Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru
Dyson
O čem se mluví

10 vychytávek, jak přežít vedra v interiéru

datum: 27. 6. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si zpříjemnit pobyt v interiéru i v těch nejparnějších dnech.
  1. Používejte správně venkovní žaluzie Stínění oken je v létě nezbytné. Nezastíněné okno, zejména to jižně a západně orientované, propouští dovnitř až 88 % slunečního záření. Nejúčinnější ochranou je exteriérové stínění, jako jsou venkovní rolety či venkovní žaluzie. Moderním a elegantním řešením jsou rovněž screenové rolety, skrze které vidíte ven, ale zároveň chrání proti slunci. „Mají schopnost odrazit nebo pohltit takřka veškeré přímé i rozptýlené sluneční záření, které na ně dopadá. Jen malou část cíleně propouští do interiéru, a to díky jemné perforaci. Tok energeticky vydatného slunečního záření tedy screeny zastaví ještě před oknem a okno není přímo ohříváno,“ uvádí Jakub Vaněk z opavské společnosti ISOTRA, která je předním výrobcem a dodavatelem stínící techniky.
  2. Chlaďte s rozumem Klimatizace sice spolehlivě ochladí vzduch, ale pokud to přeženete a nastavíte ji na příliš nízkou teplotu, může mít její používání negativní dopad na vaše zdraví. Proto i v parných dnech by neměl být rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou více než 5 °C. Ani větrák není ideální řešení. Rotující lopatky rozhánějí teplý vzduch, zároveň však po místnosti víří prach a alergeny. Nenechávejte jej také foukat přímo na vás, ale umístěte jej tak, aby vzduch v místnosti cirkuloval.
  3. Čistěte vzduch Věděli jste, že letní vedra mohou zvýšit hladinu ozonu v interiéru? Tento plyn může reagovat s těkavými organickými sloučeninami a způsobit zvýšení koncentrace ultrajemných částic v místnosti. Zajistit čisté ovzduší v interiéru vám pomůže čistička vzduchu. Důležité je, aby byla vybavena nejen kvalitním uhlíkovým filtrem, jenž neutralizuje plyny, a účinným HEPA filtrem, jež zachycuje i velmi malé částice, ale také je klíčové, aby byl celý přístroj plně utěsněn. Čističku volte s ohledem na velikost místnosti. Pro velké prostory o rozměrech až 100 m2 je určena například čistička Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde.
  4. Zvlhčujte vzduch Nejen teplota, ale také vlhkost vzduchu je důležitá pro správné ochlazení. Například čistička Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde™ zachytí 99,95 částic o velikosti 0,1 mikronu, ničí formaldehyd, má funkci zvlhčování vzduchu a ochladí v letních měsících proudem vyčištěného a zvlhčeného vzduchu. Pro dosažení lepšího výkonu nezapomeňte dát přístroj na místo, kde není průvan, a vypnout topení nebo klimatizaci.
  5. Nepouštějte vedro do bytu V letních měsících vrcholí teploty mezi 13. a 15. hodinou. V této době se vyhněte přímému slunečnímu záření, ale také omezte větrání, protože byste do útrob domu pouštěli horko. Pokud si chcete dopřát čerstvý vzduch, větrejte krátce a intenzivně. Využijte průvan – otevřete okna na opačných stranách domu, abyste vytvořili proudění vzduchu.
  6. Mějte při sobě stále lahev s vodou Nadměrným pocením ztrácíte v horku tekutiny, což může vést k dehydrataci a zdravotním potížím. Proto nezapomínejte na pitný režim, zvláště pokud vykonáváte pohybovou aktivitu, u které se zapotíte.
  7. Jezte potraviny s vysokým obsahem vody Konzumujte zeleninu a ovoce s vysokým obsahem vody, například okurku, meloun atd. Obyvatelé zemí s teplým podnebím také často konzumují ostrá jídla. Díky nim totiž podporují pocení a tím i přirozené ochlazení organismu. Zkuste tedy do pokrmu přidat trošku chilli.
  8. Zkraťte vaření Při pečení, vaření či žehlení zvyšujete teplo v interiéru, proto si tyto činnosti nechte až na večerní hodiny, kdy není takový hic. Jestliže potřebujete připravit oběd, vsaďte na rychlá jídla, abyste čas u sporáku minimalizovali, připravte lehké osvěžující saláty, anebo pokud máte terasu či balkon, můžete se pustit do venkovního grilování.
  9. Vsaďte na chladivé obklady Když vám bude velké horko, ochlaďte si končetiny v místě, kde vedou tepny – například zápěstí či kotníky. Chladit je můžete buď vodou a například si namočit nohy do lavoru, anebo si přiložit obklady – třeba kostky ledu v nepromokavém sáčku nebo si pořiďte gelové pytlíčky, které necháte nachladit v ledničce.
  10. Noste vhodné oblečení Syntetické materiály působí jako igelit a budete se v nich potit, proto raději vsaďte na přírodní materiály a noste lehké a prodyšné oblečení. Ale pozor: bavlna či len zase snadno nasáknou pot a pobývat v mokré látce nemusí být příjemné. Vhodné jsou v horkém počasí například trička a tílka z přírodní merino vlny, která dokáže regulovat teplotu.

Zdroje informací: stadlerform.com, dyson.cz a isotra.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

Autor: -red-, Datum: 12. 7. 2024 14:57

Máte doma kočičího mazlíčka? Můžete se přihlásit do naší soutěže a vyhrát jeden ze tří balíčků…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Klíšťata opět „na lovu“

Klíšťata opět „na lovu“

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Kateřinou Šédovou, Loono, Datum: 9. 7. 2024 0:05

Česko je v současné době zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

Autor: -mav-, Datum: 4. 7. 2024 16:10

Naše soutěž tenktokrát určitě potěší všechny zahrádkáře, mohou vyhrát dárkové balení biostimulantů…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Prohřešky, kvůli nimž si podnikatelé a šéfové kazí dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Jiřím Jemelkou, JPF Czech, Datum: 29. 6. 2024 11:00

Pro optimální výkon čas od času i ti nejšikovnější a nejtalentovanější lidé z businessu potřebují…

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-