Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak správně běhat a nezatěžovat při tom klouby
Pixabay
Životní styl

Jak správně běhat a nezatěžovat při tom klouby

datum: 9. 4. 2019 10:00 autor: -an-
S jarem nastal čas na sportování venku. Asi neoblíbenější je běh, který pomáhá mj. snižovat tlak. Měli bychom si při něm však dát pozor na zdraví našich kloubů.

Zdravé klouby jsou z hlediska pohybu takové klouby, které do všech možných směrů dojdou svého maximálního, bezbolestného pohybu. Jinými slovy, každý máme rozsahy kloubů trochu jiné. Ale zdravý kloub ke konci pomalého pohybu nebolí, proto je vhodné udržovat v kloubech plný rozsah pohybu. U kolenních kloubů (jsou to „běžecké klouby“) je důležité je několikrát za den (5 až 6x) pokrčovat a protahovat do plného rozsahů. Stejný princip ale funguje i u kyčlí, hlezenních kloubů a samozřejmě i u zad.

Zvolte kratší trasu

Bolesti z běhu nejsou ničím neobvyklým. Nejčastější chybou je po zimní přestávce vyběhnout s velkou intenzitou na delší distanci, než snese tělo. Pokud chce vrcholový sportovec po několikatýdenní pauze vrátit na vrchol výkonů, které měl před pauzou a začne hned s původním tréninkem, pravděpodobnost zranění je téměř 100 procent.

Běžnou populaci při podobném postupu naštěstí „jen“ začnou bolet různé části těla. Měli bychom být realisté a po pauze začít na zhruba poloviční nebo klidně třetinové distanci, kterou jsme byli zvyklí běhat. Pokud vás druhý den nebude nic bolet, začněte přidávat po 10 procentech s dalšími výběhy. Klidně můžete ze začátku kombinovat běh s chůzí.

Nutná rozcvička

Bolest po sportu může také nastat z nerozcvičení kloubů v průběhu dne či před během. Ideální rozcvička je:

  • Deset pomalých hlubokých dřepů s patami na zemi. Ve dřepu zůstaňte pár vteřin.
  • K tomu lze přidat i pár silových propnutí nohou do maximální extenze.
  • Páteř pak jistě ocení i pár hlubokých předklonů či naopak záklonů.
  • Nezapomeňte se i po běhu protáhnout. To slouží jako prevence svalové ztuhlosti a bolestí svalů. Mělo by být zaměřeno na lýtkové svaly, zadní strany stehen, tzv. hamstringy, a na rotátory kyčelních kloubů. Tyto svaly mají vývojově tendenci se zkracovat.

Pestrá strava stačí

„Vidím, jak se stravují vrcholoví sportovci a opravdu tam velkou vědu nehledejte. Přijde mi, že poslední dobou rekreační běžci a další sportovci používají ,BCáčka´, ,ionťáky´ a další doplňky na podporu chrupavek a kloubů více než vrcholový sportovci. Jeden velice uznávaný profesor mi soukromě jednou řekl, že doplňky výživy jsou při pestré stravě zbytečné a spíše fungují pro dobrý pocit ,sportovců´, “ říká sportovní fyzioterapeut Kryštof Kuba.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, čím se zahřát v sychravých dnech?

Víte, čím se zahřát v sychravých dnech?

Autor: -an-, Datum: 9. 12. 2019 10:00
Alkohol: Co už je příliš?

Alkohol: Co už je příliš?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 7. 12. 2019 11:00
Je čas na vitamin C!

Je čas na vitamin C!

Autor: -an-, Datum: 1. 12. 2019 12:00
Tip šéfredaktorky

60 kostlivců ze skříní slavných

23. 10. 2019 10:00 autor -red-