Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 zaručených tipů, aby letní postava vydržela až do zimy
Shutterstock
Životní styl

5 zaručených tipů, aby letní postava vydržela až do zimy

datum: 7. 7. 2022 10:10 autor: -an-
S blížící se dovolenou chceme naše tělo dostat do dokonalých křivek. A tak se zdravě stravujeme, pravidelně cvičíme a dobře spíme. V okamžiku, kdy však ručička hodinek odbije půlnoc našeho prvního dovolenkového dne, na všechna pravidla rázem zapomínáme. Drželi jste dietu, pravidelně posilovali, ale najednou jste režim opustili? Víme, jak se do toho opět dostat a udržet si vysněnou postavu po celé léto!

7000 kroků denně pro zdraví

  1. Najděte si parťáka, ideálně chytrého Pokud vaše sportování ztroskotalo na tom, že jste si v jednu chvíli uvědomili, že se vám nechce a do cvičení jste se jednoduše nepřemluvili, zkuste to tentokrát jinak. Ne nadarmo se totiž říká, že ve dvou se to táhne lépe. Ať už jde o partnera, kamarádku nebo třeba maminku, princip vzájemného sdílení zkušeností a inspirace opravdu funguje. Podělit se spolu můžete o zdravé recepty, zajímavá videa na domácí posilování i fotky vašich proměn. K lepším výkonům nás ale mohou motivovat také chytří pomocníci. Přestože osobního trenéra zatím nenahradí, umí pošťouchnout k pravidelnějšímu pohybu, zdravější stravě i celkové změně životního stylu. Chytré hodinky, aplikace v telefonu nebo jen ten správný hudební playlist ve vašich sluchátkách dokážou nejen s vaším tělem, ale také myslí, hotové zázraky!
  2. Zvyk je železná košile Nedokážete ráno vstát, aniž byste neusrkli kávu ze svého oblíbeného hrníčku? Náš mozek má rád vyšlapané cestičky, tedy takové chování, které se opakuje v rámci určitého kontextu. Proto má každý z nás nějaké návyky a rutiny, bez kterých by se prostě neobešel. To stejné může platit i při sportu. Je jedno, zda se rozhodnete pro běh, pilates nebo domácí cvičení, důležité je správné načasování. Zatímco si někteří rodiče během odpoledního šlofíčka svých dětí stihnou protáhnout celé tělo, někdo zase nedá dopustit na ranní rituál s jógou nebo večerní trénink v poloprázdném fitku. Pokud máte pohybovou aktivitu spojenou s nějakým dnem, hodinou, případně intervalem, její osvojení bude daleko snazší. Podle vědeckých studií můžeme takovou automatizaci chování dosáhnout už za 66 dnů. To znamená, že zhruba dva měsíce nám postačí k tomu, abychom své naučené vzorce dokázali pozměnit. Až tedy příště budete váhat nad tím, zda se ke cvičení odhodlat, vzpomeňte si, že s každým dnem jste silnější, zdravější a krásnější.
  3. Zjistěte, co vás baví Nenuťte se do aktivit, které vás nebaví. To, že vaše kamarádka běhá třikrát týdně, ještě neznamená, že musíte taky. Výstavní nohy i zadek získáte i jinými způsoby, například posilováním, volejbalem nebo pravidelnou chůzí do pátého patra. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv sport, dělejte ho s chutí. Pohybovou aktivitou se navíc nemyslí jen tvrdé „bušení” ve fitku. Věděli jste, že stejný počet kalorií můžete spálit i tancem? Například intenzivnějším tanečním tréninkem, jako je zumba nebo street dance, člověk spálí za hodinu přibližně 400 kcal. Navíc v rytmu hudby zapojí všechny svaly těla, dokonce i ty, o kterých neměl ani tušení.
  4. Dejte na genetiku Je nám postava dána geneticky? Do jisté míry určitě ano. Každý z nás má jedinečné tělo, minimálně co se do růstu svalů, distribuce tuku či úrovně hormonů týče. Právě na typ těla se někteří z nás rádi vymlouvají a říkají, že jejich kypré tvary už nic nespasí, nebo naopak, že i když posilují, nikdy nic nepřiberou. Myslíte, že jde o vyhýbavá slova? Nemusí tomu tak být. Už ve 20. století totiž americký psycholog William Sheldon definoval tři somatotypy lidské postavy – ektomorfa, hodně hubeného, mezomorfa, přirozeně atletického a endomorfa, robustnějšího člověka. „Pokud posloucháte vaše tělo a víte, jaký pohyb mu svědčí, můžete genetiku přelstít. I když má člověk nějakou genetickou predispozici, například pro obezitu, tak pomocí správného stravování, pohybu i celkově zdravého životního stylu, se nemusí daná predispozice projevit. Naopak, pokud ji půjdete se svým životním stylem naproti, je velká pravděpodobnost, že se u vás obezita rozvine,” vysvětluje Barbora Procházková, vedoucí vědeckého týmu Chromozoom, společnosti, která se zabývá komplexní genetickou analýzou a pomáhá lidem v cestě za udržitelnějším životním stylem.
  5. Bez stravy to nepůjde Denně cvičíte, běháte, pravidelně chodíte a kila ne a ne jít dolů? Jestli to náhodou nebude tím, že jste si ke snídani dali palačinky s nutelou, na oběd jste pro změnu zvládli maximálně rychlé kafe a snažíte se energii dohnat večer vším, co najdete v lednici? Takhle to bohužel nefunguje. Abyste docílili výsledků během sportování, budete muset zabrat i ve stravě. Ač se nám to líbí nebo ne, až dvě třetiny naší výsledné postavy určuje jídelníček, proto doporučujeme si alespoň zpočátku prohlédnout, jaké nutriční hodnoty obsahují vaše nejčastěji konzumovaná jídla. Ne ani tak proto, abyste si zapisovali čísla a dumali nad tím, zda si další kousek čokolády musíte odepřít, či nikoliv, ale spíše proto, abyste měli celkový přehled o tom, co jíte. Málokdo totiž ví, že není káva jako káva. Jen takové karamelové frappuccino už v sobě obsahuje jednu třetinu doporučeného denního příjmu kalorií.

5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 tipů, jak si užít svátky i s cukrovkou

7 tipů, jak si užít svátky i s cukrovkou

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Svobodovou, Ph.D., internistkou Obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Datum: 6. 12. 2022 15:30

Smažený kapr v trojobalu, bramborový salát s majonézou, hromady sladkého cukroví z poctivých…

S otužováním je dobré začít teď

S otužováním je dobré začít teď

Autor: -pap-, Datum: 25. 11. 2022 15:00

S otužováním začínejte pomalu a vydržíte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje!

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Autor: redakce ve spolupráci s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc, Datum: 8. 11. 2022 16:00

Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na…

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 10:00

Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi…

Připravte se včas na svatého Martina

Připravte se včas na svatého Martina

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2022 15:30

Už za pár dnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos budou s…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-