Pastinák. (zdroj: Wikimedia Commnons)
V kuchyni z něj můžeme vykouzlit lahodné a voňavé pyré, nejlépe s bramborami. Nakrájený a dušený je oblíbeným doplňkem masa a zvěřiny, lze jej také použít do polévky. Nastrouhaný syrový jej můžeme přidávat do salátů, kdy zůstanou zachovány všechny vitaminy a minerály.
Málokterá zelenina u nás se může pyšnit přezdívkou „ufo“. Nejedná se však o produkt jiných galaxií, ale o odrůdu tykve obecné. V průměru mívá 10 cm, ale čím je plod mladší, tím lepší má chuť.
A proč jej zařadit do podzimního jídelníčku? Třeba proto, že plody obsahují spoustu minerálních látek, jakými jsou draslík, vápník, sodík, železo, fosfor, měď, chlor, vitamin C a betakaroten.
Chutná báječně a v kuchyni se dá upravit na mnoho způsobů. Můžete ho péct, vařit i smažit. Vynikající jsou také patizonové řízky v trojobalu anebo polévka.
Tuřín bývá populární spíše na západ od našich hranic. U nás je zatím stále trochu nedoceněný, ačkoli se jedná o výtečnou kořenovou zeleninu.
Snadno se pěstuje a výborně chutná. Obsahuje také řadu tělu prospěšných látek, jakými jsou vápník, mangan, draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo a zinek. Tuřín je také bohatý na vitaminy A, B, C, E, K a kyselinu listovou.
Tuřín. (zdroj: Wikimedia Commnons)
V kuchyni je jeho využití variabilní. Menší bulvy můžeme nastrouhat a přidat do salátu nebo jen tak sníst. Dá se použít všude tam, kde jiná kořenová zelenina, především mrkev a červená řepa. Můžeme ho nakládat nakyselo, použít do receptů namísto brambor, vařit, zapékat, upravovat jako zelí nebo kombinovat s masem, houbami i zeleninou. Skvělý je také pečený v troubě.
Září je Měsícem biopotravin. Během podzimu si proto nenechte ujít nadcházející akce, kde se farmáři pochlubí svou bio produkcí. Budete si tak moci přímo na místě zakoupit ovoce i zeleninu v bio kvalitě. Na vybraných farmách také proběhnou v rámci akce Poznej svého farmáře prohlídky pro návštěvníky a chybět nebude ani ochutnávka biopotravin.
Kvalitní zeleninu zakoupíte přímo na ekofarmách, v létě i na podzim je nabídka lokálního bio ovoce a bio zeleniny široká, navíc mnoho biofarem produkuje také masné a mléčné výrobky. Můžete si je z pohodlí domova objednat i online přes farmářův e-shop nebo prostřednictvím tzv. bedýnkových systémů. Seznam nejbližších ekofarem najdete na kamprobio.cz a lovime.bio. V obchodě bio zeleninu rozeznáte snadno – musí být u ní logo biolistu či biozebry. Jedině tak zaručeně poznáte, že jde o bio.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ceny potravin letí vzhůru a „v akci“ dnes nakupuje i ten, kdo ještě nedávno na ceny potravin příliš…
Začátkem roku se na vlně novoročních předsevzetí většina z nás snaží o zavedení zdravých návyků –…
Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…
Mouka, cukr, konzervy či těstoviny. Trvanlivé potraviny často nakupujeme ve velkém do zásoby. Kam…
Zima už je dlouhá a vám se stýská po čerstvých bylinkách? Hlavu vzhůru, mnohé z nich lze pěstovat…
Hledáte přístroj, který dokáže eliminovat nečistoty v ovzduší a zaručit, že v interiéru dýcháte…
Kdo nejen rád jí, ale také jídlo připravuje, neměl by si nechat ujít nabídku kurzů ve Škole vaření…
Místo klasické velkozrnné čočky s vejcem vyzkoušejte zdravější variantu – horskou čočku berlingsen…
Komentáře