Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“
Inspirace / Slavné páry

Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

datum: 21. 7. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Zatímco 32. prezident Spojených států Franklin Roosevelt udržoval poměr s atraktivní sekretářkou Lucy Mercerovou, jeho žena Eleanor měla dlouhodobý lesbický vztah s novinářkou Lorenou Hickokovou. To ovšem vyšlo najevo až po Eleanořině smrti.

Eleanor patřila k nejaktivnějším a nejvlivnějším manželkám prezidentů USA. Následník jejího muže v prezidentském křesle Harry Truman ji dokonce nazval „první dámou světa“, protože se zajímala o veřejné a politické dění doma i v zahraničí.

Když si Roosevelt bere Rooseveltovou

Svou budoucí ženu pozdější prezident Franklin Delano Roosevelt spatřil na rodinné oslavě ještě jako dítě, byli totiž vzdálení příbuzní, on z té méně zámožné větve, a dokonce měli i stejné příjmení.

Franklin se narodil 30. ledna 1882. S výborným prospěchem vystudoval práva na Kolumbijské univerzitě a po vzoru strýce Theodora Roosevelta toužil po politické kariéře.

Eleanor byla o víc než dva roky mladší, narodila se 11. října 1884. Matka brzy zemřela a otec měl problémy s alkoholem. Nejprve ji vychovávala babička z matčiny strany, pak tři roky studovala jazyky, literaturu a historii ve Velké Británii na tamní fracouzské internátní škole Allenwood. Během studia hodně cestovala po Evropě, zajímala se o historii a o sociální a ženské otázky.

Po návratu se začala stýkat s Franklinem, z čehož neměla žádnou radost jeho matka Sarah. Vysoké a plaché dívce chyběla ženskost a něžnost. Nebyla dokonce vůbec hezká, což výrazně vyniklo vedle mimořádně pohledného Franklina. Jeho však upoutal její intelekt a znalosti. Zasnoubili se a v roce 1905 svou oblíbenou neteř k oltáři vedl prezident Theodore Roosevelt.

Atraktivní milenka

Prvních deset let manželství se rodina rozrostla o pět dětí, dceru Annu Eleanor a syny Jamese, Elliota, Franklina a Johna. Eleanor se věnovala manželovi a domácnosti. Franklin začal postupovat v kariérním politickém žebříčku. Po vzoru strýce Theodora se angažoval v Demokratické straně. Už v roce 1910 se stal senátorem za stát New York, o dva roky později náměstkem ministra námořnictví. To už se přestěhovali do Washingtonu.

Recepce a společenské akce, které Eleanor s manželem navštěvovala, pro ni byly místem k setkání a rozhovorům s tehdejší politickou elitou a vlivnými lidmi. Sama se začala mnohem víc zajímat o politiku a o sociální práci. Aby vše zvládla, najala si mladou sekretářku Lucy Mercerovou.

Na podzim 1918 Eleanor objevila milostné dopisy, které Franklin napsal atraktivní sekretářce. Jasně z nich vyplynulo, že spolu udržují už delší dobu poměr. „Zhroutil se mi najednou celý svět,“ přiznala později Eleanor. Z obou stran padala slova o rozvodu. Tehdy se poprvé na stranu snachy postavila tchyně Sarah. Dobře si uvědomovala, že skandál kolem rozvodu by ohrozil synovu začínající politickou kariéru.

Franklin nakonec slíbil, že poměr s Lucy okamžitě ukončí. Později vyšlo najevo, že se stýkali nadále i poté, co se Lucy provdala.

Ne spolu, ale vedle sebe

Ačkoli mu Eleanor navenek odpustila, jejich život nebyl jako dřív. Odstěhovala se ze společné ložnice, žili spíš vedle sebe než spolu. Především ona se stále více emancipovala, stávala se sebevědomější a nezávislejší, angažovala se v problematice žen, mládeže a etnických menšin, přispívala do novin a časopisů. S Franklinem ji spojoval zájem o politiku.

