Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie
Freepik, freepik
O čem se mluví

9 tipů, jak si užít letní dovolenou nebo tábor, i když máte alergie

datum: 5. 6. 2024 0:05 autor: Michal Závacký, odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz
V domácích podmínkách si alergici často dokáží vytvořit prostředí a rutiny, díky kterým minimalizují kontakt se svým alergenem a alergické symptomy tak dokážou držet na uzdě. Někdy dokonce zapomenou, jak nepříjemné umí být, dokud prostředí nezmění – například na služebních cestách a dovolených, děti zase na letních táborech. Jak se na změnu prostředí připravit, aby se z letního dobrodružství nestala jedna velká ukýchaná pohroma?
  1. Plánujte dopředu Zejména pokud máte respirační alergie (na pyl, roztoče, plísně), je dobré plánování klíčem k úspěchu. Alergici na pyl si například mohou udělat průzkum, co a kdy v dané destinaci kvete, a naplánovat si dovolenou mimo hlavní sezónu svých alergenů. Při respiračních alergiích či astmatu se vyhýbejte destinacím s trvale špatnou kvalitou vzduchu. V jiných destinacích může jít o sezónní problém (například vypalování polí v jihovýchodní Asii) a načasování dovolené tomu lze přizpůsobit.
  2. Lékárnička je základ Vezměte si s sebou všechny potřebné léky, jako jsou antihistaminika, inhalační dávkovače a případně adrenalinové injekční pero. Mějte je vždy po ruce, ideálně v příručním zavazadle. Nezapomeňte si také přibalit záložní dávky pro případ, že byste ztratili své léky nebo se ocitli mimo dosah lékárny.
  3. Protipylové návyky Při pylové alergii noste sluneční brýle a klobouk, abyste minimalizovali kontakt sliznic s alergenem. Po příchodu zpět do ubytování si vždy vyměňte oblečení a osprchujte se, aby se odstranily částice pylu z vaší kůže a vlasů a neroznášely se po pokoji. Pokud je v ubytování elektrická zásuvka, můžete si s sebou vzít také kompaktní čističku vzduchu.
  4. Dobře promyslete ubytování Ubytování bývá zejména pro alergiky na roztoče kamenem úrazu. Vyberte si hotely nebo kempy, které nabízejí pokoje bez koberců, s minimem textilií a s možností kvalitního větrání. Můžete na ubytování také zavolat a požádat je, aby kromě povlečení vyprali i vaše přikrývky a polštáře. Případně si s sebou vezměte vlastní protiroztočový spacák nebo spací vložku
  5. Úklid na vlastní pěst Na chalupách, v chatkách či karavanech, kde se nemůžeme spolehnout na pokojovou službu a přes zimu se tu nejspíš nahromadila spousta prachu, roztočů či plísní, budete muset vzít úklid do vlastních rukou. Pokud máte možnost, vezměte si s sebou ruční protiroztočový vysavač a pořádně s ním vysajte matrace, pohovky a další textilní povrchy. Pyl, plísně nebo zvířecí alergeny jsou lehké, snadno se víří a dlouho zůstávají ve vzduchu. S tím pomohou odstraňovače alergenů ve spreji, které naruší jejich buněčnou strukturu, a ty se tak stanou neškodnými.
  6. Hydratace a péče o pleť S alergiemi se často pojí atopický ekzém a pro atopiky je důležité dbát na správnou hydrataci pokožky. Vezměte si s sebou hydratační krémy, které běžně používáte, a nezapomeňte na přípravky s vysokým ochranným faktorem určené přímo atopikům. Ty obvykle neobsahují parfemaci a jiné potenciálně dráždivé složky. 
  7. Komunikace s okolím Při závažných alergiích například na hmyzí bodnutí nebo na některé potraviny je vhodné o nich říci svým spolucestujícím, případně informovat hotelový personál. Máte-li od lékaře předepsaný pohotovostní balíček s adrenalinovým perem, je dobré, aby někdo z vašich spolucestujících věděl, kde ho v případě potřeby najdou a jak ho použít.
  8. Malé alergiky dobře připravte Posíláte malé alergiky na tábor nebo na prázdniny k babičce? Ujistěte se, že kdokoliv je bude mít na starost, dobře rozumí jejich alergii, zná dávkování léků a přesně ví, jak postupovat v případě alergické reakce. Informace vysvětlete ústně a raději je ještě sepište na papír, aby se k nim dotyčný mohl kdykoliv vrátit. Úměrně věku komunikujte o alergii s dítětem, mělo by být schopné rozpoznat první příznaky alergické reakce a vědět, že o nich má říct někomu z dospělých.
  9. Nouzový plán Mějte připravený nouzový plán pro případ, že by došlo k závažné alergické reakci. Ujistěte se, že víte, kde je nejbližší lékařská pomoc, a noste s sebou kartu s informacemi o vašem zdravotním stavu (při cestách v zahraničí i v cizím jazyce) a kontakty na nouzová čísla. Nainstalujte si aplikaci Záchranka, která funguje v Česku, Rakousku a Maďarsku a kromě přivolání pomoci vás dokáže i lokalizovat. Při cestách do jiných zemí si zjistěte a zapamatujte nebo uložte nouzové telefonní číslo na místní záchrannou lékařskou službu. Alergici musí brát přípravu na dovolené a tábory o něco zodpovědněji než nealergici, ale za letní dobrodružství bez zbytečného kýchání a stresu to stojí.

Mohlo by vás také zajímat

Alergie mohou potrápit i v létě

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem

Autor: Jaroslav Lachký, EasyLight - Mitochondriak®, Datum: 11. 6. 2025 11:54

Slunce, moře a pohoda… ale také spáleniny, podrážděná pokožka a hektolitry opalovacích krémů?…

Rita Hayworth (†68): Smutný osud holywoodské princezny

Rita Hayworth (†68): Smutný osud holywoodské princezny

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 10. 6. 2025 0:05

Přestože tato výjimečná herečka a hollywoodská femme fatale byla pětkrát vdaná a měla nespočet…

Proč mladí lidé nejsou šťastní?

Proč mladí lidé nejsou šťastní?

Autor: Beáta Koňařík Bakošová psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 5. 6. 2025 0:05

V posledních letech je patrný výrazný pokles psychické pohody zejména u mladých lidí do 25 let,…

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?

Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2025 15:25

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

28. květen: Den menstruace

28. květen: Den menstruace

Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 5. 2025 0:05

Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…

Emil Škoda (†60): Rytíř, který mlátil zaměstnance holí

Emil Škoda (†60): Rytíř, který mlátil zaměstnance holí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 5. 2025 0:05

Patřil mezi naše nejvýznamnější podnikatele 19. století. V něm se Emil Škoda narodil, v něm zemřel…

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50

Autor: redakce ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem,, Datum: 19. 5. 2025 0:05

Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…

Sérum na řasy, které opravdu funguje

Sérum na řasy, které opravdu funguje

Autor: -red-, Datum: 9. 5. 2025 11:30

Vyzkoušeli jsme v redakci sérum na řasy, které opravdu funguje! Dva z vás ho mohou vyhrát v naší…

Tip šéfredaktorky

Příběh Martina: Závislost se neptá, mně vzala všechno, až na šanci začít znovu

9. 6. 2025 0:05 autor podle příběhu Martina A. připravila Alžběta Morávková