Nylonové punčochy představovaly pouze začátek toho, co se brzy stane módní revolucí. Levná a barevná syntetická vlákna nabízela příslib budoucnosti na jedno použití, která se bude snadno udržovat, prát a nosit.
V 50. letech 20. století bylo možné nylon a další syntetická vlákna nalézt ve spodním prádle, ponožkách, spodničkách, falešných kožiších, soupravách svetrů z falešné vlny a dokonce i v pánských oblecích. Dámskou módu proměnily zejména syntetické látky.
Silonky staly neodmyslitelnou součástí oděvního průmyslu. Svezly se na vlně módní revoluce a ženy, které toužily vyjádřit svou svobodu a individualitu, začaly punčošky nosit ke krátkým šatům a sukním. I z tohoto důvodu začaly postupně mizet silonky přidržované podvazky, které nahradily punčochové kalhoty. Jednou z osobností, která nošení nylonek popularizovala, byla i ikonická Marylin Monroe.
V období 70. a 80. let se do popředí dostala módní hnutí punk a New Romantic. Byly reakcí na tradiční módní hodnoty a silonky se tak staly součástí provokativního a nekonformního stylu.
Punčochy, typicky roztrhané, se nosily s vysokými botami a minisukněmi a stávaly se symbolem rebelství a sebevědomí. Zpěvačka Madonna pak v tomto období do hry vrátila síťované punčochy, které byly ve 20. letech doplňkem vyhrazeným pro kurtizány.
Roztrhané kalhoty, károvaný vzor, flanel, tmavé barvy, řetězy a vysoké boty s výraznou podrážkou. Punková vlna volně pokračovala do stylu zvaného grunge, jenž se vyznačoval ležérností, nekonformností a jednoduchostí.
Snížil se pas punčošek a nejčastěji se nosily ty síťované. Ženy je kombinovaly s volnými tričky, svetry, džínsy a nově i se šortkami.
Silonkové punčochy se dnes vyrábějí z mnoha různých materiálů, jako je například elastan, lycra nebo spandex, a k dispozici jsou v široké škále barev, vzorů a délek.
„V módě je nyní možné všechno, a to se týká i silonek. Přestože se stále nosí nejčastěji k sukni a šatům, existuje dnes na trhu velké množství různorodých materiálů, vzorů, barev a celá škála průhlednosti punčoch,“ říká stylistka Petra Kasalová s tím, že se preference mění rovněž podle ročních období nebo výjimečných událostí v roce.
V čase vánočních svátků převládá v oblasti silonek vše, co se třpytí. Okolo Valentýna se zase prodává více krajek a aplikací, třeba se srdíčky. Na jaře vedou pastelové barvy, v létě síťované punčochy a s ochlazením jdou do popředí zateplené punčochy s příměsí vlny či kašmíru.
Zdroje informací: sciencehistory.org a dm.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…
O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…
Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…
Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…
Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…
V roce 1955 dokončil vývoj první úspěšné vakcíny proti dětské obrně. Jonas Salk svůj vynález nikdy…
Helen Taftová byla americká první dáma a manželka Williama Howarda Tafta, 27. prezidenta Spojených…
Je jedno, jestli móda zrovna velí úzké či široké nohavice, vysoký či nízký pas, světlejší nebo…
Komentáře