Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 zaručených tipů, aby letní postava vydržela až do zimy
Shutterstock
Životní styl

5 zaručených tipů, aby letní postava vydržela až do zimy

datum: 7. 7. 2022 10:10 autor: -an-
S blížící se dovolenou chceme naše tělo dostat do dokonalých křivek. A tak se zdravě stravujeme, pravidelně cvičíme a dobře spíme. V okamžiku, kdy však ručička hodinek odbije půlnoc našeho prvního dovolenkového dne, na všechna pravidla rázem zapomínáme. Drželi jste dietu, pravidelně posilovali, ale najednou jste režim opustili? Víme, jak se do toho opět dostat a udržet si vysněnou postavu po celé léto!

7000 kroků denně pro zdraví

  1. Najděte si parťáka, ideálně chytrého Pokud vaše sportování ztroskotalo na tom, že jste si v jednu chvíli uvědomili, že se vám nechce a do cvičení jste se jednoduše nepřemluvili, zkuste to tentokrát jinak. Ne nadarmo se totiž říká, že ve dvou se to táhne lépe. Ať už jde o partnera, kamarádku nebo třeba maminku, princip vzájemného sdílení zkušeností a inspirace opravdu funguje. Podělit se spolu můžete o zdravé recepty, zajímavá videa na domácí posilování i fotky vašich proměn. K lepším výkonům nás ale mohou motivovat také chytří pomocníci. Přestože osobního trenéra zatím nenahradí, umí pošťouchnout k pravidelnějšímu pohybu, zdravější stravě i celkové změně životního stylu. Chytré hodinky, aplikace v telefonu nebo jen ten správný hudební playlist ve vašich sluchátkách dokážou nejen s vaším tělem, ale také myslí, hotové zázraky!
  2. Zvyk je železná košile Nedokážete ráno vstát, aniž byste neusrkli kávu ze svého oblíbeného hrníčku? Náš mozek má rád vyšlapané cestičky, tedy takové chování, které se opakuje v rámci určitého kontextu. Proto má každý z nás nějaké návyky a rutiny, bez kterých by se prostě neobešel. To stejné může platit i při sportu. Je jedno, zda se rozhodnete pro běh, pilates nebo domácí cvičení, důležité je správné načasování. Zatímco si někteří rodiče během odpoledního šlofíčka svých dětí stihnou protáhnout celé tělo, někdo zase nedá dopustit na ranní rituál s jógou nebo večerní trénink v poloprázdném fitku. Pokud máte pohybovou aktivitu spojenou s nějakým dnem, hodinou, případně intervalem, její osvojení bude daleko snazší. Podle vědeckých studií můžeme takovou automatizaci chování dosáhnout už za 66 dnů. To znamená, že zhruba dva měsíce nám postačí k tomu, abychom své naučené vzorce dokázali pozměnit. Až tedy příště budete váhat nad tím, zda se ke cvičení odhodlat, vzpomeňte si, že s každým dnem jste silnější, zdravější a krásnější.
  3. Zjistěte, co vás baví Nenuťte se do aktivit, které vás nebaví. To, že vaše kamarádka běhá třikrát týdně, ještě neznamená, že musíte taky. Výstavní nohy i zadek získáte i jinými způsoby, například posilováním, volejbalem nebo pravidelnou chůzí do pátého patra. Ať se rozhodnete pro jakýkoliv sport, dělejte ho s chutí. Pohybovou aktivitou se navíc nemyslí jen tvrdé „bušení” ve fitku. Věděli jste, že stejný počet kalorií můžete spálit i tancem? Například intenzivnějším tanečním tréninkem, jako je zumba nebo street dance, člověk spálí za hodinu přibližně 400 kcal. Navíc v rytmu hudby zapojí všechny svaly těla, dokonce i ty, o kterých neměl ani tušení.
  4. Dejte na genetiku Je nám postava dána geneticky? Do jisté míry určitě ano. Každý z nás má jedinečné tělo, minimálně co se do růstu svalů, distribuce tuku či úrovně hormonů týče. Právě na typ těla se někteří z nás rádi vymlouvají a říkají, že jejich kypré tvary už nic nespasí, nebo naopak, že i když posilují, nikdy nic nepřiberou. Myslíte, že jde o vyhýbavá slova? Nemusí tomu tak být. Už ve 20. století totiž americký psycholog William Sheldon definoval tři somatotypy lidské postavy – ektomorfa, hodně hubeného, mezomorfa, přirozeně atletického a endomorfa, robustnějšího člověka. „Pokud posloucháte vaše tělo a víte, jaký pohyb mu svědčí, můžete genetiku přelstít. I když má člověk nějakou genetickou predispozici, například pro obezitu, tak pomocí správného stravování, pohybu i celkově zdravého životního stylu, se nemusí daná predispozice projevit. Naopak, pokud ji půjdete se svým životním stylem naproti, je velká pravděpodobnost, že se u vás obezita rozvine,” vysvětluje Barbora Procházková, vedoucí vědeckého týmu Chromozoom, společnosti, která se zabývá komplexní genetickou analýzou a pomáhá lidem v cestě za udržitelnějším životním stylem.
  5. Bez stravy to nepůjde Denně cvičíte, běháte, pravidelně chodíte a kila ne a ne jít dolů? Jestli to náhodou nebude tím, že jste si ke snídani dali palačinky s nutelou, na oběd jste pro změnu zvládli maximálně rychlé kafe a snažíte se energii dohnat večer vším, co najdete v lednici? Takhle to bohužel nefunguje. Abyste docílili výsledků během sportování, budete muset zabrat i ve stravě. Ač se nám to líbí nebo ne, až dvě třetiny naší výsledné postavy určuje jídelníček, proto doporučujeme si alespoň zpočátku prohlédnout, jaké nutriční hodnoty obsahují vaše nejčastěji konzumovaná jídla. Ne ani tak proto, abyste si zapisovali čísla a dumali nad tím, zda si další kousek čokolády musíte odepřít, či nikoliv, ale spíše proto, abyste měli celkový přehled o tom, co jíte. Málokdo totiž ví, že není káva jako káva. Jen takové karamelové frappuccino už v sobě obsahuje jednu třetinu doporučeného denního příjmu kalorií.

5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Není neřest jako neřest. Co s tělem dělá alkohol, cigarety nebo nedostatek pohybu?

Není neřest jako neřest. Co s tělem dělá alkohol, cigarety nebo nedostatek pohybu?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 2. 6. 2023 0:05

Neutuchající chuť po cigaretě, alkoholu či sladkém. Každý z nás si občas dopřeje nějaký ten svůj…

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

Autor: -lym-, Datum: 28. 5. 2023 15:11

Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…

Pozor na infarkt v létě

Pozor na infarkt v létě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05

Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Máj, lásky i vína čas

Máj, lásky i vína čas

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 5. 2023 0:05

Rozkvetlé stromy plné narůžovělých květů, sezóna chřestu, lásky čas, Den matek i Národní den vína a…

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2023 0:05

Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 4. 2023 0:05

Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková