Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Historie krajky aneb Stvořena pro ženu
Triola
Životní styl / Krása

Historie krajky aneb Stvořena pro ženu

datum: 1. 8. 2022 10:00 autor: Lýdie Malchárková
Krajky a výšivky jsou obrazy snů, fantazie a touhy. Jemná krajka a smyslná výšivka nás zdobí už pár staletí.

Odbornice na krajky

Kristína Púčaťová je specialistka na ty nejjemnější krajky a výšivky. Vybírá je, hodnotí, podílí se na  designu a technologické specifikaci. Prsty na rukou má dlouhé a štíhlé jako klavírista a pokožku na nich jemnou jako mimino.

Kristína Púčaťová kvalitu pozná okamžitě.

„Je to nutné, jemné prsty mě živí, patří k profesi specialistky na materiály. A materiály u prádla musí být opravdu velmi jemné, nereliéfní, hebké na omak a přitom rozměrově stabilní, elastické i formujicí,“ zjednodušeně popisuje svoji profesi Kristína.

Symbol luxusu

Krajka je symbolem luxusu a v minulosti rozhodně nebyla pro každého. Ale i dnes je cena například ruční hedvábné krajky srovnatelná s cenou elektrokola. Je to něžný obraz utkaný ze snů, fantazie a touhy a přiznejme si, že nejlépe vynikne na ženském těle.

Rozeznat dnes krajku od výšivky je věda.

A snad právě pro tu lákavou představu každá žena miluje krajky a jemné vyšívané tyly. A pokud některá říká ne, tak ještě nevyzkoušela, co s jejím sebevědomím a přitažlivostí dokáže jemné krajkoví udělat. K prádlu prostě neodmyslitelně tyto ozdobné aplikace patří a snad nejlíp se vyjímají na letní, jemně opálené pokožce.

Prvenství tří velmocí

Vynález krajky si přisvojuje hned několik evropských zemí: Itálie, Nizozemsko i Španělsko. Ale ozdobné krajky se našly v hrobech mnohem starších než je středověk. Na Kypru, ve městě Kourion (všimněte si, jak podobné je slůvku krajka) archeologové objevili 200 kostěných paliček a návod na výrobu paličkované krajky. Vše pocházelo ze 4. století našeho letopočtu.


Historie plavek aneb Od županů k bikinám

Ale po pravdě dodejme, že ke všeobecné oblibě krajky a výšivky došlo až v období mnohem pozdějším – v bohatém baroku (17. a 18.století). Krajky a výšivky nosily nejen dámy původu šlechtického a bohaté „městky“, ale i ženy z mnohem nižších vrstev. Ovšem ty si takové ozdoby musely samy po večerech vyrobit. Hojně je nosili i muži, a to na límcích, pod krkem na fiží, na rukávech i různých vsadkách košil. Velmi bohatá a často i zlatem a stříbrem vyšívaná byla kněžská liturgická roucha. Krajky a výšivky byly vždy odznakem bohatství a moci.

Ručně i na pašovaných strojích

V Čechách bylo krajkářství od 16. století známé v Krušných horách a na Šumavě. V Orlických horách, hlavně ve Vamberku, se rozvíjelo od poloviny 17. století, kdy se zde začala vyrábět varianta bruselské krajky.

„Například v roce 1860 se v českých zemích zabývalo ruční domáckou výrobou krajek asi 80 000 lidí. Dnes se tradice krajkářství udržuje z větší části jen jako záliba a jako umělecké řemeslo,“ vysvětluje Kristína.

Od poloviny 19. století se i v Čechách krajka začala vyrábět průmyslově na textilních strojích. U nás v roce 1834 v Letovicích na Moravě, a to na bobinetových strojích pašovaných z Anglie. Na začátku 21. století existoval asi jediný český výrobce krajek v moravských Drnovicích. A známým českým výrobcem elastických krajek je Tylex v Letovicích.

Jemná jako pokožka sama

Ale pozor, právě u prádla musí být krajky a výšivky stoprocentně jemné a hebké, nesmí „kousat“ a ani pokožku dráždit, nesmí pouštět oka a nitky a jejich povrch musí být hladký.

U podprsenek a kalhotek musí být krajka a výšivka (vyšívaný tyl) elastická, protože i ostatní materiály na prádle jsou elastické. Jenže musí být také dostatečně pevné, aby se na obvodu a na koších nevytahovaly a udržely váhu i velkých prsou. Největším českým výrobcem spodního prádla je Triola a krajkové modely patří dlouhodobě k její nabídce.

Krajky k ženě patří.

Kvalitu krajky určuje několik základních znaků: je to druh ornamentu, hustota a struktura vzoru. Rozhodující při výběru jsou samozřejmě vzory.

