Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů, aby děti jedly správně
Freepik, freepik
Životní styl

5 tipů, aby děti jedly správně

datum: 16. 9. 2022 15:00 autor: -gul-
Samé jedničky začínají na talíři! Vhodný jídelníček pomůže překonat nápor učení, testů a zkoušek. S trochou nadsázky by se dalo říct, že čím lépe kluk nebo holka jedí, tím snáz jim vědomosti naskáčou do hlavy.

Ovocné pyré z borůvek a banánů

  1. Snídaně je grunt Klasická ranní situace – potomkovi se nechce z postele a na poslední chvíli vybíhá směr vzdělávací ústav. Snídaně zůstává nedotčená na stole a vy jen doufáte, že má s sebou svačinu nebo zajde ve škole na oběd.  A přitom kvalitní snídaně je základ úspěšného dne. Zajišťuje duševní i fyzickou pohodu, kterou mladý organismus potřebuje, aby ve škole mohl podávat maximální výkony a soustředit se na vyučování. Během noci totiž tělo hladoví a spotřebuje téměř všechny zásoby glykogenu, jenž je hlavním zdrojem cukru glukózy – paliva pro nervovou soustavu. Zbytky glykogenu se vyčerpají do dvou hodin po probuzení, takže naší první starostí by mělo být, jak tělu dodat kvalitní živiny. Pokud se dítě nenasnídá, může na sobě pociťovat únavu, neklid a nepozornost – čili věci, které se pro učení dvakrát nehodí. Snídaně by měla pokrýt 60 % z denního energetického příjmu. Optimální ranní menu se skládá ze všech makroživin – tedy dobrých proteinů, polysacharidů i zdravých tuků. K tomu přidejte dostatek vlákniny a porci vitaminů. Je jedno, jestli zvolíte třeba žitný chleba se šunkou a sýrem a kousek zeleniny nebo bílý jogurt s ovocem a müsli. Oblíbené sladké snídaně servírujte dětem jen výjimečně, mají zbytečně moc tuků a jednoduchých cukrů. Buchta nebo koláč možná dodají rychle energii, tělo ji ovšem stejně rychle spálí. Tip: Zkuste ze snídaně udělat rituál, a pokud je to možné, usedněte ke stolu ráno všichni. 
  2. Pravidelnost se vyplatí Když ve školní jídelně nemají zrovna nic lákavého nebo oběd potomek jednoduše přeskočí, dopouští se další velké chyby v jídelním režimu – a sice vynechání pokrmu. Přitom pravidelný přísun živin a energie je pro organismus zásadní. Lépe pak zpracovává všechny nutrienty, člověk nemá tendenci se při nejbližší příležitosti přejíst a snáz si udrží tělesnou váhu. Neméně důležitá je rovněž dopolední a odpolední svačina. Nemusí být nijak opulentní, stačí pár kousků ovoce, zeleniny nebo mléčný výrobek. Obzvláště mladší děti potřebují pravidelnost ve stravování, jinak mohou hlad narychlo zahánět nevhodnými pokrmy s nulovou výživovou hodnotou. Lidé, kteří přes den hladoví, navíc mají tendenci k večernímu přejídání, takže jim hrozí jedna z častých civilizačních chorob zvaná obezita. Tip: Děti i teenageři by měli jíst pravidelně 5x denně. Poslední jídlo je dobré konzumovat nejpozději dvě hodiny před ulehnutím, aby žaludek měl čas ho strávit a člověk si užil poklidný spánek.
  3. Spěch není dobrý kuchař Máloco může být pro trávení horší než zhltnout v poklusu nějakou fastfoodovou pochoutku. Bohužel školáci i studenti často vymění kvalitní jídlo za hamburgery a jiné delikatesy rychlého občerstvení, které jim zadělají maximálně na nadváhu a se zdravou životosprávou nemají nic společného. Jednak jsou většinou tučné a plné nezdravých pochutin a hlavně vykazují vysoký glykemický index. Touto hodnotou se označuje okamžik, když se sacharidy rozpadají na glukózu a dodávají energii do těla. Čím vyšší je jeho hodnota, tím víc dochází ke kolísání cukrů v krvi, takže po takovém pokrmu dostanete mnohem dřív hlad. Navíc když se jídlo konzumuje ve stresu a shonu, zbytečně zatěžujete žaludek a zaděláváte si na trávicí obtíže. Tip: Pokud potomek opravdu nestíhá najíst se v klidu a jídlo řeší v rychlých občerstveních, dejte mu kromě svačiny do batohu mj. nutričně vyvážený pokrm Mana Drink. Obsahuje všechno, co tělo potřebuje ke svému fungování, je vhodný i pro děti a hlavně je okamžitě připravený ke konzumaci.
  4. Od všeho kousek Vyvážená strava je alfou a omegou zdravého jídelníčku. A pro ty, kdo zaměstnávají svůj mozek, je dvojnásob důležité, aby šedé kůře dodávali veškeré potřebné živiny. Ve stravě by proto měly děti přijímat správný poměr makroživin (bílkovin, tuků, sacharidů) i mikroživin (vitaminů a minerálů). Každé jídlo během dne by mělo obsahovat přibližně 55 % sacharidů, 30 % tuků a 15 % bílkovin. Energii mladému organismu dodají především polysacharidy, z části i tuky a bílkoviny. Vitaminy a minerály zase podporují správný růst. Například dvojice vápník a vitamin D je nezbytná pro kosti, vitaminy skupiny B zase ovlivňují energetický metabolismus a potřebuje je také mozek, aby pracoval, jak má. Tip: Kdo chce mít jistotu, že organismu ratolesti dodá vše, co potřebuje, aby měl energii a nestrádal nedostatkem, může dítěti čas od času připravit pokrm Mana Powder. Díky unikátnímu složení podporuje lepší soustředění.
  5. Zalévat, zalévat a zalévat Je známý fakt, že tělo je ze 70 % tvořeno z vody, a proto potřebuje pravidlelný přísun tekutin. Bez nich dochází k dehydrataci, která se hlásí únavou, nesoustředěností či bolestí hlavy, což opět může výrazně narušit studijní úspěchy potomka. A proto byste ho do školy vždy měli vybavit dostatečnou zásobou nejlépe čisté vody. Odborníci uvádějí, že v závislosti na věku, počasí a fyzické aktivitě by měl člověk vypít kolem dvou litrů tekutin denně.Tip: Část pitného režimu (asi 20 %) pokryje rovněž strava. Taková okurka, meloun či rajče jsou skvělým zdrojem tekutin, nezapomínejte na to, až budete chystat školákovi svačinu.

Pastinák, patizon, tuřín aneb Zdravá trojka

Zdroj informací: mojemana.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05

V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05

Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…

6 top trendů životního stylu

6 top trendů životního stylu

Autor: -ket-, Datum: 7. 2. 2023 10:00

Vstoupili jste do nového roku s předsevzetím, že se konečně obujete do své životosprávy – zatočíte…

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05

Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…

Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu

Autor: redakce ve spolupráci s redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 2. 2. 2023 10:00

Jak se zbavit svalových potíží a chmurných myšlenek? Vypotit je! Pravidelné saunování zbavuje…

7 nových trendů, jak se hýbat

7 nových trendů, jak se hýbat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 2. 2023 0:05

Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to…

5 potravin, díky kterým si udržíte váhu

5 potravin, díky kterým si udržíte váhu

Autor: -an-, Datum: 30. 1. 2023 10:00

Podařilo se vám shodit pár zbytečných kilogramů a chcete si je udržet? Víme, co jíst!

5 nejčastějších novoročních předsevzetí. Proč je nedodržíme?

5 nejčastějších novoročních předsevzetí. Proč je nedodržíme?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 1. 2023 0:05

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová