Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Cibule: Nesmí chybět v kuchyni ani v domácí „lékárně“
Pixabay
Životní styl / Přírodní medicína

Cibule: Nesmí chybět v kuchyni ani v domácí „lékárně“

datum: 6. 2. 2020 15:00 autor: -mav-
Staří Egypťané ji považovali za symbol vitality a používali ji i při náboženských obřadech.

Kde ji najdete? Původně zřejmě pochází ze střední Asie. Již od starověku se rozšířila téměř do celého světa. Považovala se za všelék, který měl mj. ochránit při epidemiích moru a cholery. Sloužila i jako afrodisiakum.

Co obsahuje? Převším silice, které způsobují její typickou dráždivou chuť a vůni. Stejně jako u příbuzného česneku je z nich nejdůležitější alicin. Má i antibakteriální účinky. Čerstvá cibule je zásobníkem vitaminu C a vitaminů řady B i různých minerálů. Tepelným zpracováním však řadu z nich ztrácí.

K čemu je vhodná? Cibule je asi nejvyužívanější kuchyňskou zeleninou. Téměř žádný masový a zeleninový pokrm se bez ní neobejde. Čerstvá cibule je k dispozici téměř po celý rok. Lze ji většinou celou zimu skladovat v suchých místnostech, kde nemrzne. 

Jak se využívá v lidovém léčitelství? Využívají se především tinktury, a to jako podpůrná léčba při rýmě a kašli. Uvolňuje dýchací cesty od hlenu, zmírňuje chrapot a ulevuje při zápalu plic. Povzbuzuje trávení a zabírá na žaludeční a střevní potíže, umí si poradit i s bakteriemi salmonely.

Podle nejnovějších studií syrová cibule výrazně snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, snižuje krevní tlak, ředí krev a rozpouští krevní sraženiny. Ve výsledku tedy její konzumace slouží jako prevence srdečních infarktů a mozkových mrtvic. 

Rozkrojená cibule pomáhá při bodnutí hmyzem, je vhodná i na omrzliny. Pokud šťávou z cibule smíchanou se solí budete dvakrát denně potírat bradavice, s velkou pravděpodobností zmizí.


Vyzkoušejte zajímavé recepty s cibulí

Cibule patří téměř do všech polévek, zkuste například gulášovou, nebo tři druhy mrkvové.  Z Alp pochází savojský tartiflette, bez cibule se neobejte žádný guláš, ani ten bramborový!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

Aloe vera: První pomoc z květináče

Aloe vera: První pomoc z květináče

Autor: -an-, Datum: 3. 3. 2020 10:00
Česnek: Přírodní antibiotikum

Česnek: Přírodní antibiotikum

Autor: -an-, Datum: 28. 11. 2019 10:00
Libeček lékařský: Domácí „maggi“

Libeček lékařský: Domácí „maggi“

Autor: -an-, Datum: 16. 9. 2019 10:00
Medvědí česnek: bylina k všestrannému využití

Medvědí česnek: bylina k všestrannému využití

Autor: -an-, Datum: 25. 4. 2019 14:57