Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 (ne)známých mýtů o mozku
Flickr
Životní styl / Psychologie

10 (ne)známých mýtů o mozku

datum: 14. 9. 2020 15:00 autor: -red-
Lidský mozek je z hlediska výzkumu stále ještě dost neprobádaný orgán a těžko se nám přiznává, že o jeho fungování pořád dost věcí nevíme.

A čím méně o něčem víme, tím lépe se o tom vytvářejí zaručené pravdy. Vybrali jsme ta nejprofláklejší „fakta“, se kterými je to ve skutečnosti tak trochu jinak, než jste si možná mysleli.

  1. Leváci jinak využívají mozek než praváci Na tohle už jste si určitě nějaký ten test dělali. Hlavně, abyste se uklidnili, že vaši neschopnost cokoli nakreslit kompenzují skvělé analytické schopnosti a že vám prostě víc jede levá mozková hemisféra. Jenže žádná prověřená studie, která by tuhle teorii potvrzovala, nikdy nevznikla. Naopak podle posledních výzkumů na vzorku 1000 mozků nebyly pozorovány žádné znatelné změny v dominanci využívání té či oné strany. Všechny mozky jsou si rovny!
  2. Používáme jen deset procent mozku 90 procent tedy lelkuje. Informace, která hraje do karet všemožným šarlatánům a vesmírným lidem, kteří vás budou přesvědčovat o skryté síle vaší mysli. Jen si zaplaťte kurz a naučíme vás chodit po vodě. Vědecká data ale něco takového jasně vyvracejí. Ono se stačí trochu zamyslet: K čemu by byla tisíciletí vývoje lidského mozku, kdybychom jej pak neuměli používat? Náš mozek je naopak docela dříč, a dokonce i během spánku projevuje mírnou aktivitu. Ticho nastává jen v případě vážného poškození.
  3. Triky na zapomatování zlepšují paměť Každý jsme měli na škole nějaký ten trik, jak si nejlíp zapamatovat látku. Někdo podtrhával, někdo přepisoval, někdo používal mnemotechnické pomůcky. A měli jste určitě pocit, že je to pro vás mnohem efektivnější než obyčejné čtení. Ale prý jste na omylu. Studenti využívající ideální učící techniky nedosahují lepších výsledků než běžní biflovači. Českých podmínek se to až tolik netýká, ale pro Američany jsou studijní techniky velké téma. Jejich důležitosti věří až 96 % učitelů, a i proto jim na školách věnují nemálo času. U nás se většinou vystačí s BeFeLeMe Pes Se VeZe a pak už je to na vás.
  4. Od čtyřicítky už to jde jenom dolů Některé kognitivní schopnosti nám samozřejmě s věkem slábnou, to nepopíráme. Nový jazyk už se vám bude učit hůře, protože na rozdíl od malých dětí už váš mozek není ve vývoji, aby chtivě nasával všechny okolní informace. Taky bude pravděpodobně častěji docházet k oné frustrující chvíli, kdy něco máte na jazyku, ale mozek ne a ne to spojit. Na druhou stranu mají starší lidé daleko bohatší slovní zásobu, lepší odhad na lidi, lépe se dokážou vypořádávat s konflikty a obecně zvládnou věci řešit víc s klidem. A v tom je ta pravá moudrost.
  5. Ženský a mužský mozek se učí jinak Co se do rozměrů týče, je většina mužských mozků větší než ty ženské. Někdo by tak mohl očekávat, že se jim toho do něj víc vejde a bude pro ně studium jednodušší. Omyl! Muži mají mozek prostě velikostně odpovídající k jejich tělu, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by se v maskulinních hlavách udávaly nějaké procesy navíc. Genderové rovnosti bylo tedy v tomto ohledu učiněno zadost.
  6. Máme pět smyslů Šestý smysl nemá ve stejnojmenném filmu jenom zmatený Bruce Willis, který nevěří na duchy. Oněch pět smyslů, které jsme se učili na základce, někteří neurovědci rozšiřují až o patnáct dalších. Třeba samotný hmat vzniká sloučením několika dílčích smyslů: vnímání teploty, tlaku a bolesti (tzv. nocicepce). Mezi další smysly patří pak třeba rovnováha, vnímání polohy a času, hlad a žízeň, ale i detekce svědění. Ale zjednodušení na pět základních nám nepřijde od věci, není nutné se vždycky učit seznamy informací, které by se nám tak jako tak vykouřily z hlavy.
  7. Alkohol zabíjí mozkové buňky Ačkoli nás alkohol připravuje o schopnost mluvit srozumitelně, chodit rovně a vyhodnotit, kdy by bylo dobré v rámci udržitelnosti následujícího dne přestat pít, trvalé následky na naše mozkové buňky většinou nemá. Zabíjet by je sice mohl, ale bylo by to takové množství, které už by otrávilo celý váš organismus. Pití s rozumem tak vašemu mozku nijak neuškodí. Dlouhodobě vás nadměrné pití ale dožene, protože alkohol poškozuje dendrity (konce neuronů) a zhoršuje jejich vzájemnou komunikaci. Takže všeho s mírou!
  8. Poškození mozku jsou nevratná O tomhle tématu už jste u nás možná četli, a tak pro vás tahle informace není nic nového. Ona fáma o konečném počtu našich mozkových buněk už je dnes vyvrácena. Náš mozek je totiž lepší, než si myslíme, a podle výzkumů je schopen vytvořit si buňky nové. Dokonce dokáže povolat jiné části mozku, aby nahradily funkci již ztracených částí. Případů, kdy jsou lidé schopni normálně žít i bez velké části mozku, je všude plno. Mozek je prostě tak trochu superhrdina.
  9. Jsme pány našich pocitů Máte pocit, že máte kontrolu nad svými emocemi a dopředu víte, co vám udělá radost nebo vás naopak naštve? Ale vážně to rozhodujete vy? Když vám zemře někdo blízký, nedokážete odhadnout, jak dlouho bude trvat, než vám bude lépe. A často je to dříve, než jste čekali. Náš mozek je odolný nejen vůči úrazům, ale i velkým dávkám stresu. Stejně tak vaše nenávist k pondělnímu ránu málokdy dopadne tak, že celý den nestojí za nic. Máme tedy spíše očekávání svého psychického rozpoložení, určitě ne však plnou kontrolu.
  10. Mozart udělá z dítěte génia Pouštění Mozartových děl ještě nenarozeným dětem v matčině bříšku je takový evergreen. Každý rodič chce vychovávat budoucího ředitele zeměkoule. Bohužel, jak už jste si v tomhle článku už pravděpodobně zvykli, i toto je pouze mýtus. Tzv. Mozartův efekt vznikl na základě experimentu, ve kterém účastníci, kteří si poslechli sonátu deset minut před IQ testem, vyšli o nějakých osm bodů lépe než ti, co zůstali v tichu. Ale nikomu dalšímu už se to ověřit nepodařilo. Takže s klidem zůstaňte u svého oblíbeného žánru.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak zvládnout karanténu a nezbláznit se

