Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky
Freepik, jcomp
Volný čas

20 minut pravidelného čtení dělá s mozkem zázraky

datum: 22. 3. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm přeměňují v představy, ho totiž stimulují, což má značné benefity pro lidský organismus. Neváhejte proto a vyberte si knihu, která vám pomůže uniknout realitě. Březen je navíc Měsícem knihy. Kdy jindy se proto pustit do čtení, když ne teď?

Proč vlastně číst?

Čtení je dovednost, kterou se ve škole učíme hned od začátku školní docházky. Každý den se díky němu dozvídáme nové informace ze světa, můžeme si přečíst vzkazy od dětí nebo od rodičů, ale především se můžeme přenést do úplně jiných světů

Kromě toho, že si můžete s papírovou knihou někde v koutu kavárny u teplého čaje připadat hodně stylově, podpoříte hlavně svůj mozek. Existuje nespočet důvodů, proč si pravidelně dopřávat oddech u knížky. Některé souvisí s psychikou, jiné zase s dalšími funkcemi mozku. K čemu nám čtení pomáhá?

  1. Procvičuje mozek Mozek miluje, když ho stimulujete a čtení je naprosto ideální způsob. Navíc je vědecky dokázáno, že když budete mozek pravidelně procvičovat, spíš se vyhnete degenerativním onemocněním, která mohou vznikat s postupujícím věkem. Například čtením, luštěním křížovek nebo hraním logických her lze snížit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou.
  2. Rozšiřuje obzory Představte si, kolik knih jste už za život přečetli. Z každé z nich si váš mozek něco vzal. Nikdy nevíte, kdy se vám budou nejrůznější informace, které můžete načerpat z knížek, hodit. Čím větší máte vědomosti, tím snadněji se pak řeší problémy, které vás můžou v životě potkat.
  3. Snižuje stres a napětí Znáte ten pocit, kdy se začtete do knížky a najednou čas plyne rychleji, nevnímáte realitu a žijete pouze příběhem z vaší knížky? V těchto chvílích zapomenete na všechny starosti a splíny. Čtení knih dokáže snižovat stres a uklidňovat mysl. Pro lidský organismus je to učiněný relax. A toho přece není nikdy dost.
  4. Zlepšuje paměť a soustředění Když čtete knížku, musíte si toho hodně pamatovat. Jména postav, názvy míst, kde se pohybují, dějové linky a je toho mnohem víc. Tím procvičujete mozek tak nějak automaticky. Navíc během toho v mozku posilujete synapse (mozková propojení) a vytváříte nové. Pomáháte tak udržovat mozek v super formě. Čtením posílíte i koncentraci. Dnešní doba si žádá, vykonávat několik činností najednou. U čtení je ale potřeba soustředit se jen na jednu. Budete-li pravidelně číst třeba 20 minut v kuse, uvidíte, že se vaše soustředění začne pomalu zlepšovat.
  5. Zvyšuje slovní zásobu Říká se, že když budete batoleti před spaním číst, rychleji se naučí skládat věty. Díky vašemu předčítání se mu totiž zvětšuje slovní zásoba. Stejně to funguje i u dospělého člověka, který se čtení pravidelně věnuje. Slovní zásoba se rozšíří a pokud zkusíte i vy sami něco napsat, budete překvapení, jaké slovní obraty ze sebe na papír dokážete dostat.

5 tipů pro lepší soustředění

Tipy na knižní novinky

Monika Czernin: Žila jsem příliš krátce

Hraběnka Nora Kinská, narozená roku 1888, vyrůstala v Čechách a byla vychovávána zcela v duchu tradic vysoké aristokracie. Rodina očekávala, že Nora přijme ve společnosti své řádné místo, avšak mladá dáma se vyvíjela podle vlastních představ. Uprostřed první světové války se Nora vydala na cestu na Sibiř, aby pomáhala válečným zajatcům jako sestra Červeného kříže. Pobyt, který byl původně naplánován na několik měsíců, se stal dlouholetou zkušeností plnou nemocí, hladu, zimy a teroru, ale také cestou k novému životu.

