Dagmar N.: Existuje volání krve?
Německé dítě v Čechách
Maminka ale už zemřela a já jsem se rozhodla, že o jejím osudu napíšu. V souvislosti se životním osudem mé maminky by i můj příběh mohl nést název Kdo vlastně jsem?
Moje maminka byla německé válečné dítě, které zachránila před agresívním mstícím se davem paní N. O tom, co si maminka pamatovala za šokující scény, kterým byli prchající Němci (v daném případě děti a ženy, odjíždějící do Německa) v okupovaných zemích vystaveni, psát nechci, i když maminka to popisovala.
Příběh Zdeňky (60): Potkaly mě zvláštní náhody
Z dětství si moc nepamatovala
Negativní reakce v okupovaných územích asi pochopitelná. Některých německých dětí se ujali jiní. Maminka vyrostla u Češky – paní N, které měla údajně nahradit její dceru, nesla její jméno. Maminka paní N. sice oslovovala „matko“, ale bohužel neměly nejlepší vztah.
Maminka si ze svého útlého dětství moc nepamatuje (bohužel jen ty šokující zážitky), ale jedno ví přesně: byla německé dítě, byla Němka. Tato skutečnost, vzpomínky, i to, že vztah k paní N. nebyl zrovna nejlepší, ovlivnilo její názory a jednání.
Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet
„Babičko“ jsem jí říkat nesměla
Paní N. si nepřála, abych já (její dokladová vnučka) ji oslovovala „babičko“, a to snad proto, že moje maminka zůstala cítěním Němkou.
Po matce jsem tedy původem Němka, v tomto duchu mě maminka vychovávala. Tehdy to bylo tak, že Němec byl ten, kdo měl německou krev (osobně tento výraz nepoužívám, jde o výraz od mé maminky).

Kdo je můj otec...?
V dospělosti maminka žila zde a měla vztah s Čechem, který žil v bezdětném manželství s tím, že nemůže mít děti. Za toho se provdala.
Ve stejné době měla maminka vztah i s Němcem. S oběma došlo tedy ke styku. Otěhotněla. Údajně neplodný muž – Čech se stal v dokladech mým otcem.
Byl dobrým otcem a nepátral, byl zřejmě rád, že má dítě, že je legitimním otcem. Otázku biologického otcovství ani národnosti nebo původu vůbec neřešil, cítění maminky ale chápal.
Příběh Jolany (42): Láska bez papíru
Jsem Němka, nebo Češka?
Výsledkem je, že mám zřejmě stoprocentní německý původ, případně (pokud by se stal zázrak a údajně neplodný muž by zplodil dítě) padesátiprocentní. V dokladech mám ale osudem oba rodiče zapsány jako Čechy, což jsem neměla a nemám v úmyslu měnit. Není důvod. Věřím v osud.
Já i moje matka jsme však německé národnosti, obě činné dříve ve Svazu Němců, účastnící se akcí pořádaných občany německé národnosti a pro občany německé národnosti, srazů apod. Výchovou matky a cítěním se cítím Němkou, kontakt na Německo od dětství obrovský, německy mluvím stejně jako česky, miluji Německo, německou kulturu (mám ráda samozřejmě také i Česko).
Když jsem ale v Německu, jaksi cítím, že tam patřím, že jsem tam doma. Kdybych neměla práci v Česku, která mě naplňovala a stále naplňuje, žila bych tam. Že by opravdu existovalo něco jako volání krve? Nebo jde o vliv mé maminky?
Příběh Heleny (59): Pravda je někdy úplně jiná
Jsem Evropanka
I když už jsem v důchodovém věku, uvažuji někdy nad tím, kdo vlastně jsem. Věřím v osud. I když vím, že mám německý původ, a jak by řekla moje matka, krev, vzhled, mentalitu i cítění, odpovědí by asi bylo, že jsem Evropankou ve sjednocené Evropě.
Ke zveřejnění příběhu mě přiměla válka na Východě, která přináší utrpení a pohnuté osudy. Je nutné vážit si míru, abychom nemuseli procházet těžkými válečnými a poválečnými životními osudy, kterými museli procházet naši předkové.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Příběh Veroniky (61): Dcera mě chce vyhnat z vlastního domu
Autor: podle příběhu Veroniky U. napsala Alžběta Morávková, Datum: 14. 6. 2026 0:05Napsala nám naše čtenářka Veronika: Když mi před čtyřmi lety zemřel manžel, měla jsem pocit, že se…
Příběh Marlen, Toníka a osudu, který se naplnil až po osmdesáti letech
Autor: podle příběhu Jitky J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 13. 6. 2026 0:05Když jsem byla malá, dědeček Toník už nežil. Zemřel asi rok před mým narozením. Přesto jsem měla…
Příběh Aleny (52): Zloděj, co nebyl zloděj
Autor: podle příběhu Aleny M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 7. 6. 2026 0:05Obyčejný nákup se během několika minut změnil v komedii plnou omylů, pronásledování a pořádné…
Příběh Lenky (48): Vznášela jsem se nad operačním stolem
Autor: podle příběhu Lenky Č. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 6. 2026 0:05Nikdy jsem nevěřila na duchy, posmrtný život ani na různé ezoterické teorie. Byla jsem typ člověka,…
Příběh Slávky (62): Ztratila jsem brýle a našla lásku
Autor: podle příběhu Slávky A. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 5. 2026 0:05Co všechno mohou způsobit ztracené brýle? O tom nám napsala krásný příběh naše čtenářka Slávka.
Příběh Jany (39): Volal mě hlas mého pradědečka?
Autor: podle příběhu Jany Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 30. 5. 2026 0:05Čtenářka Jana nám napsala: Už patnáct let učím na prvním stupni základní školy. Myslela jsem si, že…
Příběh Dáši (48): Nepovedená adopce
Autor: podle příběhu Dagmar T. napsala Alžběta Morávková, Datum: 16. 5. 2026 0:05„Všude čtu dojemné příběhy o tom, jak si bezdětní rodiče adoptovali dítě a našli nový smysl života…
Příběh Ivany (53): Nevidím žádné světlo na konci tunelu
Autor: podle příběhu Ivany Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 10. 5. 2026 0:05Někdy osud nadělí na bedra jednoho člověka tolik neštěstí, až se to zdá nepravděpodobné. Své o tom…



