Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Abeceda kontroly mateřských znamének
Freepik, wavebreakmedia_micro
O čem se mluví

Abeceda kontroly mateřských znamének

datum: 20. 7. 2022 15:00 autor: redakce ve spolupráci s Pharma MKL
Znaménka krásy mají vlastní řeč: Co říkají ty vaše? Pokud jste si znaménka krásy nenechali zkontrolovat před létem, není ale pozdě. Důkladně si je prohlédnout má smysl i doma. A potom je třeba je dobře chránit před sluncem. Aby se krása nezměnila v problém.

Co je to mateřské znaménko?

Mateřská znaménka nejsou na rozdíl od pih jen shlukem koncentrovaného pigmentu, neboť jsou tvořeny i nervovými buňkami.

Mohou být ploché nebo vystouplé a reagují na různé podněty, protože jejich povrch je citlivější než okolní kůže. Proto mohou měnit velikost, tvar či barvu a vyžadují tedy hlídání.

Preventivně bychom měli alespoň 1x ročně dávat znaménka kontrolovat dermatologovi. S vyšetřením určitě neotálejte, pokud máte více jak 25 let a objevíte si nové mateřské znaménko.  


5 záludných letních nástrah

Domácí kontrola podle abecedy

Na škodu ale není ani domácí kontrola znamének metodou, která se jmenuje podle písmen abecedy metoda ABCDE. Všechny tyto kontroly jsou prevencí proti rozvoji rakoviny kůže. Ta se dá, naštěstí, ve většině případů a pokud se onemocnění zachytí včas, úspěšně vyléčit.

  • A = (asymetry) asymetrie: Zdravé mateřské znaménko je symetrické, to znamená, že má dvě stejné poloviny. Když se na něj podíváte, rozdělte ho shora dolů pomyslnou čarou a obě poloviny porovnejte. Pokud se značně liší, je třeba neprodleně vyhledat dermatologa. Pokud jsou v podstatě stejné, znaménko by mělo být v pořádku.
  • B = (border) hranice, ohraničení: Hranice znaménka by měli být pravidelné a hladké. Rozostřené okraje signalizují problém.
  • C = (colour) barva: Znaménka mohou být různé barvy od světle hnědé až po takřka černou. Každé jedno znaménko by ale mělo mít stejný barevný tón na celé své ploše. Pokud barvu mění, je třeba si ho nechat zkontrolovat.
  • D = (diameter) průměr: Zdravé znaménko nemá víc jak 5 mm. Pokud je větší, potřebuje kontrolu a sledování odborníkem.
  • E = (elevation) výška, vyvýšení: Největší pozornost je třeba věnovat znaménkám, na kterých jsou různé vyvýšeniny. Ty mohou signalizovat rozvoj melanomu.

Zrádné sluníčko

Ochrana před zářením

Kromě pravidelných kontrol znamének se dá riziko vzniku rakoviny kůže minimalizovat používáním vhodných opalovacích krémů.

I v této oblasti věda, technika a medicína pokročila. Proto jsou už k dispozici krémy s filtry nové generace SunCat MTA. Jsou vhodné i pro citlivou pokožku a poskytují účinnější a delší ochranu před UVA i UVB zářením.

„Filtr SunCat MTA byl vytvořen speciální technikou zapouzdření tak, aby vytvářel vyšší stupeň ochrany pokožky, než jsme doposud znali, s prodlouženým, ale konzistentním účinkem a hodnotou SPF,“ vysvětlila Mgr. Katarína Ščasná, laboratorní diagnostička Pharma MKL.

Přeloženo do laické řeči to znamená, že opalovacího krému s filtrem SunCat MTA stačí nanést na pokožku menší množství na větší a delší ochranu. Jelikož je navíc obohacený o kyselinu hyaluronovou, pokožka včetně znamének je chráněna ještě více, protože se z něj tak rychle neodpařuje voda a nevysušuje se.


4 mýty o opalování

Jaká ochrana nechrání?

Bohužel, na trhu je mnoho přípravků na opalování, které ve skutečnosti neposkytují dostatečnou ochranu před UVA a UVB zářením, a proto mohou způsobit nejen spálení kůže, ale i přispět k rozvoji nádoru z mateřského znaménka.

Úplně nevhodné na opalování jsou rostlinné oleje, opatrný je třeba být při používání krémů a mlék na opalování koupených již v dřívější době, protože všechny složky, které zabezpečují ochranu před UV zářením, na slunci degradují.

