Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, jak povzbudit mozek?
freepik.com
Životní styl

Víte, jak povzbudit mozek?

datum: 14. 8. 2021 11:00 autor: -mia-
Léto se chýlí ke konci a nás čeká návrat do pracovního procesu. Aby se nám lépe vracelo do práce, měli bychom začít podporovat svůj mozek, trochu ho potrénovat a také mu dodat energii.

Mozek je nejsložitější orgán, který je řídícím centrem lidského těla. Plně rozvinutý mozek obsahuje asi 100 miliard mozkových buněk, tento počet je dán geneticky a již se nemění.

Co se v mládí naučíš...

Co se ale mění, je počet propojení mezi jednotlivými buňkami, takzvaných synapsí, které vytvářejí velmi složitou síť přenášející informace. Každá mozková buňka je schopna vytvořit až 15 000 propojení a je jen na nás, jak mozkové buňky využijeme a jakou si vytvoříme mozkovou kapacitu. Pro mozek toho totiž můžeme udělat hodně.

Pokud jde o dovednosti, mozek se nejsnadněji a nejrychleji učí v období mezi třetím a desátým rokem, na plné obrátky ale jede v období od dvanácti do pětadvaceti let. Pak už jej dokážeme ovlivnit jen zhruba v 5 %.

... v dospělosti musíš trénovat

Právě proto je velice důležité podněcovat mozek k činnosti, poskytovat mu dostatek informací, vjemů a možností, jak trénovat.

A jak na to? Jednoduše je potřeba se učit novým věcem. Ať už se jedná o texty písniček, básniček, hraní na hudební nástroje, učení se cizí jazyky nebo práce s novými technologiemi. Mozek zkrátka nesmí zahálet. Je důležité vyvarovat se stereotypům, které ho nechávají lenivět.


Ztráta paměti víc hrozí mužům než ženám


I takové banality, jako je změna ruky, ve které držíte zubní kartáček, nebo že si zkusíte napsat pár slov druhou rukou, probudí mozek k činnosti a k vytvoření dalších neuronových spojení. Ideální je také luštění křížovek, čtení nahlas nebo stavění objektů ze stavebnice. Ano, i pro dospělého člověka je to skvělá věc, při které můžeme zapojit jiné myšlenkové pochody, než jsme zvyklí.

Jídlo pro mozek

Trénink ale není všechno, co lidský mozek potřebuje. Důležitá je i vyvážená zdravá strava, díky níž dokáže maximalizovat svůj výkon, paměť, ale i soustředění. Zvláště v období školní docházky, která je pro náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce, je zapotřebí poskytnout mozku komplexní péči a podporu pro rozvoj.

Bohužel, často si sami svůj mozek zpomalujeme, aniž bychom si to uvědomili. Pozor bychom si měli dát na sladkosti, kofein, nezdravé tuky a samozřejmě alkohol. Zpomaluje nás ale i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

A co je pro mozek důležité?

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny Vědecké studie prokázaly, že Omega 3 nenasycené mastné kyseliny působí pozitivně na vývoj a na činnost mozku. Pravidelný příjem Omega 3 může výrazně pomoci se soustředěním. Alespoň dvakrát týdně bychom si měli dopřát tučné mořské ryby, které jsou největším zdrojem Omega 3. V našich zeměpisných šířkách jsou ale na jídelníčku spíše sporadicky, a tak je dobré dodávat nenasycené mastné kyseliny také ve formě doplňků stravy.

Vitaminy skupiny B Pro správnou činnost mozku jsou důležité vitaminy skupiny B, konkrétně vitamin B₁, který je důležitý pro nervový a duševní vývoj, pro dobrou paměť a také koncentraci. Dále je to B₆ a také B₁₂, což je látka nezbytná pro chemické přenašeče nervových vzruchů, jež jsou zodpovědné za paměť, mentální jasnost, bdělost a stabilitu nálad. Do jídelníčku bychom proto měli zařadit potraviny bohaté na vitaminy skupiny B, jako jsou slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, banány nebo například vejce a hovězí maso.

Zinek Dbát bychom měli také na přísun zinku, jehož nedostatek se projevuje špatnou schopností soustředit se a také únavou. Skvělým zdrojem zinku jsou různá semena, ořechy, luštěniny nebo celozrnné obiloviny.

Vápník Nepostradatelný pro nervové vzruchy je také vápník, a to především v kombinaci s vitaminem D, který zajišťuje jeho správné vstřebávání do organismu. Významným zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, brokolice, listová zelenina, mandle nebo například sója.


Co (ne)víte o vitaminu D?

Hořčík Pro lepší soustředění je důležité dostatečné množství hořčíku. Jeho nedostatek se projevuje velkou únavou, zhoršenou pamětí a podílí se také na špatné náladě. Hořčík zařadíme do jídelníčku za pomoci mandlí, banánů, špenátu, ale obsažen je také v luštěninách a rybím mase.


5 rad, jak vybírat, skladovat a upravovat ryby

Tip redakce

Vyzkoušejte například potravní doplňky Vitar, kde najdete vitaminy i minerály potřebné pro rozvoj a trénink paměti.

 

 

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 9. 2021 0:05

Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty…

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy?

Jak se zorientovat v širokém sortimentu doplňků stravy?

Autor: -red-, Datum: 15. 9. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Ivana Bednářová Častvajová, BA, odborná garantka sekce Zdraví na ZOOTu.

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 11. 9. 2021 11:00

Posadili jste se na své místo do letadla a najednou všechno vidíte rozmazaně. Srdce bije jako o…

Právě padají ořechy

Právě padají ořechy

Autor: -mav-, Datum: 9. 9. 2021 15:00

Vlašské ořechy patří mezi tvz. superpotraviny, tedy prověřené a zdraví prospěšné produkty, které se…

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 8. 9. 2021 10:00

Ženy v přechodu se hojně potýkají s poklesem energie, a tak není divu, že na sport či jiné fyzické…

Jak sportovat podle věku?

Jak sportovat podle věku?

Autor: redakce ve spolupráci s Lucií Rychetskou, lektorkou Školy fitness profesionálů FISAF.cz., Datum: 2. 9. 2021 15:00

S věkem se mění nejen schopnosti, ale i potřeby našeho těla. Proto i sport či pohyb, které nás…

Cibule: Nesmí chybět v kuchyni ani v domácí „lékárně“

Cibule: Nesmí chybět v kuchyni ani v domácí „lékárně“

Autor: -mav-, Datum: 29. 8. 2021 11:00

Staří Egypťané ji považovali za symbol vitality a používali ji i při náboženských obřadech.

Co dělat, když mám...

Co dělat, když mám...

Autor: -mav-, Datum: 23. 8. 2021 15:00

Nejste spokojená s tím, jak vypadáte a co vám dala příroda do vínku? Nic se neděje, pomoc je někdy…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-