Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Menopauza mění vzhled ženy: Zhoršuje se kvalita vlasů, kůže a nehtů
Freepik, shurkin_son
Životní styl / Zdraví

Menopauza mění vzhled ženy: Zhoršuje se kvalita vlasů, kůže a nehtů

datum: 11. 8. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem
Menopauza neznamená jen návaly horka nebo podrážděnost. Může také viditelně proměnit vzhled ženy. V klimakteriu se totiž mění kvalita vlasů, pleti i nehtů. Důvodem změn je klesající hladina estrogenu v těle. Přinášíme vám rady, jak tyto nechtěné projevy menopauzy zmírnit.

Může za to estrogen

Hlavním signálem přechodu, který začíná v průměru mezi 45. a 55. rokem života ženy, je ztráta menstruace.

„Jde o přirozený stav, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Kolísání hladiny hormonů způsobuje změny v těle ženy, které mohou proměnit i vzhled,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Estrogen totiž podporuje zadržování vody v pokožce, jeho úbytek tak způsobuje dehydrataci, která se projevuje na různých částech těla. S klesající hladinou estrogenu kromě dehydratace souvisí snížená produkce kolagenu a keratinu. Tyto změny se pak odrážejí mimo jiné na kvalitě vlasů, kůže a nehtů.

Vlasy: Vypadávání a tvorba lupů

První místo, na kterém se může viditelně projevit výše zmíněná dehydratace, jsou vlasy. Ženy v klimakteriu si mohou všimnout vysušené pokožky hlavy a zvýšené tvorby lupů. Poměrně často také vlasy řídnou, nebo dokonce vypadávají.

„Pokles estrogenu totiž vyvolává zvýšení produkce androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrné množství může zmenšovat vlasové folikuly, což má za následek vypadávání vlasů,“ přibližuje lékař.

Tyto důsledky mohou negativně působit na sebevědomí žen. S řídnutím nebo vypadáváním vlasů se přitom během menopauzy setkává přibližně 40 procent z nich. Je důležité mít na vědomí, že existují i další faktory, které mohou k vypadávání vlasů přispívat.


10 věcí, které jste (ne)věděli o menopauze

Patří mezi ně třeba vysoká míra stresu nebo nezdravá strava. Proto dbejte na pestrý jídelníček, a pravidelný pitný režim. Pro psychickou i fyzickou pohodu je nezbytné udržovat pod kontrolou hladinu stresu, čímž lze předejít hormonální nerovnováze. 

Pokud jde o vlasy samotné, je vhodné je v období menopauzy tepelně neupravovat, tedy omezit používání žehličky na vlasy a kulmy. Pokud si vlasy musíte fénovat, snižte teplotu na minimum. Stejně tak je dobré vyřadit chemickou vlasovou kosmetiku. Ženy, které si barví vlasy, by měly zvážit využití přírodních barev, které neohrožují pokožku hlavy a zdraví vlasů.


Andropauza vs. menopauza aneb Co trápí ženy a muže „v přechodu“?

Nehty: Častější lámání a ztráta lesku

Dalším důsledkem menopauzy jsou křehké nehty. Pokles hladiny estrogenu oslabuje vrstvu keratinu, což je látka, která se tvoří v nehtovém lůžku. Nehty se pak třepí a dochází k jejich lámání. Aby nehty zůstaly silné a lesklé, je důležité udržovat ruce hydratované. A aby se nehty zbytečně nezatěžovaly, doporučuje se při úklidu nebo mytí nádobí používat rukavice.

Nehty je dobré pravidelně zastřihávat, krátká délka totiž prospívá zdravému růstu a obnově nehtů. Zároveň se vyhýbejte odlakovačům s chemickým acetonem, který již tak dehydratované nehty ještě dále vysušuje.

Pleť: Ztráta pevnosti a akné

Částí těla, na niž má přechod vliv, je rovněž pleť. Konkrétně se v souvislosti s kůží bavíme o kolagenu, což je bílkovina, která udržuje tělesné tkáně pohromadě. S poklesem estrogenu se snižuje i produkce kolagenu v pokožce. Úbytek kolagenu znamená, že pleť ztrácí na objemu a pevnosti.

Některé ženy si v důsledku hormonální nerovnováhy mohou všimnout vyšší tvorby pupínků. V tomto případě je vhodné používat jemný čisticí přípravek s obsahem kyseliny salicylové. V krajních případech se doporučuje i návštěva dermatologa.


Stříbro na pleť i na roušku

Zpevnění pokožky můžete docílit jednoduchou masáží obličeje. Použijte svůj oblíbený hydratační krém nebo olej a každý večer si obličej promasírujte. Masážní pohyby stimulují produkci kolagenu v pokožce a hydratační krémy s obsahem kyseliny hyaluronové pomáhají zadržovat vodu.

Pomoci mohou také antioxidanty, mezi něž řadíme například vitamin C přispívající k omlazení pleti. Je možné jej přijímat v podobě potravinových doplňků


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Když srdce bije na poplach...

Když srdce bije na poplach...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. et. Ing. Barborou Procházkovou, vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom, Datum: 27. 9. 2022 10:00

Na kardiovaskulární onemocnění zemře každý třetí Čech. Onemocnění srdce patří nejen u nás, ale i ve…

MUDr. Roman Kocián, Ph.D: „Nejlepší prevencí gynekologických nádorů je očkování mladých dívek a chlapců proti HPV infekci.“

MUDr. Roman Kocián, Ph.D: „Nejlepší prevencí gynekologických nádorů je očkování mladých dívek a chlapců proti HPV infekci.“

Autor: Lenka Hájková, Datum: 14. 9. 2022 0:05

Září je měsícem osvěty o prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. Pokud je vám více než 30…

Nejrychlejší laser na světě zkrátí operaci na vteřiny

Nejrychlejší laser na světě zkrátí operaci na vteřiny

Autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize, Datum: 13. 9. 2022 10:00

Lasery umožnily již milionům lidí s dioptrickými vadami zahodit brýle a tím změnit svůj život k…

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 12. 9. 2022 10:00

Výhřez ploténky může vznikat pomalu a plíživě nebo naopak náhle, jedním špatným pohybem. Zkušenost…

Den finanční gramotnosti: Na zdraví se nevyplatí šetřit!

Den finanční gramotnosti: Na zdraví se nevyplatí šetřit!

Autor: -gul-, Datum: 7. 9. 2022 10:00

Každý rok je 8. září připomínáno jako Den finanční gramotnosti, který má přispívat k lepšímu…

Telemedicína „jede“

Telemedicína „jede“

Autor: -an-, Datum: 6. 9. 2022 10:00

Výstava v Praze představí nové technologie na hubnutí!

Otestujte se na Alzheimera

Otestujte se na Alzheimera

Autor: -mav-, Datum: 26. 8. 2022 15:00

Bojíte se demence? Navštivte mobilní poradnu České alzheimerovské společnosti v Hradci Králové…

Je možné odlišit virovou infekci od bakteriální, a kdy je možné předepsat antibiotika?

Je možné odlišit virovou infekci od bakteriální, a kdy je možné předepsat antibiotika?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Markem Štefanem, MBA, ATB konzultantem a infektologem z Nemocnice Na Homolce, Datum: 19. 8. 2022 15:00

Antibiotika bychom si měli chránit, jinak hrozí, že nebudou účinkovat a lidstvo bude umírat na…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-