Stop doporučujeme dát krémům s obsahem oxybenzonu – na kůži může způsobovat alergické reakce a zároveň škodí živočichům a korálovým útesům, ve vodě, ve které se natřeni krémem osvěžujeme.


3 rady, jak zvládnout opalování

Kontrolujte složení

Odbornice doporučuje zpozornět i tehdy, když opalovací krém obsahuje avobenzon.

 „Sluneční paprsky mohou způsobit jeho rozložení a zároveň se vstřebává do moči a mateřského mléka. Klinické studie sice ukazují, že je neškodný při nízkých koncentracích, co znamená pod 10 %. Ráda bych upozornila i na homosalate, který Evropská komise označila za nebezpečný při koncentraci vyšší než 1,4 %, protože může mít vliv na endokrinní systém,“ doplňuje seznam nežádoucích látek v opalovacích krémech Katarína Ščasná.


Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Stačí SPF 30?

Ani ten nejúčinnější opalovací krém nedokáže pokožku a znaménka chránit déle než několik hodin, proto ho třeba v průběhu dne aplikovat opakovaně – ideálně každé dvě hodiny. V případě, že se koupete, i častěji. Není třeba se bát, že by vaše pokožka nezískala žádaný bronzový nádech. I to přijde. Jen to bude pomaleji a zdravěji, a trvanlivěji.

Nejen u moře, ale už i v našich zeměpisných šířkách je intenzita slunečního záření tak vysoká, že není vůbec marné používat krémy s vyšším SPF. Faktor 30 by měl být podle odborníků dostatečný.

Míra ochrany opalovacím krémem s SPF 30 se až tak neliší od SPF 50. SPF 30+ dokáže odfiltrovat až 96,7 % UVB záření a SPF 50+ 98 % záření. Rozdíl v ochraně je teda minimální.


5 otázek, které byste si měli položit, než si koupíte sluneční brýle

Mraky nechrání

Používat krém s filtrem SunCat MTA nebo jiným dostatečným UVA a UVB filtrem je třeba v průběhu celého léta, a to i když je zamračeno.

Mnoho lidí si stále myslí, že když jsou ve stínu nebo slunce až tak nepálí, protože jsou na obloze mraky, riziko spálení nehrozí. Je to velký omyl, který může mít zásadně negativní vliv na jejich zdraví. Sluneční záření totiž proniká i skrz mraky, i na stinné místo a je i na horách.

Zdroje: Pharma MKL


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Etiketa na silnici: Umíte zipovat?

Etiketa na silnici: Umíte zipovat?

Autor: -an-, Datum: 7. 8. 2022 11:00

Abychom se za volantem nemuseli tolik vztekat, kroutit hlavou, zvedat oči v sloup a naopak všichni…

Cookies není jen moučník

Cookies není jen moučník

Autor: redakce ve spolupráci s Janou Večerkovou, Coding Bootcamp Praha, Datum: 23. 7. 2022 11:00

Pokud používáte internet, je pravděpodobné, že jste již byli dotázáni, zda chcete přijmout nebo…

LETNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků zubních past za 500 Kč

LETNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků zubních past za 500 Kč

Autor: -red-, Datum: 21. 7. 2022 15:00

Tentokrát jsme pro vás připravili 5 balíčků, kde v každém z nich najdete čtyři zubní pasty, které…

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Velké tabu aneb Víte, že inkontinence trápí až pětinu čtyřicátnic?

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 19. 7. 2022 10:00

Inkontinence se netýká se jen starších ročníků. Nejčastější formou – stresovou inkontinencí – trpí…

Zrádné sluníčko

Zrádné sluníčko

Autor: -an-, Datum: 12. 7. 2022 15:00

Napadlo vás někdy, že sluneční paprsky mohou i nevratně poškodit nejen rohovku nebo čočku, ale i…

Antibiotika v létě? Raději ne!

Antibiotika v létě? Raději ne!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou a MUDr. Danielem Dražanem, Datum: 9. 7. 2022 11:00

Onemocnět během léta je za trest. Dobrou zprávou ovšem je, že málokdy je třeba nasadit antibiotika,…

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

Autor: -red-, Datum: 29. 6. 2022 10:00

Téměř každý třetí člověk se setkal s domácím násilím.  Pomoci s osvětou má iniciativa „Pod svícnem”…

7 tipů, jak bojovat s horkem

7 tipů, jak bojovat s horkem

Autor: -an-, Datum: 22. 6. 2022 10:00

Konečně jsme se dočkali slunečných dnů! Když se ale příjemné teploty překlenou v letních měsících v…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková