Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Historie krajky aneb Stvořena pro ženu
Triola
Životní styl / Krása

Historie krajky aneb Stvořena pro ženu

datum: 1. 8. 2022 10:00 autor: Lýdie Malchárková
Krajky a výšivky jsou obrazy snů, fantazie a touhy. Jemná krajka a smyslná výšivka nás zdobí už pár staletí.

Odbornice na krajky

Kristína Púčaťová je specialistka na ty nejjemnější krajky a výšivky. Vybírá je, hodnotí, podílí se na  designu a technologické specifikaci. Prsty na rukou má dlouhé a štíhlé jako klavírista a pokožku na nich jemnou jako mimino.

Kristína Púčaťová kvalitu pozná okamžitě.

„Je to nutné, jemné prsty mě živí, patří k profesi specialistky na materiály. A materiály u prádla musí být opravdu velmi jemné, nereliéfní, hebké na omak a přitom rozměrově stabilní, elastické i formujicí,“ zjednodušeně popisuje svoji profesi Kristína.

Symbol luxusu

Krajka je symbolem luxusu a v minulosti rozhodně nebyla pro každého. Ale i dnes je cena například ruční hedvábné krajky srovnatelná s cenou elektrokola. Je to něžný obraz utkaný ze snů, fantazie a touhy a přiznejme si, že nejlépe vynikne na ženském těle.

Rozeznat dnes krajku od výšivky je věda.

A snad právě pro tu lákavou představu každá žena miluje krajky a jemné vyšívané tyly. A pokud některá říká ne, tak ještě nevyzkoušela, co s jejím sebevědomím a přitažlivostí dokáže jemné krajkoví udělat. K prádlu prostě neodmyslitelně tyto ozdobné aplikace patří a snad nejlíp se vyjímají na letní, jemně opálené pokožce.

Prvenství tří velmocí

Vynález krajky si přisvojuje hned několik evropských zemí: Itálie, Nizozemsko i Španělsko. Ale ozdobné krajky se našly v hrobech mnohem starších než je středověk. Na Kypru, ve městě Kourion (všimněte si, jak podobné je slůvku krajka) archeologové objevili 200 kostěných paliček a návod na výrobu paličkované krajky. Vše pocházelo ze 4. století našeho letopočtu.


Historie plavek aneb Od županů k bikinám

Ale po pravdě dodejme, že ke všeobecné oblibě krajky a výšivky došlo až v období mnohem pozdějším – v bohatém baroku (17. a 18.století). Krajky a výšivky nosily nejen dámy původu šlechtického a bohaté „městky“, ale i ženy z mnohem nižších vrstev. Ovšem ty si takové ozdoby musely samy po večerech vyrobit. Hojně je nosili i muži, a to na límcích, pod krkem na fiží, na rukávech i různých vsadkách košil. Velmi bohatá a často i zlatem a stříbrem vyšívaná byla kněžská liturgická roucha. Krajky a výšivky byly vždy odznakem bohatství a moci.

Ručně i na pašovaných strojích

V Čechách bylo krajkářství od 16. století známé v Krušných horách a na Šumavě. V Orlických horách, hlavně ve Vamberku, se rozvíjelo od poloviny 17. století, kdy se zde začala vyrábět varianta bruselské krajky.

„Například v roce 1860 se v českých zemích zabývalo ruční domáckou výrobou krajek asi 80 000 lidí. Dnes se tradice krajkářství udržuje z větší části jen jako záliba a jako umělecké řemeslo,“ vysvětluje Kristína.

Od poloviny 19. století se i v Čechách krajka začala vyrábět průmyslově na textilních strojích. U nás v roce 1834 v Letovicích na Moravě, a to na bobinetových strojích pašovaných z Anglie. Na začátku 21. století existoval asi jediný český výrobce krajek v moravských Drnovicích. A známým českým výrobcem elastických krajek je Tylex v Letovicích.

Jemná jako pokožka sama

Ale pozor, právě u prádla musí být krajky a výšivky stoprocentně jemné a hebké, nesmí „kousat“ a ani pokožku dráždit, nesmí pouštět oka a nitky a jejich povrch musí být hladký.

U podprsenek a kalhotek musí být krajka a výšivka (vyšívaný tyl) elastická, protože i ostatní materiály na prádle jsou elastické. Jenže musí být také dostatečně pevné, aby se na obvodu a na koších nevytahovaly a udržely váhu i velkých prsou. Největším českým výrobcem spodního prádla je Triola a krajkové modely patří dlouhodobě k její nabídce.

Krajky k ženě patří.

Kvalitu krajky určuje několik základních znaků: je to druh ornamentu, hustota a struktura vzoru. Rozhodující při výběru jsou samozřejmě vzory.

