
5 rad, jak efektivněji číst a zapamatovat si informace
- Psaní rukou. Přestože si mnozí při studiu i při práci navykli psát na počítači, právě klasické ruční psaní může být skvělým nástrojem, jak zefektivnit čtení textu. O informaci, která člověku „projde rukou“, musí mozek více přemýšlet, a tak se zvyšuje pravděpodobnost, že si ji zapamatuje.
- Praktické pomůcky. Při studiu i při práci se vyplatí mít u sebe praktické pomůcky, které pomohou urovnat myšlenky a vytvořit si systém. „Používám osvědčenou trojkombinaci. Na barevné lepicí bločky Post-it o klasické velikosti 76 x 76 mm se dobře zapisují hlavní hesla, Post-it záložky ve tvaru šipek se hodí pro vyznačení důležitých pasáží v knize, a neobejdu se bez velkých linkovaných Post-it bločků, na které si dělám výpisky a seznamy,“ říká Matej Polievka ze společnosti 3M.
- Barvy nejsou pro parádu. Výhoda barevných bločků spočívá v tom, že umožní v poznámkách vytvořit systém a pak se v nich rychleji orientovat. Například žlutou barvu používat pro důležitá čísla, růžovou pro jména a zelenou pro zajímavé poznámky. Stejně tak lze různé barvy použít například pro různá témata či okruhy. Barevné šipky se zase dají použít například pro vyznačení pasáží, ke kterým je třeba se ještě vrátit, nebo těch míst v textu, kde čtenář skončil.
- Postupné doplňování informací. Při čtení člověka napadají myšlenky, jak získané informace hned využít, nebo naopak co všechno je zapotřebí ještě dozjistit. To všechno může rušit koncentraci. Proto je dobré mít po ruce lístek na seznam bodů a otázek, ten postupně doplňovat a řešit ho až později. Čtení tak není nutné přerušovat, a ještě vznikne praktický seznam pro další postup. Seznam psaný na samolepící bločky se dá znovu nalepit na libovolné místo.
- Opakování matka moudrosti. Na konci každé kapitoly je dobré si udělat krátké shrnutí. Lepicí papírek s poznámkami má tu výhodu, že se dá z knihy přelepit do sešitu nebo bloku, nebo kamkoliv, kde bude na očích. Komu vyhovuje mít „sumáře“ v knize, tomu lze doporučit nalepit ho přes okraj, poslouží tak rovnou jako záložka.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak dospívající vnímají téma smrti?
Autor: -an-, Datum: 20. 3. 2023 10:00Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Syndrom vyhoření může potkat i vás
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 2. 2023 0:05Z neskutečné energie k absolutnímu vyhasnutí. Syndrom vyhoření může způsobit depresi i naprostou…

Máte deprese? Tvořte!
Autor: -rp-, Datum: 10. 2. 2023 10:00Přelom ledna a února bývá pro mnoho lidí náročný. Na psychickém stavu se podepisuje dlouhodobý…

5 důvodů, proč lidé lžou
Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 1. 2023 0:05Řekl jsi dnes nějakou lež? Podle americké studie většina lidí lže až dvakrát denně – někteří…

5 tipů pro lepší soustředění
Autor: -mav-, Datum: 13. 1. 2023 10:00Postupů a rad, jak se správně učit a soustředit (nejen na zkoušky), existuje nepřeberné množství,…

6 rad, jak pokročit ve studiu jazyků
Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 1. 2023 0:05K novému roku neodmyslitelně patří předsevzetí. Chceme za sebou zanechat staré zlozvyky a něco ve…

3 rady, jak tentokrát opravdu splnit novoroční předsevzetí
Autor: redakce ve spolupráci s Lucií Königovou, lifeacademy.cz, Datum: 31. 12. 2022 10:00Úvodní nadšení střídají ke konci ledna výčitky z nesplněných plánů. V únoru si na ně už ani…

O svátcích je někdy nutné vyhledat pomoc psychologa
Autor: -mav-, Datum: 25. 12. 2022 11:00Vánoce jako svátky radosti a veselosti? Ne pro všechny to platí. Podle statistik jsou vánoční a…
Komentáře