Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu

datum: 7. 7. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým prezidentem, který podpořil vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

Na svou dobu to byla neobyčejně vzdělaná dáma se širokým rozhledem a uměleckým talentem. Za pár dní uplyne 160 let od jejího narození. Na svět přišla 15. května 1860 do rodiny presbyteriánského kazatele Samuela Edwarda Axsona a učitelky Margaret Jane.

Ve čtyřech do školy

V té době nebylo zvykem, aby dívky měly vzdělání – zvlášť ty jižanské. A Axsonovi žili v Georgii. Byly jí teprve čtyři roky, když ji rodiče zapsali do předškolního zařízení při Madisonské akademii.  


Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

Od útlého dětství byla umělecky nadaná. V jedenácti letech začala docházet na střední dívčí školu. Měla dobré výsledky v matematice, logice, přírodních vědách i filozofii, byla vášnivou čtenářkou a vynikala v anglické literatuře a ve francouzštině.

Nejvíce ji však zajímalo studium umění, konkrétně malířství. Jeden z jejích školních obrazů putoval až na mezinárodní výstavu do Paříže a roku 1876 za něj Ellen získala bronzovou medaili!


Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

Sen o vysoké škole

Toužila studovat na vysoké škole a stát se učitelkou jako matka. Na to však rodina neměla peníze.

Proto pokračovala ve vzdělávání formou samostudia – docházela do místní knihovny a jako mimořádná studentka se zapsala na přednášky z francouzštiny, němčiny a výtvarného umění na ženskou univerzitu v georgijském městě Roma. Přivydělávala si kreslením portrétů.


Indira Gándhí (†66): Dala přednost politice před manželem

Ellenina matka po porodu čtvrtého dítěte koncem roku 1881 onemocněla a zemřela. Na Ellen padla tíha celé domácnosti. Otec se s manželčinou smrtí nedokázal vyrovnat a propadal těžkým depresím, několikrát musel být hospitalizován na psychiatrii.

Muž musí být zajímavý

Tmavooká dívka neměla nouzi o přízeň mladých mužů. V rozporu s tehdejšími zvyky se však nechtěla vdát jen proto, aby „byla vdaná“. O budoucím muži měla jasnou představu – musí být inteligentní a zajímavý. Poté, co několik nápadníků odmítla, říkalo se o ní: „Ellie, the Man Hater.“ (Ellie nenávidí muže).


Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Když se krátce po smrti matky účastnila mše, kterou vedl její otec, byl tam přítomen i mladý právník Woodrow Wilson, který se přátelil s Elleniným bratrancem. Mladík z ní nemohl spustit oči! Pod „průhlednou“ záminkou přijel v brzké době na návštěvu. Pak začal Ellen pravidelně psát dopisy.

Ellen v něm našla muže, kterého si vysnila. Měli stejné názory na politiku a sociální otázky i na vzdělání žen a jejich postavení v rodině. Už pět měsíců po prvním setkání se zasnoubili. Svatba ale musela počkat, protože Ellenin otec spáchal v roce 1883 sebevraždu.

Co kdyby potkala někoho lepšího?

Po pohřbu se dívka vydala s penězi, které dostala z pozůstalosti, do New Yorku, kde rok studovala umění na Art Students League. Škola byla tehdy považována za radikální mj. pro genderovou rovnost.

Ellie se zapsala do několika kurzů malířství a sochařství. Zároveň pracovala jako dobrovolná nedělní učitelka v misijní škole.


Helen Keller (†87): Hluchoslepá žena, která získala titul „bakalář umění“

Nezávislá a emancipovaná žena prý nenosila zásnubní prstýnek, protože si nechávala „zadní vrátka“ – co kdyby potkala ještě chytřejšího muže, než byl Woodrow?

Svatba a politické dráha

Nakonec roku 1885 opravdu řekla své „ano“ o tři roky staršímu Woodrowovi Wilsonovi, který provozoval advokátní praxi a zároveň studoval politologii a připravoval se na dráhu vysokoškolského učitele. Ellen se svou znalostí němčiny a francouzštiny pro něj překládala odborné publikace.