„Nejatraktivnější jsou květinové motivy, neboť inspirace přírodou je nekonečná. Neobvyklé pro naše oči jsou např. vzory z Japonska. V minulé sezóně Triola přivezla do Čech japonské krajky, které se tu opravdu velmi líbily, a proto budou zdobit i některé vánoční modely,“ přibližuje Kristína. „Můj respekt mají kvalitní a precizně vyrobené krajky ze Švýcarska a pak samozřejmě tu jsou originální Francouzi a jejich luxusní a dechberoucí vzory a kombinace, a to jak u krajek tak vyšívaných tylů.“

Originalita se cení

Příprava vlastního návrhu na speciální prádlovou výšivku je složitá a zabere dost času. Motiv se zkušebně vyšije několikrát.

„Měníme u toho šířku, přidáváme tvary, odmazáváme lístečky, zdůrazňujeme kontury i barevnost. Plocha výšivky musí být přiměřená do celé šíře látky (to je pás 22 cm) tak, aby vypadala bohatě u všech velikostí podprsenek (u malého koše B i velkého M). Se vzorem výšivky si musí umět poradit naše různé střihy podprsenek – s košem sešitým ze tří dílů, tzv. T-Fit i bezešvým, potaženým krajkou či výšivkou, tzv. Perfect-Fit. Často se nám stává, že  aplikace výšivek na ramínka si navrhujeme zvlášť přímo na každý konkrétní model. Mají podlouhlý tvar na šíři ramínek a v podstatě je to samostatný motiv nějakého květinového vzoru z té výšivky, kterou pak použijeme na obvod, sedlo nebo koše. Prostě si s tím musíme chvíli vyhrát, aby bylo vše dokonalé,“ nebojí se přiznat složitosti Kristína, která také dodává, že i barevnost nově vzniklé výšivky bývá výsledkem zákaznických testů.

Vyhrávají ty barvy, které jsou u českých žen v létě nejvíce oblíbené – tedy pudrová s růžovou a nugátová s černou.

Úchvatná pudrová výšivka na konkrétním modelu podprsenky.

Rozdíl mezi krajkou a výšivkou

Dnes se krajky a vyšívané tyly používané v oděvním průmyslu vyrábějí strojově. A často má i odborník problém poznat rozdíl mezi krajkou a výšivkou. Krajka je pletenina, pro konfekci může být bavlněná, lněná, z hedvábí i z elastických vláken, a to pletená, háčkovaná, paličkovaná či např. drhaná.

Výšivka (u prádla se používá nejčastěji vyšívaný tyl) je vyšívaná kreace na plošné textilii, na elastickém tylu, tedy na oné základní síti. Krajka i výšivka jsou dnes vícebarevné, což v minulosti rozhodně nebylo. „V letošní podzimní kolekci budeme lámat rekordy – výšivka bude mít sedm barev, a to v kontrastu i tón v tónu. V testech si stojí dobře, jsem zvědava, jak se bude líbit na pultech,“ prozrazuje mladá specialistka z materiálového a inovačního týmu Trioly.


Zdroj informací: Triola


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čtveřice podzimních novinek v modré a šedočerné je oslavou krásy a svůdnosti

Čtveřice podzimních novinek v modré a šedočerné je oslavou krásy a svůdnosti

Autor: -lym-, Datum: 19. 9. 2023 13:44

Sexy můžete být i po létě. I když odložíte letní šaty a topy s hlubokým výstřihem, ten krásný pocit…

Jak pečovat o pokožku po létě?

Jak pečovat o pokožku po létě?

Autor: Jana Nováková, Datum: 12. 9. 2023 0:05

Po radovánkách pod slunečnou oblohou se vám bude dost možná stýskat. Otázkou je, jestli se bude…

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

Autor: -red-, Datum: 3. 9. 2023 10:12

Prodlužte si léto s vůní L´Exquis, která vás přenese na francouzské Azurové pobřeží.

Co (ne)víte o vlně?

Co (ne)víte o vlně?

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 28. 8. 2023 0:05

Vlnu v létě? To nikdy! Vlna přece představuje teplé norské svetry, babiččiny ponožky, dětské…

Chraňte se před sluncem i na konci léta

Chraňte se před sluncem i na konci léta

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2023 0:05

Melanom je u nás sedmým nejčastějším nádorem. Přesto více než 30 % Čechů nepoužívá opalovací krémy.

Tajemství krásných vlasů? Zdravá pokožka hlavy!

Tajemství krásných vlasů? Zdravá pokožka hlavy!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 8. 2023 13:15

Krásné vlasy nejsou jen o samotných pramenech, ale velmi důležitou roli hraje i pokožka hlavy.…

Hnědá je sezónní barva pro léto. Jindy ji neumíme nosit. Proč?

Hnědá je sezónní barva pro léto. Jindy ji neumíme nosit. Proč?

Autor: -lym-, Datum: 7. 8. 2023 10:14

Všimli jste si, jak málo je košil, sukní, kalhot a kostýmků v klasické hnědé barvě? Jako by se…

Provoňte si léto tím správným parfémem

Provoňte si léto tím správným parfémem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 7. 2023 15:43

Výběr parfému se může jevit jako snadná záležitost, i když to někdy může být docela oříšek.…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-