Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, aby děti jedly správně
Freepik, freepik
Životní styl

5 tipů, aby děti jedly správně

datum: 16. 9. 2022 15:00 autor: -gul-
Samé jedničky začínají na talíři! Vhodný jídelníček pomůže překonat nápor učení, testů a zkoušek. S trochou nadsázky by se dalo říct, že čím lépe kluk nebo holka jedí, tím snáz jim vědomosti naskáčou do hlavy.

Ovocné pyré z borůvek a banánů

  1. Snídaně je grunt Klasická ranní situace – potomkovi se nechce z postele a na poslední chvíli vybíhá směr vzdělávací ústav. Snídaně zůstává nedotčená na stole a vy jen doufáte, že má s sebou svačinu nebo zajde ve škole na oběd.  A přitom kvalitní snídaně je základ úspěšného dne. Zajišťuje duševní i fyzickou pohodu, kterou mladý organismus potřebuje, aby ve škole mohl podávat maximální výkony a soustředit se na vyučování. Během noci totiž tělo hladoví a spotřebuje téměř všechny zásoby glykogenu, jenž je hlavním zdrojem cukru glukózy – paliva pro nervovou soustavu. Zbytky glykogenu se vyčerpají do dvou hodin po probuzení, takže naší první starostí by mělo být, jak tělu dodat kvalitní živiny. Pokud se dítě nenasnídá, může na sobě pociťovat únavu, neklid a nepozornost – čili věci, které se pro učení dvakrát nehodí. Snídaně by měla pokrýt 60 % z denního energetického příjmu. Optimální ranní menu se skládá ze všech makroživin – tedy dobrých proteinů, polysacharidů i zdravých tuků. K tomu přidejte dostatek vlákniny a porci vitaminů. Je jedno, jestli zvolíte třeba žitný chleba se šunkou a sýrem a kousek zeleniny nebo bílý jogurt s ovocem a müsli. Oblíbené sladké snídaně servírujte dětem jen výjimečně, mají zbytečně moc tuků a jednoduchých cukrů. Buchta nebo koláč možná dodají rychle energii, tělo ji ovšem stejně rychle spálí. Tip: Zkuste ze snídaně udělat rituál, a pokud je to možné, usedněte ke stolu ráno všichni. 
  2. Pravidelnost se vyplatí Když ve školní jídelně nemají zrovna nic lákavého nebo oběd potomek jednoduše přeskočí, dopouští se další velké chyby v jídelním režimu – a sice vynechání pokrmu. Přitom pravidelný přísun živin a energie je pro organismus zásadní. Lépe pak zpracovává všechny nutrienty, člověk nemá tendenci se při nejbližší příležitosti přejíst a snáz si udrží tělesnou váhu. Neméně důležitá je rovněž dopolední a odpolední svačina. Nemusí být nijak opulentní, stačí pár kousků ovoce, zeleniny nebo mléčný výrobek. Obzvláště mladší děti potřebují pravidelnost ve stravování, jinak mohou hlad narychlo zahánět nevhodnými pokrmy s nulovou výživovou hodnotou. Lidé, kteří přes den hladoví, navíc mají tendenci k večernímu přejídání, takže jim hrozí jedna z častých civilizačních chorob zvaná obezita. Tip: Děti i teenageři by měli jíst pravidelně 5x denně. Poslední jídlo je dobré konzumovat nejpozději dvě hodiny před ulehnutím, aby žaludek měl čas ho strávit a člověk si užil poklidný spánek.
  3. Spěch není dobrý kuchař Máloco může být pro trávení horší než zhltnout v poklusu nějakou fastfoodovou pochoutku. Bohužel školáci i studenti často vymění kvalitní jídlo za hamburgery a jiné delikatesy rychlého občerstvení, které jim zadělají maximálně na nadváhu a se zdravou životosprávou nemají nic společného. Jednak jsou většinou tučné a plné nezdravých pochutin a hlavně vykazují vysoký glykemický index. Touto hodnotou se označuje okamžik, když se sacharidy rozpadají na glukózu a dodávají energii do těla. Čím vyšší je jeho hodnota, tím víc dochází ke kolísání cukrů v krvi, takže po takovém pokrmu dostanete mnohem dřív hlad. Navíc když se jídlo konzumuje ve stresu a shonu, zbytečně zatěžujete žaludek a zaděláváte si na trávicí obtíže. Tip: Pokud potomek opravdu nestíhá najíst se v klidu a jídlo řeší v rychlých občerstveních, dejte mu kromě svačiny do batohu mj. nutričně vyvážený pokrm Mana Drink. Obsahuje všechno, co tělo potřebuje ke svému fungování, je vhodný i pro děti a hlavně je okamžitě připravený ke konzumaci.
  4. Od všeho kousek Vyvážená strava je alfou a omegou zdravého jídelníčku. A pro ty, kdo zaměstnávají svůj mozek, je dvojnásob důležité, aby šedé kůře dodávali veškeré potřebné živiny. Ve stravě by proto měly děti přijímat správný poměr makroživin (bílkovin, tuků, sacharidů) i mikroživin (vitaminů a minerálů). Každé jídlo během dne by mělo obsahovat přibližně 55 % sacharidů, 30 % tuků a 15 % bílkovin. Energii mladému organismu dodají především polysacharidy, z části i tuky a bílkoviny. Vitaminy a minerály zase podporují správný růst. Například dvojice vápník a vitamin D je nezbytná pro kosti, vitaminy skupiny B zase ovlivňují energetický metabolismus a potřebuje je také mozek, aby pracoval, jak má. Tip: Kdo chce mít jistotu, že organismu ratolesti dodá vše, co potřebuje, aby měl energii a nestrádal nedostatkem, může dítěti čas od času připravit pokrm Mana Powder. Díky unikátnímu složení podporuje lepší soustředění.
  5. Zalévat, zalévat a zalévat Je známý fakt, že tělo je ze 70 % tvořeno z vody, a proto potřebuje pravidlelný přísun tekutin. Bez nich dochází k dehydrataci, která se hlásí únavou, nesoustředěností či bolestí hlavy, což opět může výrazně narušit studijní úspěchy potomka. A proto byste ho do školy vždy měli vybavit dostatečnou zásobou nejlépe čisté vody. Odborníci uvádějí, že v závislosti na věku, počasí a fyzické aktivitě by měl člověk vypít kolem dvou litrů tekutin denně.Tip: Část pitného režimu (asi 20 %) pokryje rovněž strava. Taková okurka, meloun či rajče jsou skvělým zdrojem tekutin, nezapomínejte na to, až budete chystat školákovi svačinu.