V roce 1921 došlo k tragédii, která ohrozila plány Franklina Roosevelta. Rodina jako každý rok v létě odpočívala na ostrově Campobello v Kanadě. 11. srpna ráno se Franklin cítil slabý a měl horečku. Přisuzoval to pobytu v příliš studené vodě. Horečky neustupovaly a Franklinovi bylo čím dál hůř. Po několika dnech lékaři vyslovili neúprosný verdikt: obrna. Teprve devětatřicetiletý muž od pasů dolů ochrnul a doživotně zůstal upoután na invalidním vozíku, i když později se naučil stát o berlích. Bez pomoci druhých se však neobešel.

Eleanor se opět dostala do sporu s tchyní. Sarah naléhala na jediného syna, aby ukončil politickou kariéru. Eleanor ale byla přesvědčená, že jedině aktivní život mu pomůže překonat trauma. Franklin ji poslechl a udělal dobře.

Nejprve se stal guvernérem New Yorku a roku 1932 se rodina stěhuje do Bílého domu – Franklin Delano Roosevelt byl zvolen 32. prezidentem Spojených států amerických. Ve vítězné volební kampani mu výrazně pomáhala Eleonor. Do dějin USA se zapsal jako prezident, který přijal ekonomická opatření k překonání hospodářské krize, a jako prezident, který se jako nejvyšší velitel ozbrojených sil výrazně podílel na porážce fašismu v Evropě.

Roosevelt byl prvním a jediným americkým prezidentem, který byl zvolen čtyřikrát. Bylo to dáno výjimečnou situací v období druhé světové války. 

Kromě hostitelských povinností vyplývajících z pozice první dámy, Eleanor pomáhala aktivně manželovi. Říkalo se, že akční Eleanor je rychlá jak „Niagárské vodopády“. 

On s Lucy, ona s Lorenou

Mnoho konzervativně založených Američanů často Eleanor odsuzovalo. Podle jejich názoru byla moc emancipovaná a měla trávit víc času doma s dětmi. Ona se však v té době čím dál aktivněji věnovala žurnalistice a stala se členkou Americké asociace novinářů.

Na jaře roku 1945, jen pár týdnů ještě před ukončením druhé světové války, Franklina postihlo silné krvácení do mozku. 12. dubna 1945 zemřel ve svém domě ve Worm Spring ve věku 63 let – v náručí Lucy Mercerové!

Později vyšlo najevo, že manželé žili léta odděleně svým vlastním životem. Eleanor měla dlouholetý lesbický vztah s novinářkou Lorenou Hickokovou, a to minimálně od roku 1934. Milostné dopisy si psaly až do Eleanořiny smrti.

Bývalá první dáma zůstala po skončení druhé světové války v politice, nový prezident Harry Truman ji jmenoval velvyslankyní USA v nově vytvořeném OSN.

Zemřela 7. listopadu 1962 ve věku 78 let.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 6. 2021 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Elizabeth Taylor (†79) a Larry Fortensky: Domácí násilí s osmým manželem

Elizabeth Taylor (†79) a Larry Fortensky: Domácí násilí s osmým manželem

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 17. 6. 2021 0:05

Ani po sedmi rozvodech nepřestala Elizabeth věřit na pravou lásku. Když poznala Larryho, myslela si…

Marilyn Monroe (†36) a její muži

Marilyn Monroe (†36) a její muži

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 4. 2021 0:05

„Muž je jako koberec. Položte ho dobře hned napoprvé a můžete po něm šlapat celý život,“ tvrdívala…

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 4. 2021 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick: Třetí dekáda štěstí

Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick: Třetí dekáda štěstí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 3. 2021 0:05

V hollywoodských kulisách nebývá úplně běžné, když vztah překročí hranici deset let. Partnerství…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 3. 2021 0:05

Zatímco rodná země na ně téměř zapomněla a jejich jména zná zřejmě jen skupina odborníků z oblasti…

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 2. 2021 0:05

Od samého počátku tento pár přitahoval pozornost. Krásná modelka a ne zrovna pohledný rockový…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2021 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová