Nylonové punčochy představovaly pouze začátek toho, co se brzy stane módní revolucí. Levná a barevná syntetická vlákna nabízela příslib budoucnosti na jedno použití, která se bude snadno udržovat, prát a nosit.
V 50. letech 20. století bylo možné nylon a další syntetická vlákna nalézt ve spodním prádle, ponožkách, spodničkách, falešných kožiších, soupravách svetrů z falešné vlny a dokonce i v pánských oblecích. Dámskou módu proměnily zejména syntetické látky.
Silonky staly neodmyslitelnou součástí oděvního průmyslu. Svezly se na vlně módní revoluce a ženy, které toužily vyjádřit svou svobodu a individualitu, začaly punčošky nosit ke krátkým šatům a sukním. I z tohoto důvodu začaly postupně mizet silonky přidržované podvazky, které nahradily punčochové kalhoty. Jednou z osobností, která nošení nylonek popularizovala, byla i ikonická Marylin Monroe.
V období 70. a 80. let se do popředí dostala módní hnutí punk a New Romantic. Byly reakcí na tradiční módní hodnoty a silonky se tak staly součástí provokativního a nekonformního stylu.
Punčochy, typicky roztrhané, se nosily s vysokými botami a minisukněmi a stávaly se symbolem rebelství a sebevědomí. Zpěvačka Madonna pak v tomto období do hry vrátila síťované punčochy, které byly ve 20. letech doplňkem vyhrazeným pro kurtizány.
Roztrhané kalhoty, károvaný vzor, flanel, tmavé barvy, řetězy a vysoké boty s výraznou podrážkou. Punková vlna volně pokračovala do stylu zvaného grunge, jenž se vyznačoval ležérností, nekonformností a jednoduchostí.
Snížil se pas punčošek a nejčastěji se nosily ty síťované. Ženy je kombinovaly s volnými tričky, svetry, džínsy a nově i se šortkami.
Silonkové punčochy se dnes vyrábějí z mnoha různých materiálů, jako je například elastan, lycra nebo spandex, a k dispozici jsou v široké škále barev, vzorů a délek.
„V módě je nyní možné všechno, a to se týká i silonek. Přestože se stále nosí nejčastěji k sukni a šatům, existuje dnes na trhu velké množství různorodých materiálů, vzorů, barev a celá škála průhlednosti punčoch,“ říká stylistka Petra Kasalová s tím, že se preference mění rovněž podle ročních období nebo výjimečných událostí v roce.
V čase vánočních svátků převládá v oblasti silonek vše, co se třpytí. Okolo Valentýna se zase prodává více krajek a aplikací, třeba se srdíčky. Na jaře vedou pastelové barvy, v létě síťované punčochy a s ochlazením jdou do popředí zateplené punčochy s příměsí vlny či kašmíru.
Zdroje informací: sciencehistory.org a dm.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Nikdo nezměnil geografii tohoto světa tolik jako mořeplavec James Cook. V druhé polovině 18.…
Osud této ženy je tak úžasný, že jeho převedení na filmové plátno by působilo nepravděpodobně. Po…
Řeckému básníkovi Homérovi se připisuje zásluha, že napsal první epické příběhy „Ilias“ a „Odyssea“…
Titanic je jedním z těch vzácných filmů, které nebyly jen hitem – byl to fenomén. Získal 11 Oscarů,…
Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…
V roce 1519 se Fernão de Magalhães vydal na odvážnou plavbu kolem světa. Snažil najít vodní cestu…
„A přece se točí,“ údajně pronesl italský matematik a fyzik Galileo Galilei, když odcházel od…
Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…