Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem
Flickr
Inspirace / Slavné páry

Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

datum: 23. 11. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc nezajímali.

Přestože jejich manželství bylo leckdy bouřlivé a Clementine prý přemýšlela o rozvodu, byla ve skutečnosti jeho nejvlivnějším poradcem a nenápadně ho celý život řídila.

Co víme o Clementine?

Clementine, která se narodila 1. dubna 1885 v Londýně, byla oficiálně dcerou sira Henryho Hoziera a jeho manželky Blanche. Lady Blanche však proslula mnoha milostnými aférami a sama údajně prohlásila, že otcem Clementine byl kapitán William Geoge Middleton.

Ovšem také se říkalo, že sir Henry byl ve skutečnosti neplodný a Clementine a její sourozenci přišli na svět díky „rodinné výpomoci“ – jejich otcem prý byl švagr Algeron Bertram Freeman-Mitford.

Neshody mezi rodiči a matčiny nesčetné nevěry nakonec přispěly k rozpadu rodiny. Psal se rok 1891 a Clementine bylo pouhých šest let. 

Zásnuby zrušila

Stejně jako ve většině šlechtických rodin probíhalo vzdělávání doma. Pak Clemmie navštěvovala Berkhamsted School for Girls v anglickém Hertfordshire.

Muži se o ni zajímali, byla dokonce dvakrát zasnoubena s jedním mužem – o patnáct let starším Sidney Peelem (vnuk premiéra z dob královny Viktorie – pozn. aut.), ale nakonec se rozešli.

Clementine plynule hovořila německy a francouzsky, měla ostrý jazyk, bystrý úsudek a jemný smysl pro humor.

Pár slov o Winstonovi

Winston Churchill se narodil 30. listopadu 1874 v Oxfordshire v šlechtické rodině. Otec Randolph byl politik, matka Jennie byla dcerou amerického obchodníka Leonarda Jeromeho, majitele listu New York Times. První syn Winston přišel na svět pouhých sedm měsíců po svatbě.

Rodinné prostředí nebylo úplně ideální. Otce syn moc nezajímal. Matku syn zbožňoval, ale ta vyhledávala milence, a tak péči o malého chlapce převzala vychovatelka. Když se roku 1880 narodil další syn Jack, objevily se spekulace, že Randolph není jeho otcem.

Ve škole mu to nešlo

Winston měl problémy ve škole, byl tvrdohlavý a nepřizpůsobivý, považovali ho za hloupého. Teprve na vojenské škole ve Sandhurstu se dostal mezi nejlepší. Po studiích sloužil v britské armádě, v Indii a Súdánu, zároveň dopisoval do novin a psal knihy!

Od roku 1899 pracoval jako vojenský dopisovatel listu Morning Star. Počátkem nového století se začal angažovat po vzoru otce v politice, a to nejprve za konzervativce, pak přešel k liberálům, aby se později vrátil mezi konzervativce.

Je čas se oženit!

Clementine rozhodně nebyla Winstonovou první láskou. Tou byla Pamela Plowden, pak se zamiloval do Violet Asquit – s tou se stýkal současně s Clemmie.

Pak Winston usoudil, že je nejlepší čas se oženit. Ve vztahu k ženám byl trochu „medvěd“ – žádné komplimenty od něj nemohly očekávat. Rozhodně nebyl gentleman.

„Oženit se s touto chytrou, ale někdy nesnesitelnou ženou, to byl můj největší životní úspěch.“

Poprvé se potkali na plese v roce 1904. Jejich cesty a osudy se však protnuly až v březnu 1908, kdy na večeři pořádané společnými přáteli seděli vedle sebe. Clemmie se původně nechtěla účastnit, protože prý neměla vhodné šaty. V srpnu stejného roku se zasnoubili a už 12. září se konala svatba.

Jejich okolí tvrdilo, že spolu nevydrží víc než šest měsíců, pak se manželství rozpadne. Winston prý není stvořený pro rodinný život. Vydrželi spolu 56 let! Možná proto, že měli dost podobné rodinné zázemí.

Domov plný hádek

Clementine byla zvyklá si prosazovat svou a jejich domov byl plný hádek. Clementine byla sice panovačná, Winston naproti tomu impulzivní a náročný sobec. Přesto se měli rádi a narodilo se jim pět dětí. První, Diana, rok po svatbě.