5 tipů, jak zvládnout karanténu a nezbláznit se

Autor: -an-, Datum: 6. 11. 2020 15:00

Kratší dny a delší večery mohou působit na člověka negativně. A co se stane, když se do toho všeho…

Zaměřeno na muže po padesátce

Zaměřeno na muže po padesátce

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2020 15:00

Říká se, že muži nestárnou. Obelstít roky se bohužel nemůže podařit ani pánům tvorstva, a tak i na…

7 druhů pohybu pro 7 typů žen

7 druhů pohybu pro 7 typů žen

Autor: -dab-, Datum: 20. 10. 2020 10:00

Každý člověk je jedinečný a neopakovatelný! Platí to i pro jeho zájmy, fyzické a duševní schopnosti…

Výpověď může být pro mnohé horší než dostat „kopačky“

Výpověď může být pro mnohé horší než dostat „kopačky“

Autor: redakce ve spolupráci s psychologem Mgr. Tomášem Prajzlerem, Datum: 8. 10. 2020 10:00

Ztratit nedobrovolně zaměstnání je pro každého nepříjemná zkušenost, která člověka ovlivní nejen…

Patero přikázání sebevědomé ženy

Patero přikázání sebevědomé ženy

Autor: -dab-, Datum: 29. 9. 2020 15:00

Zralá žena už ví, co od života chce. Přesto by si měla udržovat sebevědomí. Víte, jak?

Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů

Nedávejte do svého vztahu představy z romantických filmů

Autor: redakce ve spolupráci s párovou terapeutkou Lenkou Matouškovou, Datum: 16. 9. 2020 10:00

Stereotyp, nevěra, vyprchání vášně, nuda, náročné rodičovské povinnosti, ale i příliš velké…

7 cest k dobrému usínání i spánku

7 cest k dobrému usínání i spánku

Autor: -mav-, Datum: 12. 9. 2020 11:00

Někdy usneme, jako když nás do vody hodí, jindy spočítáme několik stád oveček.

Rozumíte řeči těla?

Rozumíte řeči těla?

Autor: -mav-, Datum: 31. 8. 2020 10:00

Víte, že pouze 7 procent všech informací, které během rozhovoru získáváme, přinášejí slova? Mnohem…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (48): Podivný sen, který se splnil

8. 11. 2020 0:05 autor podle příběhu Ivany H. napsala Alžběta Morávková