Jakémkoliv napadení škůdci nebo plísněmi se může stát kompotu osudným. I když polovinu plodu odkrojíte, plísní už je pravděpodobně napadena i zbývající část a obsah pracně zavařené sklenice tak poputuje po čase rovnou do koše.
Na zavařování proto vybírejte pěkné, zralé, ale nikoliv přezrálé plody. A na výsledku vašeho úsilí má podíl i kvalita a chuť ovoce a zeleniny – domácí bude chutnat vždy lépe než dovezená přes půl světa.
Pokud nemáte vlastní zahrádku, tak váš rozpočet nemusí zruinovat ani kupované ovoce a zelenina, které se dá navíc často pořídit i ve stejné kvalitě.
Zavařovat v bio režimu je poměrně finančně náročná záležitost, nicméně dobrým řešením je IPZ ovoce a zelenina. Jde o integrovanou produkci, která nabízí kvalitu blížící se bio certifikaci, ale za dostupnější cenu, navíc od lokálních zemědělců.
Ani zavařování se nevyhýbají kulinářské trendy. Mnozí z nás si ještě pamatují přebytky dýně zavařené jako kompot s ananasovým aroma, které se pravidelně ocitaly u nedělního oběda.
I dnes můžete samozřejmě experimentovat se zajímavými kombinacemi – na rozdíl od dýně à la ananas však se zachováním přirozených chutí. Co třeba květák s pikantními chilli papričkami, zavařená křupavá baby karotka nebo ajvar z lilku, paprik a česneku? Fantazii se meze nekladou, nebojte se proto vyzkoušet i recepty, které naše babičky rozhodně neznaly.
Bez nadsázky můžeme říct, že víceméně cokoliv. Z ovoce vykouzlíte kompoty i marmelády, ze zeleniny a hub zase pikantní čatní, směsi na slané koláče či jednodruhové přílohy, které vyniknou k masu. Inspirujte se několika tipy:
Domácí, na slunci uzrálá rajčata budou pochoutkou i v zimě. Cherry rajčátka zkuste naložit jako pikantní pochoutku celá spolu s rozmarýnem a tymiánem, česnekem, solí a olivovým olejem Větší plody zase naskládejte na sebe a zavařte bez výraznějšího dochucení – získáte univerzálního pomocníka při vymýšlení rychlých obědů v průběhu celého roku.
Připravte si vlastní pikantní naložené cibulky, které oceníte nejen při domácích oslavách. Cibulky krátce povařte ve vodě s kyselinou citronovou – zachovají si tak svou barvu. Ve sklenicích je zalejte nálevem na okurky a sterilujte asi půl hodiny.
Vyzkoušejte lahůdku v podobě nakládané křupavé ředkve. Bílou ředkev nakrájejte na tenké plátky a zalijte ji nálevem z vody, jablečného octa, kurkumy, trochy cukru a soli. Ředkev získá krásnou zlatou barvu a vynikne především v asijských jídlech.
Už žádné kostičky ve slaném nálevu. Připravte si z řepy netradiční sladký džem. Řepu oloupejte, uvařte do měkka, poté rozmixujte a přidejte cukr, kyselinu citronovou a pektin. Výsledná chuť vás příjemně překvapí!
Na palačinky nebo k bílému pečivu – tenhle džem si zamilujete. Potřebovat budete jen dýni hokkaido, kterou nakrájíte na kostičky a povaříte do změknutí, poté rozmačkáte. Přidáte cukr, citronovou šťávu a několik kousků celé skořice. Povařte, skořici vyndejte a džem dochuťte ještě několika lžičkami mleté skořice.
Zdroje informací: kosik.cz a hgic.clemson.edu
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…
Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…
Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…
Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…
Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…
Na první vína letošního ročníku si počkáme až do sv. Martina, ale první nápovědu nám mohou dát už…
Kuchyně patří k částem domácnosti, které musí sloužit dlouhá léta. Její pořízení je nákladné a…
Plánujete pořídit si novou kuchyň? Prodejce nábytku XXXLutz otevřel největší kuchyňské a…
Komentáře