„Nejatraktivnější jsou květinové motivy, neboť inspirace přírodou je nekonečná. Neobvyklé pro naše oči jsou např. vzory z Japonska. V minulé sezóně Triola přivezla do Čech japonské krajky, které se tu opravdu velmi líbily, a proto budou zdobit i některé vánoční modely,“ přibližuje Kristína. „Můj respekt mají kvalitní a precizně vyrobené krajky ze Švýcarska a pak samozřejmě tu jsou originální Francouzi a jejich luxusní a dechberoucí vzory a kombinace, a to jak u krajek tak vyšívaných tylů.“

Originalita se cení

Příprava vlastního návrhu na speciální prádlovou výšivku je složitá a zabere dost času. Motiv se zkušebně vyšije několikrát.

„Měníme u toho šířku, přidáváme tvary, odmazáváme lístečky, zdůrazňujeme kontury i barevnost. Plocha výšivky musí být přiměřená do celé šíře látky (to je pás 22 cm) tak, aby vypadala bohatě u všech velikostí podprsenek (u malého koše B i velkého M). Se vzorem výšivky si musí umět poradit naše různé střihy podprsenek – s košem sešitým ze tří dílů, tzv. T-Fit i bezešvým, potaženým krajkou či výšivkou, tzv. Perfect-Fit. Často se nám stává, že  aplikace výšivek na ramínka si navrhujeme zvlášť přímo na každý konkrétní model. Mají podlouhlý tvar na šíři ramínek a v podstatě je to samostatný motiv nějakého květinového vzoru z té výšivky, kterou pak použijeme na obvod, sedlo nebo koše. Prostě si s tím musíme chvíli vyhrát, aby bylo vše dokonalé,“ nebojí se přiznat složitosti Kristína, která také dodává, že i barevnost nově vzniklé výšivky bývá výsledkem zákaznických testů.

Vyhrávají ty barvy, které jsou u českých žen v létě nejvíce oblíbené – tedy pudrová s růžovou a nugátová s černou.

Úchvatná pudrová výšivka na konkrétním modelu podprsenky.

Rozdíl mezi krajkou a výšivkou

Dnes se krajky a vyšívané tyly používané v oděvním průmyslu vyrábějí strojově. A často má i odborník problém poznat rozdíl mezi krajkou a výšivkou. Krajka je pletenina, pro konfekci může být bavlněná, lněná, z hedvábí i z elastických vláken, a to pletená, háčkovaná, paličkovaná či např. drhaná.

Výšivka (u prádla se používá nejčastěji vyšívaný tyl) je vyšívaná kreace na plošné textilii, na elastickém tylu, tedy na oné základní síti. Krajka i výšivka jsou dnes vícebarevné, což v minulosti rozhodně nebylo. „V letošní podzimní kolekci budeme lámat rekordy – výšivka bude mít sedm barev, a to v kontrastu i tón v tónu. V testech si stojí dobře, jsem zvědava, jak se bude líbit na pultech,“ prozrazuje mladá specialistka z materiálového a inovačního týmu Trioly.


Zdroj informací: Triola


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zdravá koupel jako dárek

Zdravá koupel jako dárek

Autor: -red-, Datum: 14. 11. 2022 16:00

Vaše blízké kteří mají problémy se suchou pokožkou, dermatitidou, ekzémy nebo dokonce lupénkou,…

Podzimní kosmetické hýčkání

Podzimní kosmetické hýčkání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2022 18:25

Každá žena má ráda, když o ni někdo pečuje. Kosmetické ošetření z rukou profesionálů naši pleť…

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

Autor: -mav-, Datum: 27. 9. 2022 15:00

V péči o pleť vsaďte na kyselinu hyaluronovou! S námi můžete vyhrát balíček hydratační kosmetiky…

Jak pečovat o vlněné svetry?

Jak pečovat o vlněné svetry?

Autor: -lym-, Datum: 24. 9. 2022 11:00

Je to úplně snadné! Proto si na letošní zimu určitě pořiďte hřejivý svetr z pravé vlny.

Podzimní trendy ve spodním prádle

Podzimní trendy ve spodním prádle

Autor: -lym-, Datum: 8. 9. 2022 10:00

Jaké spodní prádlo právě letí? Malá procházka posledními novinkami!

5 rad, jak chytře pečovat o zesvětlené blond vlasy

5 rad, jak chytře pečovat o zesvětlené blond vlasy

Autor: -vls-, Datum: 3. 8. 2022 17:30

Spousta žen někdy zatouží po oslnivé blond hřívě. Pokud ale blond není jejich přirozená barva,…

Trendy plavky pro celou rodinu na rok 2022

Trendy plavky pro celou rodinu na rok 2022

, Datum: 29. 7. 2022 9:00

Jaké plavky jsou tento rok mimořádně trendy? Jaké vybírat, když potřebujete doplnit svoji sbírku?…

5 zaručených tipů, aby letní postava vydržela až do zimy

5 zaručených tipů, aby letní postava vydržela až do zimy

Autor: -an-, Datum: 7. 7. 2022 10:10

S blížící se dovolenou chceme naše tělo dostat do dokonalých křivek. A tak se zdravě stravujeme,…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-