Williamina Fleming (†54): Služka, která se stala uznávanou astronomkou

Na Princetonské univerzitě, kde začal učit, se stal velmi oblíbeným profesorem. Když byl pak zvolen rektorem, zahájil široký program studijních reforem.

Byl proslulý svým bezvýhradným smyslem pro spravedlnost, proto ho Demokratická strana nominovala jako kandidáta na guvernéra státu New Jersey, přestože neměl žádné politické zkušenosti. To se ukázalo jako dobrý tah. Wilson vytáhl do boje proti klientelismu a korupci.

Svobodomyslná manželka

Jeho žena mu byla velkou oporou. Jako manželka rektora citlivě provedla historickou rekonstrukci panského sídla, které bylo rektoru univerzity a jeho rodině k dispozici. Kromě toho se zasloužila o založení dívčího gymnázia při Princetonu a o zřízení ošetřovny, kde zprvu byly jen zdravotní sestry, později tam ordinoval i lékař.


Margaret Sanger (†86): „Každé dítě by mělo být chtěné,“ říkala propagátorka antikoncepce

Svobodomyslná Ellen byla zastánkyní ženské rovnoprávnosti. Překvapila například manželovy přátele, kteří se odebrali na tradiční pánskou „kávu a doutníček“, když se k nim bez ostychu přidala a zapálila si!

Mezitím porodila tři dcery, Margaret, Jessie a Eleanor, které doma vyučovala. Jak děti vyrůstaly, postupně se vracela k malování. Inspirovaly ji i cesty po evropských zemích – Anglii, Skotsku, Francii a Itálii, kam cestovala s manželem, a později i sama.

Milenka a krize vztahu

Když se Wilson rozhodl kandidovat na prezidenta Spojených států, byla mu oporou, přestože v této sobě jejich manželství utrpělo vážné trhliny. Wilson se rád obklopoval ženami a aféra s jednou z nich, Mary Peckovou, mohla ohrozit jeho kariéru.

Wilson si sypal popel na hlavu a vztah nazýval „opovrženíhodnou chybou“ a „šílenstvím několika měsíců“. Ellen se nad to velkoryse povznesla, ale začala se u ní projevovat zřejmě dědiční duševní porucha, konkrétně těžké deprese.


Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

První dáma maluje

Po zvolení manžela 28. prezidentem Spojených států amerických a přestěhování se do Bílého domu v roce 1913 se Ellen plně věnovala roli první dámy. Jak jí bylo blízké, zajímala se o charitu a o odstraňování nerovnosti ve vzdělávání různých národnostních a sociálních skupin.


Bertha von Suttner (†71): První nositelka Nobelovy ceny za mír pocházela z Prahy

Pořádala recepce, zvala významné hosty, které překvapovala tím, že byla schopná se s nimi pustit do diskusí na různá témata.

Útěkem z nesčetných společenských povinností pro ni byly návštěvy galérií, muzeí a divadelních představení. A pokračovala i v aktivní umělecké tvorbě. V podkroví Bílého domu si vybudovala ateliér, kde malovala a tvořila sochy.

Druhá žena byla známější

K depresím, které ji sužovaly, se přidaly i problémy s ledvinami, tzv. Brightova nemoc. V březnu 1914 se její zdravotní stav prudce zhoršil, zemřela 6. srpna 1914 v Bílém domě.

Povinnosti první dámy pak chvíli plnila nejstarší dcera Margaret. Woodrow Wilson dlouho vdovcem nezůstal a v prosinci 1915 se oženil s vdovou po majiteli klenotnictví Edith Bollingovou Gaitovou. Wilson zemřel jako sedmašedesátiletý v únoru 1924. Edith ho přežila skoro o čtyři desítky let. Ta se nakonec stala jako první dáma mnohem známější než Ellen.


Edith Wilsonová (†89): První dáma, která „prezidentovala“ v USA

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Hélène Dutrieu (†83): Žena mnoha povolání

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 7. 2024 0:05

Hélène Dutrieu toho stihla tolik, že by to vydalo na několik životů. Do historie se zapsala jako…

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ PRO ZAHRÁDKÁŘE

4. 7. 2024 16:10 autor -mav-