Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Voda nad zlato?
iStock-889476586
O čem se mluví

Voda nad zlato?

datum: 20. 3. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Tvoří více než polovinu lidského těla a je voda důležitým zdrojem života, který ovšem není nekonečný. Vnímání vody se v různých koutech planety liší. To, co je pro západní vyspělý svět samozřejmostí, je pro méně rozvinuté země bohatstvím nevyčíslitelné hodnoty. Pojďme se podívat, co může každý z nás udělat pro hospodárnější nakládání s vodou, jejíž světový den si připomínáme 22. března.

Obyčejná surovina?

Na první pohled obyčejná surovina, kterou míjíme podél lesního příkopu na cestě domů, v níž myjeme nádobí po rodinné večeři nebo ve které si užíváme relax po vyčerpávajícím dni v práci.

Voda je však svými vlastnostmi v přírodě nenahraditelným zdrojem, se kterým bychom měli zacházet opatrně. Nedostatkem pitné vody trpí na světě 2 miliardy lidí, tedy zhruba 26 % světové populace. Očekává se přitom, že do roku 2050 se tento problém může až zdvojnásobit s ohledem na současné sužující vlny veder a častější období extrémního sucha. Proč je pro nás voda životně důležitá?

Voda, základ života

Lidské tělo se zhruba ze 60 % skládá z vody. Zatímco šestitýdenní plod jí obsahuje přes 97 %, ve stáří její podíl klesá na 45 až 55 %. Zajímavostí také je, že ženy mají vody v těle o něco méně, protože mají více tukových tkání. Kolem 60 % tělesné vody je přitom obsaženo v buňkách, zbylých 40 % vyplňuje mezibuněčný prostor.

Voda tvoří velkou část tělních tekutin, je součástí krve, svalů a kostí, v menším množství je obsažena také v zubní sklovině. Zároveň hraje klíčovou roli v řadě životně důležitých procesů.

Funguje jako rozpouštědlo, které umožňuje transport živin, kyslíku a dalších důležitých látek do buněk, odstraňuje odpadní látky z těla, pomáhá regulovat tělesnou teplotu prostřednictvím potu, je nezbytná pro správné fungování zažívacího systému a v neposlední řadě se podílí na mnoha chemických reakcích v těle, včetně metabolismu a výroby energie.


8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

Nezbytná je i v domácnosti

Vedle lidského těla je nezastupitelná také v domácnostech. Průměrná spotřeba vody v Česku se pohybuje okolo 90 litrů na osobu za den. Tato data tak řadí Českou republiku k zemím s nejnižší spotřebou vody v Evropě. Lépe na tom je už jen například Slovensko nebo Estonsko. Naopak na konci žebříčku se umístili Italové, kteří průměrně spotřebují na osobu 220 litrů vody denně.

Světový den vody nejen oslavuje, ale především edukuje, proč je potřeba v dnešní době přistupovat k vodě s respektem a uvědomělým přístupem více než kdy dříve. Světové rozdíly v dostupnosti užitkové, ale především pitné vody, ekologická spotřeba či bezpečnost a v neposlední řadě i její kvalita. Právě ta se v závislosti na místě výskytu velmi liší. Slovensko, Česká republika a obecně evropské státy naštěstí nemusí čelit problému silného znečištění, špatné kvality, či dokonce samotné dostupnosti pitné vody.


9 rad, jak snížit spotřebu a ušetřit

Šetrná domácnost

Při každém, byť rychlém opláchnutí nádobí zbytečně do odpadu odtéká spousta peněz. Za 10 minut tohoto stylu mytí totiž spotřeba vody může činit až 200 litrů. Podstatně výhodnější tedy je napuštění dřezu nebo pořízení myčky nádobí, která navíc často disponuje i úspornými programy. A pozor, myčku pouštějte až tehdy, když je plná. Stejný systém aplikujte rovněž u pračky.

Při koupi nových spotřebičů se vždy soustřeďte na parametry související se spotřebou vody a možnosti úsporných programů. Ještě v jedné místnosti lze ušetřit nemálo vody, a to na toaletě. Zde se vyplatí investovat do úsporného splachovacího systému s menším využitím vody. 

Nekape někde zbytečně?

I když máte vše uvedené ošetřeno, přesto může docházet k únikům, proto kohoutky i WC pravidelně kontrolujte. Získáte tak jistotu, že nikde nic neprotéká či nekape. Například protékající záchod způsobuje ztrátu až 80 litrů vody za hodinu a kapající kohoutek vám navýší za stejnou dobu spotřebu o 1 litr. Zjistíte-li závadu a není zrovna po ruce nikdo, kdo by byl schopen například vyměnit těsnění, dejte pod kapající kohoutek alespoň kbelík, ať můžete vodu posléze použít a nepřijde tak vniveč.


