Osteoporóze se přezdívá „tichý zloděj kostí“ – přichází pomalu, bez větších známek onemocnění, až najednou udeří v podobě nepříjemné zlomeniny. Jde o postupující onemocnění kosterní soustavy, které ubírá kosterní hmotu a snižuje i pevnost kostí.
Celý proces se většinou děje v tajnosti, dokud na něj neupozorní první fraktura bez zjevných příčin. Stačí i minimální náraz nebo upadnutí. Mezi typické osteoporotické zlomeniny patří zlomené obratle, dolní části předloktí nebo krčky stehenních kostí, které bývají velmi závažné.
Jednou z hlavních prokázaných příčin vzniku osteoporózy je nedostatek vápníku v organismu a až 60procentní vliv studie přisuzují dědičnosti. Víc ohroženy jsou ženy než muži, a to především při předčasné menopauze.
Tyto faktory označujeme jako neovlivnitelné, neméně důležitý je ale také zdravý životní styl a ten máme ve své moci. Můžeme dbát na výživu bohatou na vápník a vitamin D a hlavně se věnovat pravidelné pohybové aktivitě, protože právě přiměřená tělesná zátěž přímo podporuje vznik a přestavbu kostí.
„Je paradoxní, že i když se osteoporóza vyskytuje především u starších ročníků, zakládáme si na ni už od mala a v nadsázce ji můžeme přirovnat k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví,“ uvedla Iva Bílková.
Rozvoj osteoporózy může sekundárně způsobovat i dlouhodobé užívání léků ovlivňujících metabolismus vápníku, jako jsou například glukokortikoidy.
Mezi onemocnění, která mají ve svých důsledcích vliv na kostní tkáň a mohou tak zapříčinit vznik osteoporózy, patří například poruchy štítné žlázy, revmatoidní artritida, diabetes mellitus 1. typu, stavy po transplantacích, onkologická onemocnění či chronická gastrointestinální onemocnění.
Podle Státního zdravotního ústavu trpí osteoporózou sedm až deset procent světové populace. Vzhledem ke zvyšování průměrné délky života se navíc počty pacientů neustále zvyšují. Přesto je léčeno odhadem jen 10 až 20 procent nemocných.
Při diagnostice osteoporózy hraje významnou úlohu fyzioterapie, která dokáže zamezit dalšímu řídnutí kostí a posílit svalový aparát na základě vhodných cvičení.
Aktivní léčba osteoporózy spočívá v medikaci, převážně antiresorpčními léky, které tlumí odbourávání kostní hmoty, a osteoanabolickými léky, zvyšujícími novotvorbu kostní tkáně. Ve fyzioterapeutické léčbě jsou důležitá cvičení správného držení těla, centraci nosných kloubů a trupu a odstranění svalových dysbalancí.
K moderním metodám patří také léčba pomocí fokusované rázové vlny, u níž se prokázal pozitivní vliv na stimulaci novotvorby kostní tkáně v krátkém období po aplikaci.
V rámci prevence a léčby osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. Významnou součástí léčby je také úprava jídelníčku, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.
Zdroj informací: FYZIOklinika
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…
Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…
Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…
Implantační krvácení je jedním z prvních příznaků těhotenství. Toto slabé krvácení či špinění se…
Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…
Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…