Pastinák, patizon, tuřín aneb Zdravá trojka

Zdroj informací: mojemana.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 7. 2024 0:05

Hodiny strávené v posilovně, vyvážená strava, a přesto váha stále neklesá. Obecné návody a poučky…

Dovolená bez zdravotních karambolů

Dovolená bez zdravotních karambolů

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 12. 7. 2024 0:05

Dovolená u moře skýtá nepřeberně zážitků: koupání ve sluncem zalitých mořských vlnách, výlety k…

Jak se v létě starat o své tělo, aby správně regenerovalo?

Jak se v létě starat o své tělo, aby správně regenerovalo?

Autor: redakce ve spolupráci s pohybovou terapeutkou Martinou Šulcovou, Datum: 11. 7. 2024 0:05

Během letních měsíců se vyplatí o sebe více pečovat. Horké dny totiž kladou větší nároky na péči o…

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Zdravé opalování aneb Jak si užít slunce a zůstat v bezpečí?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 7. 2024 0:05

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…

Jak vybírat maso na grilování?

Jak vybírat maso na grilování?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 7. 2024 0:05

Léto je oblíbeným obdobím grilování stejně tak opékání buřtů. Během letních „gastro radovánek“ je…

Víte, že díky obočí se mezi sebou poznáme?

Víte, že díky obočí se mezi sebou poznáme?

Autor: -ava-, Datum: 2. 7. 2024 11:40

Úloha řas a obočí není jen estetická – společně oko chrání před nečistotami, potem nebo dešťovými…

Zajímavosti o dětském zraku

Zajímavosti o dětském zraku

Autor: Jakub Odcházel, optometrista a vedoucí optik Lentiamo, Datum: 30. 6. 2024 0:05

Dětský zrak je fascinující oblastí a v mnoha ohledech se liší od zraku dospělých. Mohou děti nosit…

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

60 procent Čechů nad 50 let přiznává problémy se zažíváním

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2024 0:12

Vlivu střevní mikrobioty na lidské zdraví se právem dostává stále větší pozornosti. Střeva kromě…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-