„Nikdy nevnucujte manželům, aby s vámi souhlasili. Víc dosáhnete tím, když se budete klidně držet svých názorů. Za chvíli uvidíte, že váš manžel nepostřehnutelně dospěje k závěru, že máte pravdu.“ (Clementine Churchill)

Churchill postupoval v politickém žebříčku, členem vládního kabinetu se poprvé stal v roce 1911 jako ministr námořnictví. Od roku 1917 do roku 1919 byl pak ministrem války. Během první světové války Clementine pomáhala s organizací jídelen pro muniční pracovníky a spolupracovala s křesťanskou asociací mladých mužů v severovýchodní metropolitní oblasti Londýna.

Bez manžela (a s ním)

Mezi válkami se Clementine údajně chtěla rozvést. Strávila nějaký čas bez manžela, cestovala na jachtě barona Moyneho. Říkalo se, že tam měla poměr s mladším mužem, obchodníkem s uměním Terencem Philipem. Podle jiných zdrojů byl Philipe gay a pojilo je jen přátelství. Její cesta skončila ve chvíli, kdy jeden z hostů urazil Winstona, což se jí nesmírně dotklo!

V průběhu druhé světové války byla Clementine Winstonovi velkou oporou.

Každý byl jiný

Winston byl všestranně talentovaný. Psal knihy a skvěle maloval. Na druhou stranu prohrával v kasinech, pil, kouřil doutníky a přejídal se. Hodně mluvil, nikdy nikoho neposlouchal a nikomu nenaslouchal.

Clemmie našla úžasný způsob, jak s ním komunikovat – psala mu dopisy. Dochovalo se celkem 1700 dopisů a pohlednic, které později uveřejnila jejich dcera Mary.

Dovolenou prožívali každý zvlášť, Clemmie milovala teplo, Winston zimu. Spali v oddělených ložnicích. Ona byla skřivan, on sova, proto spolu nikdy nesnídali.

„Společná snídaně je zkouška, kterou ne každé manželství ustojí.“ (Winston Churchill)

Clementine se ho na první pohled nepokoušela předělat. Nekompromisní a tvrdohlavý politik se v blízkosti manželky stal pokorným. Clementine pro něj byla společnicí, prvním poradcem a skutečným přítelem. Nikomu nedůvěřoval víc než jí.

Problémy s dětmi

Dcera Marigold zemřela ve věku tří let na meningitidu. Nejstarší Diana nevycházela s matkou. Porodila tři děti, ale manželství se rozpadlo, následovaly deprese, psychiatrická léčba a sebevražda.

Sarah byla kráska, která snila o divadelní kariéře, ale nepodařilo se jí to. Třikrát se vdala, třikrát rozvedla. Útěchu hledala v alkoholu. Zemřela osamělá v pouhých 48 letech.

Ani Randolph se nestal pýchou rodiny. Podle očitých svědků byl rozmazlený, arogantní a nic nedokázal. Působil v armádě, věnoval se diplomacii, politice, žurnalistice, ale nikde neuspěl. Dohnat otce bylo nad jeho možnosti. Zemřel ještě před Clementine.

Nejúspěšnější byla Mary, která se jednou – a šťastně – vdala a dala rodičům pět vnoučat.

Přes půl století spolu

Strávili spolu 56 let, Winston zemřel na mrtvici 24. ledna 1965 ve věku 90 let. Clemmie ho přežila o 12 let. V poslední době byla nemocná a trápila ji ztráta sluchu.

Na sklonku života měla finanční potíže a dokonce musela prodat některé obrazy, které její manžel namaloval. Zemřela na následky infarktu 12. prosince 1977 ve věku 92 let.

„Je prostě neuvěřitelné, že Winston a Clementine, tito potomci nevěrných žen, vytvořili jeden z nejpevnějších manželských svazků,“ řekl politik Roy Jankins.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Královna Alžběta (†96) a princ Filip (†99): Příběh lásky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 7. 2024 0:05

Milostný příběh královny Alžběty II. a prince Filipa se začal psát už ve 30. letech minulého…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 12. 2023 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2023 0:05

V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-