení – první známka těhotenství. Jak ho poznat?

Autor: -pr-, Datum: 30. 7. 2024 7:32

Implantační krvácení je jedním z prvních příznaků těhotenství. Toto slabé krvácení či špinění se…

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 7. 2024 0:05

Hodiny strávené v posilovně, vyvážená strava, a přesto váha stále neklesá. Obecné návody a poučky…

Tip šéfredaktorky

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

1. 9. 2024 17:22 autor -jav-