Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Ellen Wilsonová (†54): Za každým úspěšným mužem hledej ženu

datum: 5. 5. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým prezidentem, který podpořil vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

Na svou dobu to byla neobyčejně vzdělaná dáma se širokým rozhledem a uměleckým talentem. Za pár dní uplyne 160 let od jejího narození. Na svět přišla 15. května 1860 do rodiny presbyteriánského kazatele Samuela Edwarda Axsona a učitelky Margaret Jane.

Ve čtyřech do školy

V té době nebylo zvykem, aby dívky měly vzdělání – zvlášť ty jižanské. A Axsonovi žili v Georgii. Byly jí teprve čtyři roky, když ji rodiče zapsali do předškolního zařízení při Madisonské akademii.  

Od útlého dětství byla umělecky nadaná. V jedenácti letech začala docházet na střední dívčí školu. Měla dobré výsledky v matematice, logice, přírodních vědách i filozofii, byla vášnivou čtenářkou a vynikala v anglické literatuře a ve francouzštině.

Nejvíce ji však zajímalo studium umění, konkrétně malířství. Jeden z jejích školních obrazů putoval až na mezinárodní výstavu do Paříže a roku 1876 za něj Ellen získala bronzovou medaili!

Sen o vysoké škole

Toužila studovat na vysoké škole a stát se učitelkou jako matka. Na to však rodina neměla peníze. Proto pokračovala ve vzdělávání formou samostudia – docházela do místní knihovny a jako mimořádná studentka se zapsala na přednášky z francouzštiny, němčiny a výtvarného umění na ženskou univerzitu v georgijském městě Roma. Přivydělávala si kreslením portrétů.

Ellenina matka po porodu čtvrtého dítěte koncem roku 1881 onemocněla a zemřela. Na Ellen padla tíha celé domácnosti. Otec se s manželčinou smrtí nedokázal vyrovnat a propadal těžkým depresím, několikrát musel být hospitalizován na psychiatrii.

Muž musí být zajímavý

Tmavooká dívka neměla nouzi o přízeň mladých mužů. V rozporu s tehdejšími zvyky se však nechtěla vdát jen proto, aby „byla vdaná“. O budoucím muži měla jasnou představu – musí být inteligentní a zajímavý. Poté, co několik nápadníků odmítla, říkalo se o ní: „Ellie, the Man Hater“ (Ellie nenávidí muže).

Když se krátce po smrti matky účastnila mše, kterou vedl její otec, byl tam přítomen i mladý právník Woodrow Wilson, který se přátelil s Elleniným bratrancem. Mladík z ní nemohl spustit oči! Pod „průhlednou“ záminkou přijel v brzké době na návštěvu. Pak začal Ellen pravidelně psát dopisy.

Ellen v něm našla muže, kterého si vysnila. Měli stejné názory na politiku a sociální otázky i na vzdělání žen a jejich postavení v rodině. Už pět měsíců po prvním setkání se zasnoubili. Svatba ale musela počkat, protože Ellenin otec spáchal v roce 1883 sebevraždu.

Co kdyby potkala někoho lepšího?

Po pohřbu se dívka vydala s penězi, které dostala z pozůstalosti, do New Yorku, kde rok studovala umění na Art Students League. Škola byla tehdy považována za radikální mj. pro genderovou rovnost. Ellie se zapsala do několika kurzů malířství a sochařství.  Zároveň pracovala jako dobrovolná nedělní učitelka v misijní škole.

Nezávislá a emancipovaná žena prý nenosila zásnubní prstýnek, protože si nechávala „zadní vrátka“ – co kdyby potkala ještě chytřejšího muže, než byl Woodrow?

Svatba a politické dráha

Nakonec roku 1885 opravdu řekla své „ano“ o tři roky staršímu Woodrowovi Wilsonovi, který provozoval advokátní praxi a zároveň studoval politologii a připravoval se na dráhu vysokoškolského učitele. Ellen se svou znalostí němčiny a francouzštiny pro něj překládala odborné publikace.

Na Princetonské univerzitě, kde začal učit, se stal velmi oblíbeným profesorem. Když byl pak zvolen rektorem, zahájil široký program studijních reforem.

Byl proslulý svým bezvýhradným smyslem pro spravedlnost, proto ho Demokratická strana nominovala jako kandidáta na guvernéra státu New Jersey, přestože neměl žádné politické zkušenosti. To se ukázalo jako dobrý tah. Wilson vytáhl do boje proti klientelismu a korupci.

Svobodomyslná manželka

Jeho žena mu byla velkou oporou. Jako manželka rektora citlivě provedla historickou rekonstrukci panského sídla, které bylo rektoru univerzity a jeho rodině k dispozici. Kromě toho se zasloužila o založení dívčího gymnázia při Princetonu a o zřízení ošetřovny, kde zprvu byly jen zdravotní sestry, později tam ordinoval i lékař.

Svobodomyslná Ellen byla zastánkyní ženské rovnoprávnosti. Překvapila například manželovy přátele, kteří se odebrali na tradiční pánskou „kávu a doutníček“, když se k nim bez ostychu přidala a zapálila si!

Mezitím porodila tři dcery, Margaret, Jessie a Eleanor, které doma vyučovala. Jak děti vyrůstaly, postupně se vracela k malování. Inspirovaly ji i cesty po evropských zemích – Anglii, Skotsku, Francii a Itálii, kam cestovala s manželem, a později i sama.

Milenka a krize vztahu

Když se Wilson rozhodl kandidovat na prezidenta Spojených států, byla mu oporou, přestože v této sobě jejich manželství utrpělo vážné trhliny. Wilson se rád obklopoval ženami a aféra s jednou z nich, Mary Peckovou, mohla ohrozit jeho kariéru.

Wilson si sypal popel na hlavu a vztah nazýval „opovrženíhodnou chybou“ a „šílenstvím několika měsíců“. Ellen se nad to velkoryse povznesla, ale začala se u ní projevovat zřejmě dědiční duševní porucha, konkrétně těžké deprese.

První dáma maluje

Po zvolení manžela 28. prezidentem Spojených států amerických a přestěhování se do Bílého domu v roce 1913 se Ellen plně věnovala roli první dámy. Jak jí bylo blízké, zajímala se o charitu a o odstraňování nerovnosti ve vzdělávání různých národnostních a sociálních skupin.

Pořádala recepce, zvala významné hosty, které překvapovala tím, že byla schopná se s nimi pustit do diskusí na různá témata.

Útěkem z nesčetných společenských povinností pro ni byly návštěvy galérií, muzeí a divadelních představení. A pokračovala i v aktivní umělecké tvorbě. V podkroví Bílého domu si vybudovala ateliér, kde malovala a tvořila sochy.

Druhá žena byla známější

K depresím, které ji sužovaly, se přidaly i problémy s ledvinami, tzv. Brightova nemoc. V březnu 1914 se její zdravotní stav prudce zhoršil, zemřela 6. srpna 1914 v Bílém domě.

Povinnosti první dámy pak chvíli plnila nejstarší dcera Margaret. Woodrow Wilson dlouho vdovcem nezůstal a v prosinci 1915 se oženil s vdovou po majiteli klenotnictví Edith Bollingovou Gaitovou. Wilson zemřel jako sedmašedesátiletý v únoru 1924. Edith ho přežila skoro o čtyři desítky let. Ta se nakonec stala jako první dáma mnohem známější než Ellen.


Edith Wilsonová (†89): První dáma, která „prezidentovala“ v USA


 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 9. 2021 0:05

Děti neměla, možná proto ji všude doprovázel pražský krysařík. Herečka Růžena Šlemrová měla dokonce…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-