5 tipů, jak ušetřit na každodenních výdajích

Kolikrát denně necháte protékat vodu při čištění zubů či omývání nádobí? Toto je jedna z prvních věcí, kterou byste si měli odvyknout. Jen při péči o vaši ústní dutinu totiž zbytečně odteče do odpadu několik litrů vody, přitom stačí pustit ji pouze ve chvíli, kdy je skutečně potřeba. Skvělým pomocníkem jsou také kelímky či skleničky, do nichž si vodu napustíte. Mezi užitečné pomocníky patří i různé filtrační konvice, které z kohoutkové vody vytvoří lahodný nápoj, a není tak třeba zbytečně kupovat vodu balenou.

Pokud rádi relaxujete ve vaně, zvažte, zda by vám nestačilo praktikovat tuto kratochvíli jen občas. Když vyměníte vanu za sprchu, ušetříte až polovinu vody. Pro ilustraci, za jeden týden může taková úspora činit až 400 litrů. Ještě menších ztrát docílíte, jestliže i při sprchování budete praktikovat pravidlo o pouštění vody pouze v případě potřeby. Tedy ve chvílích, kdy se mydlíte nebo aplikujete šampon, může být voda vypnutá.

Šikovní pomocníci

Pouze necelé 1 % vody na planetě se řadí do kategorie pitná, což jen potvrzuje důležitost toho, aby se každý z nás zabýval otázkou, jak s vodou, kterou máme, nakládat co nejšetrněji. Určitě není třeba zdůrazňovat ani skutečnost, že díky následujícím krokům uspoříte i peníze.

Šikovné pomocníky reprezentují v domácnosti perlátory do baterií, které umí vodu provzdušnit, a tím snížit její spotřebu. Variantu představují spořiče vody, jejichž cílem je omezení průtoku. Až 30 % zvládne ušetřit i páková baterie, jež zkracuje dobu nastavování teploty vody. Její sofistikovanější podobou jsou pak termostatické baterie, na nichž si požadovanou teplotu přímo nastavíte.


Jak na zahradě využít dešťovou vodu?

Užitečná dešťovka

Zalévání zahrady či pokojových květin rozhodně více prospěje dešťová voda než kohoutková a pro domácnost je dešťovka mnohem úspornějším řešením. Počáteční investice do sudů či nádrží na vodu, jejichž širokou nabídku během chvíle objevíte na nákupním rádci Heureka, se vám brzy vrátí. Některé domácnosti dokonce dešťovou vodu využívají i pro splachování toalety či mytí auta.

Péče o zahradu něco stojí, protože rostliny potřebují vláhu. Když si osvojíte několik pravidel, půjde to lépe a úsporněji. Zalévání zahrady provádějte v brzkých ranních hodinách nebo večer, abyste minimalizovali množství vody, které se odpaří. Pravidelně kontrolujte, že hadice nikde neteče a koncovka dobře těsní.

Mezi velké pomocníky patří mulč, který umí zadržet vlhkost. Chcete-li spotřebu vody a vašich zásahů v zahradě opravdu minimalizovat, ponořte se do principů xeriscapingu. Tento tajemný výraz vznikl spojením řeckého slova xeros (suchý) a anglického escape (uniknout).

Zjednodušeně to znamená, že zahradu osadíte suchomilnými rostlinami, doplníte o štěrkový mulč a úpravy terénu, jež zachytí srážkovou vodu. Jedná se o velmi praktické řešení snižující nároky na zálivku.


Zdroje informací: Potten&Pannen a Heureka


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Ursula von Layenová (66): Nejvýše postavená Evropanka je lékařka, která má sedm dětí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 10. 2024 0:05

Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…

Vyhrajte poukázku na nákup prádla

Vyhrajte poukázku na nákup prádla

Autor: -lym-, Datum: 10. 10. 2024 19:55

Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…

Hranolky, které pomáhají

Hranolky, které pomáhají

Autor: -mav-, Datum: 9. 10. 2024 7:00

Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…

Houby? Rostou!

Houby? Rostou!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 10. 2024 0:05

Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…

3 mýty o elektronickém podpisu

3 mýty o elektronickém podpisu

Autor: Michal Bočan, zakladatel Podpisovny, Datum: 3. 10. 2024 19:36

Tak jako o každé technologické novince, i kolem online podpisů koluje ve společnosti řada mýtů.…

Karcinom prsu: Včasná rehabilitace po léčbě zkvalitňuje život i oddaluje potenciální recidivu

Karcinom prsu: Včasná rehabilitace po léčbě zkvalitňuje život i oddaluje potenciální recidivu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 10. 2024 0:05

Do péče o onkologické pacientky se vedle onkologů stále častěji zapojují i další specialisté.…

Nová SOUTĚŽ: Pleťové mléko Astrali uleví pokožce

Nová SOUTĚŽ: Pleťové mléko Astrali uleví pokožce

Autor: -mav-, Datum: 23. 9. 2024 17:40

S podzimem častěji pokožka trpí. Je víc dehydratovaná, schází jí ochrana. Pne a svědí. Ale co kdyby…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte poukázku na nákup prádla

10. 10. 2024 19:55 autor -lym-