Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zajímavosti o dětském zraku
Lentiamo
Životní styl / Zdraví

Zajímavosti o dětském zraku

datum: 30. 6. 2024 0:05 autor: Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí optik Lentiamo
Dětský zrak je fascinující oblastí a v mnoha ohledech se liší od zraku dospělých. Mohou děti nosit kontaktní čočky? Jsou sluneční brýle vhodné i pro nejmenší?

Dětský zrak má specifika

Některé základní zrakové funkce jsou vrozené a přítomné od narození. Ostatní složitější funkce, které zajišťují spolupráci obou očí, musí být naučeny, postupně dozrávají a upevňují se. K hlavnímu vývoji očí dochází asi do 3 let.

Celkový vývoj očí je pak plně ukončen kolem 6. – 7. roku života dítěte. Od tohoto věku už jednoduše dítě vidí stejně jako dospělý. Přesto ale má dětský zrak i nadále svá specifika, o kterých je dobré vědět.

Mohou děti nosit kontaktní čočky?

Nízký věk sám o sobě není rizikem pro nošení kontaktních čoček. Dokonce jsou i případy, kdy se pomocí čoček korigují oční vady u malých miminek.

Kontaktní čočky mohou být pro některé děti vhodnou alternativou k brýlím, zejména při hrách a sportu, kdy brýle omezují periferní vidění a mohou se rozbít. Pro některé děti se silnějšími dioptriemi zase může být nošení brýlí společensky nepříjemné a negativně ovlivňovat jejich sebevědomí.

„V České republice mohou dětem do 15 let aplikovat kontaktní čočky pouze oftalmologové nebo optometristé pod přímým dohledem oftalmologa. Nejčastěji se čočky aplikují kolem 13. roku, ale v některých případech je lze předepsat třeba i osmiletému dítěti. Více než věk hraje roli schopnost dítěte čočky samostatně nosit a zodpovědně o ně pečovat,” vysvětluje optometrista Jakub Odcházel.

Ochrana před UV zářením

Děti mají širší zornici a jejich nitrooční čočka má menší schopnost filtrovat UV záření než u dospělého člověka. To paprskům umožňuje více proniknout do oka, kde mohou způsobit jeho poškození.

Ochrana očí v dětském věku tedy snižuje riziko vzniku závažných očních problémů v dospělosti a stáří, například vznik šedého zákalu nebo poškození sítnice a povrchu oka. O některých onemocněních způsobených UV zářením nemusíte vědět léta a problém vyvstane, až když je na nápravu pozdě.

Sluneční brýle až ve třech letech

Jak ale dětské oči chránit? I když na trhu najdete sluneční brýle i pro mimina, optometrista před jejich používáním v takto nízkém věku varuje.

„U dětí do tří let ještě dochází k hlavnímu vývoji očí a dítě je schopné se na sluneční brýle rychle adaptovat, což může vést k rozvoji světloplachosti. První sluneční brýle bych proto doporučoval dětem pořizovat nejdříve ve 3 letech,” radí odborník.

Do té doby je důležité děti nijak zvlášť nevystavovat slunečnímu záření a používat co nejvíce jiných stínících prostředků jako je slunečník, plena na kočárku, kloboučky, kšiltovky atd.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Vážné úrazy v létě

Výjimečně brýle u moře

Pro použití slunečních brýlí u nejmenších ale přece jen existuje odůvodnění. U dětí asi od 2 let může dávat smysl dočasné použití slunečních brýlí například u moře, kde zároveň slouží jako mechanická bariéra proti větru a písku. Určitě ale ne při každé procházce, když jen trochu vysvitne sluníčko.

Dítě si na brýle rychle zvykne a za chvíli je bude vyžadovat samo, protože mu sebemenší světlo začne vadit. Tomu je potřeba se při vývoji očí u dětí vyvarovat.

Nad tři roky jsou brýle výhodou

U dětí starších tří let naopak výhody převyšují. Kromě již zmíněné ochrany před UV paprsky a mechanickými vlivy jako je prach, pyl, písek nebo hmyz, je třeba zmínit také nepříjemné odlesky od vodních ploch či od chodníku.

Ostré světlo může způsobovat únavu očí, bolesti hlavy a s tím spojenou špatnou náladu, což na celodenním výletě žádný rodič nepotřebuje.


Co by vás ještě mohlo zajímat

7 nejčastějších poranění očí u dětí

Epidemie krátkozrakosti

Velkým tématem týkajícím se dětského zraku je aktuálně výrazný nárůstu případů krátkozrakosti (myopie) u dětí. Tento trend je často spojován se změnou životního stylu, kdy děti tráví více času před obrazovkami digitálních zařízení a méně času venku.

Myopie se obvykle objevuje kolem 6. roku života a stabilizuje se v pubertě. Dalším milníkem pro rozvoj krátkozrakosti bývá 18. rok života.

I když jsou předpoklady k rozvoji myopie geneticky dané, zdravý životní styl může sloužit jako účinná prevence jejího rozvoje. Podle studií se například u dětí, které tráví alespoň 11 hodin týdně venku, výrazně snižuje riziko rozvoje krátkozrakosti.

Dobrou zprávou pro krátkozraké děti je to, že progresi myopie lze při včasné diagnóze snížit nebo dokonce úplně zastavit pomocí nových brýlových čoček.


Co by vás ještě mohlo zajímat

O zraku tentokrát trochu vesele

Důležitost pravidelných kontrol

Mozek dětí je velmi plastický, což znamená, že se může lépe adaptovat na změny a léčbu různých zrakových poruch, jako je například amblyopie (tupozrakost), než mozek dospělých.

Včasné odhalení očních vad očním specialistou je tedy klíčové. Při zanedbání mohou naopak oční vady, jako je tupozrakost nebo šilhání, způsobit dlouhodobé problémy. Podle doporučení očního lékaře by se měly konzultovat i detaily jako umístění dítěte ve třídě, aby bylo zajištěno optimální vidění na tabuli.

Péče o dětský zrak vyžaduje pozornost a pravidelnou kontrolu, tato péče se ale pozitivně podepíše na zdraví a kvalitě života vašeho dítěte. Myslete zejména na pravidelné kontroly u specialisty, dostatek pobytu venku a ochranu před škodlivým UV zářením.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05

Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05

Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00

Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2024 0:05

S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte poukázku na nákup prádla

10. 10. 2024 19:55 autor -lym-