Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?
iStock-615279318
O čem se mluví

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

datum: 7. 7. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili opalování bez rizika poškození pokožky, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Pojďme se podívat na to, jak docílit zdravého letního bronzu a zároveň zůstat šetrný k pokožce.

Jak chytnout hezkou barvičku?

Opálení je ochranná reakce kůže na UV záření. Vzniká v horní vrstvě kůže, kde se buňky neustále obměňují – tedy dozrávají a odumírají. Naše pokožka je schopná tvořit melanin jen po určitou dobu a do určité míry, a proto je lepší se k opálení propracovat postupně.

Jak dlouho je zdravé se denně vystavovat slunci záleží zejména na typu pleti, ale obecně se denní maximum pohybuje na 3 hodinách. Optimální doba pro opalování je pak v brzkých dopoledních hodinách, ideálně mezi 8. a 11. hodinou, a odpoledne po 16. hodině. V těchto časech je sluneční záření méně intenzivní, což snižuje riziko spálení pokožky a minimalizuje škodlivé účinky UV záření. Tělo tak může postupně a bezpečně tvořit melanin.


Co by vás ještě mohlo zajímat

3 rady, jak zvládnout opalování

Správný výběr opalováku je důležitý

Fototyp pleti hraje velkou roli v tom, jak vaše pokožka zareaguje na sluneční záření. Lidé s fototypem 1 a 2 mají světlou pleť, která se snadno spálí, a potřebují vyšší SPF (30-50). Naopak ti s tmavší pletí, fototypy 3 a 4, mohou používat nižší SPF (15-30). Fototyp 1 se snadno spálí a nikdy se neopálí, zatímco fototyp 4 je jeho přesným opakem.

Přípravky na opalování jsou dostupné v mnoha podobách. Opalovací krémy a mléka jsou klasickými formami ochrany před sluncem a jsou dostupné s různými SPF faktory. Hutnější konzistenci s více výživnými látkami pak mají másla na opalování. Olejové přípravky ve spreji se dobře rozmazávají, a navíc nechávají pokožku hezky lesklou. Opalovací gely jsou vhodnou volbou pro ty, kteří mají mastnou a problematickou pokožku, nezanechávají totiž na kůži mastný film, neucpávají póry, ale i tak efektivně chrání před UV zářením.

Na Heurece si můžete typ přípravku a hodnotu SPF jednoduše vyfiltrovat, přečíst si recenze ostatních uživatelů a najít tu nejlepší cenu.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Udržte si bronz po celé léto

Sluneční záření má na naši pokožku blahodárný vliv, ale jen pokud k němu přistupujeme s rozvahou. Hydratace je základem zdravé pokožky, a proto je důležité pít hodně vody, aby byla kůže dobře hydratovaná a připravená na sluneční paprsky. Hydratujte ji ale i zvenčí pomocí krémů či mléka, nejlépe s obsahem látek jako je glycerin, kyselina hyaluronová nebo aloe vera. Tyto složky pomáhají udržet pružnost pleti a zabraňují odlupování opálené vrstvy.

Skvělou variantou pro obnovu a regeneraci pleti po opalování jsou přírodní oleje – kokosový, jojobový nebo třeba mandlový. Tyto oleje jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty, které podporují obnovu pleti a chrání ji před dalším poškozením. Stačí nanést olej po sprše nebo koupeli ve slané vodě a jemně vmasírovat do pokožky.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Připravte se na slunce!

Betakaroten – parťák do slunečných dnů

Beta karoten je antioxidant, který mimo jiné chrání pleť před poškozením slunečním zářením, čímž pomáhá předcházet spálení, tvorbě vrásek a pigmentových skvrn.

Díky své schopnosti zvyšovat hladinu melaninu v těle také podporuje rovnoměrné a trvanlivé opálení. Po betakarotenu se vyplácí sáhnout alespoň měsíc před vypuknutím sezony slunění, avšak čím dříve s užíváním začnete, tím lépe. Samotné užívání betakarotenu v doplňcích stravy však nestačí. Důležité je ho přijímat také ze stravy – mezi nejbohatší zdroje beta karotenu patří mrkev, brokolice, hrášek, mango, sladké brambory, dýně, špenát nebo meruňky.


Co by vás ještě mohlo zajímat

5 záludných letních nástrah

Pozor na opalování u vody

Pokud se chystáte na opalovačku u moře, myslete na to, že voda odráží sluneční paprsky a záření tak bude intenzivnější. Přibalte tedy do plážové tašky nejlépe voděodolný opalovací přípravek s vysokým faktorem. Ten nanášejte opakovaně, ideálně každé dvě hodiny nebo ihned po koupání. Nezapomínejte také na časté otáčení, abyste docílili jednotného opálení.

Ať už se vyrazíte slunit do tropických krajin nebo k českým rybníkům, nezapomeňte na správnou ochranu pokožky. Užívejte opalovací přípravky, vyhýbejte se polednímu slunci a nezapomínejte na hydrataci a pokrývku hlavy. A teď už hurá na sluníčko!


Knížka k vodě

Wales, 1909. Když Rhiannon při tragickém neštěstí přijde o otce, zůstane zcela bez prostředků a musí opustit milované údolí Nantgarw Valley. I se svou třináctiletou nevlastní sestrou Mair se vydává do Cardiffu a doufá, že najde útočiště u tety Florrie, slavné kabaretní zpěvačky. Obě dívky se náhle ocitají v neznámém světě uprostřed rušného města plného nástrah. Rhiannon potkává svou osudovou lásku a divadlo ji zcela okouzlí. Když poprvé vystoupí na jevišti, je jasné, že se zrodila nová hvězda. Pak se však nečekaně objeví Maiřina matka, prostitutka Nellie, a odvede si dceru s sebou do cardiffského podsvětí. Rhiannon stojí před těžkým rozhodnutím – bude následovat své sny, nebo se vydá na pomoc sestře, jíž slíbila, že ji nikdy neopustí? (Vydává nakladatelství Ikar.)


Zdroje informací: skcin.org a heureka.cz  


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 6. 2024 0:05

Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje…

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-