Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zvládněte stres v pohodě
freepik.com
Životní styl / Psychologie

Zvládněte stres v pohodě

datum: 24. 1. 2021 11:00 autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny
Stres výrazně ovlivňuje náš výkon, ale i náladu či spánek. Jak se stresem efektivněji pracovat, pokud se ho nemůžeme zcela zbavit, a to i vzhledem k množství nejistoty?

Stres je nevítaným společníkem snad každého z nás. Každý s ním i se svými emocemi umí pracovat jiným způsobem a každý z nás je vystaven jinému množství. Faktorů, které mohou být stresující či deprimující, je celá řada.

Více stresu začátkem roku

Se začátkem roku se často pojít velká osobní i pracovní očekávání, studenti jsou uprostřed zkouškového období a pro nás všechny je stresující také neustávající nejistota. Kvůli ní nedokážeme přesně plánovat další měsíce, což pro některé z nás může být velmi stresující. Vzhledem k aktuální situaci zažívá mnoho lidí také strach z propuštění či dalších nepříjemností.

„Množství stresu, kterému jsme vystaveni, bohužel často nemůžeme ovlivnit. V naší moci je však s ním účinně pracovat. Na co máme bezesporu vliv, je to, jak se jím necháme ovládnout, jak budeme reagovat a nad čím přemýšlíme během dne,“ připomíná Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Tělo v rovnováze

Zkuste si více všímat svých myšlenek a toho, na co se soustředíte. Situace často ani není tak špatná, pouze se na budoucí událost tak zaměříme, že ji vidíme mnohem emocionálněji, než je nutné, a nakonec i reálně potřebné. I náročná období se dají díky každodenní vědomé práci se stresem a emocemi zvládnout s lehkostí.

Nezapomínejte, že naše tělo musí být v rovnováze. Pokud se příliš přepínáte, potřebujete také dostatečně odpočívat. Kromě toho musíte též přijímat kvalitní energii, abyste se mohli posouvat dál. Naše tělo je komplexní organismus a po všech ohledech by mělo být vaším primárním cílem v péči o sebe vytvoření dlouhodobě udržitelného životního stylu.

Dělejte, co vás těší

Nový rok je teprve na začátku a spousta z nás se zahltila množstvím předsevzetí a nových cílů. Často si ale neuvědomujeme, že bez kvalitního a dostatečného odpočinku nejsme schopni požadovaných výkonů dosahovat. Vyměňte „scrollování“ na sociálních sítích raději za dobrou knihu či procházku. Případně vyzkoušejte meditace, které vám pomohou zastavit se a více si uvědomit, co se děje.

Z dlouhodobého hlediska se naučíte lépe pracovat se svými emocemi a na stres budete reagovat s větším klidem. Zkuste trávit svůj volný čas aktivitami, které vás opravdu těší a které máte rádi. Kromě toho si samozřejmě dopřejte dostatek spánku. Důležitost regenerace v noci je nesporná. Nedostatek spánku se projevuje častou nevrlostí, únavou, frustrací, ale i nervozitou.

Vhodný jídelníček

Na zdraví našeho těla má vliv množství věcí. Místo stresujících krátkodobých diet je třeba najít dlouhodobý jídelníček, který je vhodný pro vaše tělo a požadavky na hmotnost. Není tak známé, že i to, co jíme, má následně vliv na naši schopnost pracovat se stresem.

Vitaminy C a D nejenže výrazně posilují náš imunitní systém, ale také pomáhají účinně bojovat s úzkostmi. Psychickou pohodu pak navodí aminokyselina L-tryptofan, která pomáhá také s lepším spánkem, ale hlavně odbourává podráždění a agresi. L-tryptofan se vyskytuje ve formě, která je dobře dostupná zejména pro lidský mozek především v živočišných bílkovinách, jakými jsou červená tučná masa nebo mléko a syrovátka, nebo také v kvalitní čokoládě. Kromě toho jsou dostupné doplňky stravy, které jej poskytují dostatečné množství. I zde je ale důležitá forma, ve které je tryptofan obsažen.

Pitný režim a pohyb

Kromě dostatku vitaminů nezapomínejte ani na pravidelný a dostatečný pitný režim. Vyřaďte slazené limonády a dopřejte si raději čistou vodu či třeba zelený čaj. Vodu pijte pravidelně. I skleslost může pocházet právě z dehydratace.

Množství vody se samozřejmě váže také na to, kolik pohybu vás přes den čeká. Pohyb má výrazný vliv na vaši náladu, a měli byste proto do svého denního rozvrhu zahrnout třeba jen dvaceti minutovou procházku, pokud nestíháte nic jiného. Zkuste alespoň část cesty do práce vyměnit za pěší chůzi či jízdu na kole, pokud je k tomu vhodné počasí. Při procházce se soustřeďte na okolí a na to, jak se cítíte.

Vychutnejte si chvíli, kterou máte pro sebe, kdy nemusíte sedět u počítače, a užijte si maličkosti, které příroda nabízí.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Když je žena starší...?

Když je žena starší...?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2024 0:05

Mladá žena po boku staršího zajištěného muže. To byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V…

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 31. 5. 2024 0:05

Žijí a vyrovnávají se s duševním onemocněním a k tomu s mýty a tabu, které kolují ve společnosti.…

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 5. 2024 0:05

S nepříjemnými fyzickými či psychickými stavy vyvolanými stresem se setkává většina z nás.

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 5. 2024 0:05

Alkohol, prášky na uklidnění, ale třeba i kokain... U některých látek jako je alkohol, předpisové…

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 14. 4. 2024 0:05

Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem…

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

5 tipů, které pomohou dodržet novoroční předsevzetí

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 12. 2023 0:05

Více než polovina lidí si někdy dala novoroční předsevzetí. Přelom nového roku je příhodným datem,…

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

5 rad, jak zvládnout předvánoční období pomocí zásad time managementu

Autor: -ava-, Datum: 11. 12. 2023 10:00

V předvánočním adventním období by slušelo upustit od každodenního spěchu, ale realita je většinou…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-