
Únava, bolest kloubů a ztráta energie?
Projevy, jakými jsou bolest svalů, kloubů, srdeční problémy, neurologické potíže, problémy se spánkem a jiné, můžete pociťovat po prodělané nemoci (např. Covid-19, i jiná) i během ní. Tělo se vyčerpalo a potřebuje restartovat, doplnit vitaminy a minerály.
Restart po nemoci
Tady je dobré si uvědomit, že nikdo nemá před nemocí a po ní stejnou hladinu jednotlivých vitaminů a minerálů v krvi, proto každý u sebe zaznamená jiné projevy v rozdílné intenzitě.
Někdo špatně spí a bolí ho svaly a klouby, jiný nevyběhne schody. Také záleží, zda jde o dítě či dospělého, jaké má genetické předpoklady a životní styl. Twn, kdo pravidelně běhal, bude problémy s dýcháním subjektivně vnímat daleko intenzivněji, protože se zadýchá při zátěži, která byla dříve zcela normální. Osoba, která sportu nikdy moc nedala, problémy s dechem možná tolik nevnímá, nebo jí tolik nekomplikují život.
Co pomáhá?
Již v loňském roce si řada lidí na vlastní kůži ověřila, že skvělá prevence nemocí je mít dostatečnou hladinu vitaminu D, vitaminu C a zinku v krvi. Zde se využívala jejich účast v metabolických pochodech, vliv na imunitu a psychickou odolnost.
„V současné době ale musíme řešit následky. Takže poruchy spánku můžeme řešit třeba extraktem z kozlíku lékařského, šišákem bajkalským atd. Na imunitu a únavu nám opět zaberou osvědčené vitaminy typu B₁₂, C, D, minerály jako zinek a hořčík a nesmíme zapomenout na možnost dlouhodobého užívání betaglukanů,“ jmenuje primářka MUDr. Jana Čepová z Ústavu lékařské chemie a biochemie 2. LF UK a FN Motol některé z látek, které při dlouhodobém užívání mohou pomoci se zmírněním projevů.
Vyčerpaní můžete být i bez viditelné nemoci
Na to, abyste se necítili dlouhodobě ve své kůži a zpozorovali u sebe nějaký z uvedených symptomů, ani nemusíte mít diagnostikovanou nemoc. Stačí být dlouhodobě ve stresu, špatně se stravovat a tělo můžete mít také vyčerpané. Důležité je, že zdravotní potíže vás omezují.
Například dobře se vám bude usínat po čaji z kozlíku, který ale nevyřeší samotnou příčinu toho, proč nespíte. S únavou a ztrátou energie vám pomůže třeba vitamin C, B₆ a B₁₂. Vitamin B₆ přispívá ke správnému fungování nervového systému, takže budete méně podráždění, B₁₂ se zase podílí na správné látkové přeměně živin v energii.
Bajkalin, látka obsažená v šišáku bajkalském, pomáhá kromě spánku také s bolestí svalů a kloubů. Pokud tedy trpíte jakýmikoliv projevy, které vás obtěžují v životě, zcela jistě vám dlouhodobě chybí řada vitaminů či minerálů.
Tam, kde jídelníček nestačí
Proto je potřeba, aby si každý nastavil nebo si nechal poradit s optimálním jídelníčkem plným živin, vitaminů a minerálů a začal se pravidelně hýbat. Třeba jen procházkou v přírodě. Tam, kde strava nestačí, je vhodné sáhnout po kvalitních doplňcích stravy.
„Vitaminové a minerální doplňky stravy by měli užívat zejména nemocní pacienti, ale i lidé po nemoci. Prakticky také všichni jedinci s alternativními způsoby výživy, lidé s poruchou vstřebávání živin a starší lidé. Ostatní by měli doplňky stravy brát uvážlivě a naslouchat tělu, co mu chybí,“ říká primářka MUDr. Jana Čepová.
Pro úspěšné překonání potíží je ale důležité být důsledný, trpělivý, a hlavně dodržovat pravidelný režim. Nejen při konzumaci doplňků stravy, jejichž účinnost se projeví až po několika měsících. Je dobré pravidelně uléhat a vstávat ve stejnou dobu, pravidelně jíst a dostatečně se hýbat. To je stále jediný způsob, jak svoje tělo po nemoci a vyčerpání restartovat.
Více informací a tipů najdete mj. na www.jsemstalekost.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 24. 11. 2023 0:05Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…

5 (ne)pravd o čištění zubů
Autor: Veronika Schieblová, Datum: 17. 11. 2023 0:05Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…

Jak posílit imunitu během podzimu?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

6 mýtů o atopickém ekzému
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2023 14:20Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu
Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení
Autor: Hana Lorencová, Datum: 6. 10. 2023 0:05Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…
Komentáře