Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, jak povzbudit mozek?
freepik.com
Životní styl

Víte, jak povzbudit mozek?

datum: 14. 8. 2021 11:00 autor: -mia-
Léto se chýlí ke konci a nás čeká návrat do pracovního procesu. Aby se nám lépe vracelo do práce, měli bychom začít podporovat svůj mozek, trochu ho potrénovat a také mu dodat energii.

Mozek je nejsložitější orgán, který je řídícím centrem lidského těla. Plně rozvinutý mozek obsahuje asi 100 miliard mozkových buněk, tento počet je dán geneticky a již se nemění.

Co se v mládí naučíš...

Co se ale mění, je počet propojení mezi jednotlivými buňkami, takzvaných synapsí, které vytvářejí velmi složitou síť přenášející informace. Každá mozková buňka je schopna vytvořit až 15 000 propojení a je jen na nás, jak mozkové buňky využijeme a jakou si vytvoříme mozkovou kapacitu. Pro mozek toho totiž můžeme udělat hodně.

Pokud jde o dovednosti, mozek se nejsnadněji a nejrychleji učí v období mezi třetím a desátým rokem, na plné obrátky ale jede v období od dvanácti do pětadvaceti let. Pak už jej dokážeme ovlivnit jen zhruba v 5 %.

... v dospělosti musíš trénovat

Právě proto je velice důležité podněcovat mozek k činnosti, poskytovat mu dostatek informací, vjemů a možností, jak trénovat.

A jak na to? Jednoduše je potřeba se učit novým věcem. Ať už se jedná o texty písniček, básniček, hraní na hudební nástroje, učení se cizí jazyky nebo práce s novými technologiemi. Mozek zkrátka nesmí zahálet. Je důležité vyvarovat se stereotypům, které ho nechávají lenivět.


Ztráta paměti víc hrozí mužům než ženám


I takové banality, jako je změna ruky, ve které držíte zubní kartáček, nebo že si zkusíte napsat pár slov druhou rukou, probudí mozek k činnosti a k vytvoření dalších neuronových spojení. Ideální je také luštění křížovek, čtení nahlas nebo stavění objektů ze stavebnice. Ano, i pro dospělého člověka je to skvělá věc, při které můžeme zapojit jiné myšlenkové pochody, než jsme zvyklí.

Jídlo pro mozek

Trénink ale není všechno, co lidský mozek potřebuje. Důležitá je i vyvážená zdravá strava, díky níž dokáže maximalizovat svůj výkon, paměť, ale i soustředění. Zvláště v období školní docházky, která je pro náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce, je zapotřebí poskytnout mozku komplexní péči a podporu pro rozvoj.

Bohužel, často si sami svůj mozek zpomalujeme, aniž bychom si to uvědomili. Pozor bychom si měli dát na sladkosti, kofein, nezdravé tuky a samozřejmě alkohol. Zpomaluje nás ale i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

A co je pro mozek důležité?

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny Vědecké studie prokázaly, že Omega 3 nenasycené mastné kyseliny působí pozitivně na vývoj a na činnost mozku. Pravidelný příjem Omega 3 může výrazně pomoci se soustředěním. Alespoň dvakrát týdně bychom si měli dopřát tučné mořské ryby, které jsou největším zdrojem Omega 3. V našich zeměpisných šířkách jsou ale na jídelníčku spíše sporadicky, a tak je dobré dodávat nenasycené mastné kyseliny také ve formě doplňků stravy.

Vitaminy skupiny B Pro správnou činnost mozku jsou důležité vitaminy skupiny B, konkrétně vitamin B₁, který je důležitý pro nervový a duševní vývoj, pro dobrou paměť a také koncentraci. Dále je to B₆ a také B₁₂, což je látka nezbytná pro chemické přenašeče nervových vzruchů, jež jsou zodpovědné za paměť, mentální jasnost, bdělost a stabilitu nálad. Do jídelníčku bychom proto měli zařadit potraviny bohaté na vitaminy skupiny B, jako jsou slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, banány nebo například vejce a hovězí maso.

Zinek Dbát bychom měli také na přísun zinku, jehož nedostatek se projevuje špatnou schopností soustředit se a také únavou. Skvělým zdrojem zinku jsou různá semena, ořechy, luštěniny nebo celozrnné obiloviny.

Vápník Nepostradatelný pro nervové vzruchy je také vápník, a to především v kombinaci s vitaminem D, který zajišťuje jeho správné vstřebávání do organismu. Významným zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, brokolice, listová zelenina, mandle nebo například sója.


Co (ne)víte o vitaminu D?

Hořčík Pro lepší soustředění je důležité dostatečné množství hořčíku. Jeho nedostatek se projevuje velkou únavou, zhoršenou pamětí a podílí se také na špatné náladě. Hořčík zařadíme do jídelníčku za pomoci mandlí, banánů, špenátu, ale obsažen je také v luštěninách a rybím mase.


5 rad, jak vybírat, skladovat a upravovat ryby

Tip redakce

Vyzkoušejte například potravní doplňky Vitar, kde najdete vitaminy i minerály potřebné pro rozvoj a trénink paměti.

 

 

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

S otužováním je dobré začít teď

S otužováním je dobré začít teď

Autor: -pap-, Datum: 25. 11. 2022 15:00

S otužováním začínejte pomalu a vydržíte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje!

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Autor: redakce ve spolupráci s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc, Datum: 8. 11. 2022 16:00

Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na…

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 10:00

Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi…

Připravte se včas na svatého Martina

Připravte se včas na svatého Martina

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2022 15:30

Už za pár dnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos budou s…

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 10. 2022 0:05

Chladné podzimní večery se nejlépe tráví doma pod dekou s dobrou knížkou nebo zajímavým filmem. A…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-