Knihu vydává nakladatelství Moba.


David Borek: Moje roky v Izraeli

David Borek je stálým zpravodajem ČT v nestálém regionu Blízkého východu. Jak moc je tam (ne)bezpečno a co obnáší práce novináře v tak turbulentní oblasti? Existuje něco jako izraelská mentalita? Čeho se týkají tamní politické hádky? A jak vypadá izraelsko-palestinský konflikt zblízka? Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Svaté zemi, se nyní dozvíte v reportážní publikaci plné barvitých příběhů i fotografií, které vás přenesou přímo do středu dění.

Vydává nakladatelství Bizbooks.


Lenka Potůčková: Návrat nežádoucí

Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulisách poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentračního tábora, u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde si najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku.

Vydává nakladatelství Ikar.


Sam Holland: Kopírák

Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální … a tak nějak povědomou. Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi – Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák. A teď hodlá šokovat celý svět svým vlastním mistrovským kouskem, děsivějším, než cokoliv předtím. Má jeho krutost vůbec nějaké hranice?

Napínavý thriller vydává nakladatelství Kalibr.


Tanja Askani: Vlčí zázrak

Osud malé polární vlčice Bo, narozené v zajetí, je zcela výjimečný. Její příchod na svět i první měsíce života provázejí nepředvídatelné situace, zcela nové zkušenosti a hluboké zážitky. Stanete se svědkem důležitých životních situací vlčí rodiny, nahlédnete dovnitř temné nory přísně střežené matkou vlčicí a prožijete okamžiky, jaké jsou velmi vzácné i pro velké znalce vlků. Autentičnost silně emotivního vyprávění je opět doložena mnoha fotografickými momentkami autorky Tanji Askani, vlčí expertky a uznávané fotografky zvířat.

Vydává nakladatelství Esence.


Redakce radí

Nevíte-li, jakou knihu vybrat, poradí vám Nákupní rádce Heureka. Ten pravidelně vyhlašuje nejpopulárnější produkty roku, a to v několika kategoriích dle zájmu spotřebitelů, samozřejmě zde najdete i kategorii kniha. Za rok 2022 se umístily knihy Bílá voda od Kateřiny Tučkové, Zeleninová zahrádka od Romana Pavely a Můj otec byl MIB, kterou napsali Jason Mason a Jan van Helsing. Na Heurece najdete i tipy na další tituly, zákaznické recenze a co víc, pohodlně si ohlídáte i tu nejlepší cenu na trhu.


Zdroje informací: Heureka, Euromedia Group, Albatros Media, Moravská Bastei MOBA


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 6. 2024 0:05

Letní výpravy po republice za vinařskou turistikou jsou pro mnohé každoroční tradicí, a proto je…

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

Autor: -jav-, Datum: 21. 6. 2024 11:49

23. červen je v kalendářích zapsán jako Mezinárodní olympijský den. Co víte o olympijských…

Jak a proč se v létě chránit před hmyzem?

Jak a proč se v létě chránit před hmyzem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 6. 2024 0:05

Dny se prodlužují, teploty stoupají a s nimi přichází všudypřítomný hmyz. I malé klíště však může…

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

Autor: -jav-, Datum: 14. 1. 2024 14:50

O Francouzích se říká, že mají mlsný jazýček. Pokud se i vy považujete za gurmána a znalce kuchyně…

Nový kvíz: Památky světového dědictví UNESCO

Nový kvíz: Památky světového dědictví UNESCO

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 11:19

Prověřte si spolu s námi znalosti ze seznamu světových památek UNESCO.

5 tipů, kde v Praze bruslit

5 tipů, kde v Praze bruslit

Autor: -red-, Datum: 21. 12. 2023 9:59

Ačkoli se zpočátku prosince zima přihlásila mrazivě, nyní to venku vypadá spíše na jarní teploty.…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-