Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak se zbavit bolesti bez prášků a mastí? Tejpováním!
Fyzioklinika
Životní styl

Jak se zbavit bolesti bez prášků a mastí? Tejpováním!

datum: 5. 8. 2022 0:05 autor: -an-
Kinesiotape umí ochránit před úrazy, tlumit bolest i urychlit hojení. Už dávno není doménou jen sportovců, ale hodí se do běžné domácí lékárničky. Manipulaci s pružnými dlouhými samolepkami zvládne i laik.

Barevné pásky přinášejí úlevu

Barevné pásky na tělech sportovců vždycky budily pozornost. Je zraněný?

Kinesiotaping je efektivní terapeutická metoda, která člověka chrání před zraněním anebo naopak urychluje hojení už vzniklých úrazů. Pomáhá od bolesti šlach, svalů a kloubů, ale využívá se také ke korekci špatného držení těla či ortopedických vad, kam patří například zborcená nožní klenba nebo různé deformity palce.

„Když se samolepicí textilní páska správně aplikuje a napne na kůži, neinvazivně ovlivňuje napětí svalů, šlach a vazů, stimuluje receptory v kůži a nervový systém reaguje uvolněním nebo naopak zvýšením napětí měkkých tkání. Zvýší se proudění krve do tkáně a zrychlí pohyb lymfy v mezibuněčném prostoru, což podporuje regeneraci tkání po zátěži i v případě zranění. Fyzioterapeuti kinesiotaping běžně využívají pro posílení účinku terapií, výborně funguje při léčbě bolestí zad a kloubů i preventivně před výkonem ke stabilizaci kloubu nebo stimulaci svalu,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.


Únava, bolest kloubů a ztráta energie?

Nejen pro profíky

Veřejnost zná kinesiotaping především ze světa profesionálního sportu, dnes se ale rychle šíří i mezi amatérské sportovce nebo pracovníky ve fyzicky náročných profesích. Vídat ho lze na běžcích v parku, cyklistech a hodí se i jako prevence bolesti pohybového aparátu při běžných denních aktivitách.

Metodu vyvinul japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase v 70. letech 20. století a do Evropy dorazila v 90. letech. Proslavila ji především sportovní medicína, ale jako fyzioterapeutická technika pomáhá všem skupinám pacientů.

Používá se i u miminek na bříška, která mají tendenci k rozestupu břišní stěny, nebo pro podporu tvorby kyčelní hlavice a jamky či správného postavení hlezenních kloubů. Kinesiotape může pomáhat i těhotným maminkám, kterým se páskou podepře těžké bříško, aby necítily velký tlak v bedrech a bříšku, nebo aby váha miminka netlačila na močový měchýř či cévy vedoucí do dolních končetin.


5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice

Barevné pásky uleví

Barevné pásky jsou vhodnou pomůckou i pro lidi pracující v kancelářích. Nejčastěji se kinesiotapem ošetřují lidé s bolestmi zad, kdy se tapujeme bederní, hrudní a krční páteř, respektive jejich svaly. Velmi často se touto metodou stabilizují vymknuté kotníky, bolestivá kolena nebo svaly na dolních končetinách přetížené z běhání nebo jiného sportu. Na pažích se nejčastěji využívá taping ramen a loktů, případně zápěstí a předloktí.

Kinesiotape si může každý doma nalepit sám. Pro jeho maximální účinek je ale třeba znát základy tapování. Nesprávná aplikace nebude tolik efektivní, ale ani nijak neublíží.

Důležité je uvědomit si, jaké místo mě bolí a co za to může. Použití tapu se totiž odvíjí od funkce, kterou má plnit, zda chceme sval stimulovat, nebo utlumit, jestli je cílem podpořit činnost lymfatického systému a podobně. Každému účelu odpovídá jiná délka a napětí tapu. Pokud si nejste jisti, je vhodné navštívit alespoň jednou kurz tapingu nebo se poradit s fyzioterapeutem, který vysvětlí základní znalosti tapingu a ukáže směr nalepení a tahu při aplikaci.

 

Minimálně týden vydrží

Nalepený kinesiotape lze nosit až sedm dní (na místě, které se neohýbá ani nepotí, například předloktí, až tři týdny). Pásky by měly vydržet i kontakt s vodou.

Na trhu se nachází široká škála produktů různé kvality – každý výrobek má jinak hustou strukturu vláken, a tím i různou elasticitu materiálu a také jiné lepidlo. Nicméně po čtyřech dnech se páska obvykle začíná samovolně odlepovat a její účinnost se snižuje. Trvanlivost úvazu je možné zvýšit správnou přípravou před aplikací, kdy se pokožka důkladně oholí, odmastí a osuší.


Abeceda kontroly mateřských znamének

Pozor na mateřská znaménka

Pokud je kůže jakkoli porušená, má vystouplá mateřská znaménka nebo křečové žíly, kinesiotape na ni nelze použít. Žádná jiná omezení tato neinvazivní léčebná metoda nemá.

„Šířku pásky volíme podle toho, na jakou část těla ji aplikujeme. Nejobvyklejší šíře je 5 cm. K mání jsou také pásky široké 7,5 cm. Pokud například hodláme provést úvaz na stehně, použijeme pásku v celé šířce 5 cm. Tapujeme-li dětskou ruku, postačí poloviční šířka. Barevná škála kinesiotapingových pásek může evokovat souvislost s jeho vlastnostmi. Pravda ale je, že všechna barevná provedení mají vlastnosti stejné a záleží pouze na vkusu nositele,“ podotkla fyzioterapeutka Iva Bílková.

Je také nutné dodržet aplikaci tapu po celé délce svalu, vazu a šlachy. Na některých videích, která jsou volně na internetu, jsou mnohé aplikace nedostatečné. Tape je na nich krátký a neovlivňuje tak správně napětí a funkci svalu v celé jeho délce od začátku až k úponu. To lze považovat za největší chybu, kterou můžeme při tapování udělat. Nalepený tape pak nemá očekávaný účinek.


Zdroje informací: Wikipedia, Fyzioklinika


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Je pravda, že osteoporóza se odhalí až při zlomenině?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Světový den atopické dermatitidy

Světový den atopické dermatitidy

Autor: -an-, Datum: 13. 9. 2023 19:42

Prvních pět let po ustavení Světového dne atopické dermatitidy, který připadá na 14. září, přineslo…

Víte, co je to diastáza?

Víte, co je to diastáza?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 9. 2023 0:05

Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů bývá přirozeným jevem po porodu. Většinou se ale po…

Superpotraviny pro děti

Superpotraviny pro děti

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 9. 2023 11:00

S nadsázkou by se dalo říct, že řada dětí pluje prázdninami na cukrovém obláčku. Pokud jste v létě…

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Devatero mýtů a pověr o klíšťatech

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2023 0:05

Lidové léčitelství a rady babiček dokážou mnohdy užitečné. Někdy jde ale o vědecky stokrát…

Božsky skoro bosky aneb Začínáme s barefoot

Božsky skoro bosky aneb Začínáme s barefoot

Autor: -lym-, Datum: 21. 8. 2023 10:00

Barefoot obuv neboli „chůze naboso“ zahrnuje širokou škálu obuvi od sandálů po tenisky a baleríny.…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy Biopron v hodnotě 800 korun

Autor: -red-, Datum: 2. 8. 2023 10:02

Střeva jsou branou k našemu fyzickému i psychickému zdraví. Co o nich víme a jak o ně správně…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-