Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Historie plavek aneb Od županů k bikinám
Triola
Inspirace / Retro

Historie plavek aneb Od županů k bikinám

datum: 3. 6. 2022 0:05 autor: Lýdie Malchárková
V současnosti je pro nás běžné ukazovat se na pláži nahoře bez nebo v těch nejmenších kousíčcích látky. Ale představte si, jak velkou odvahu musely prokázat ženy před více než 90 lety, když se rozhodly na veřejné pláži odhalit ramena, kotníky a kolena!

Dvacátá léta už byla taková. Ano, mluvíme o minulém století, o době, kdy se v moderní historii poprvé objevily koupací úbory zlehoučka odhalující ženskou krásu – ramena, paže a lýtka. Žádný jiný druh oděvu nesouvisí tak úzce s životním stylem, kulturou, morálkou, vírou, rozvojem průmyslu, emancipací i zeměpisnou šířkou.

Symbol ženské svobody

Na počátku 20. století chtěly ženy zůstat ženami, ale současně mít svobodu mužů. A tak si zkracovaly vlasy i oděv, bojovaly o možnost vzdělávat se, o volební právo, nechaly se zaměstnat a žít podle svých představ.


4 mýty o opalování

K větší oblibě plavek (respektive k oblibě slunění, plavání a relaxace u vody) přispěla paradoxně velká hospodářská krize ve 30. letech, jejíž produktem byli v Americe i v Evropě lidé bez práce – s mořem volného času, který trávili v kinech i na plážích.

Ale podívejme se na historii plavek od počátku.

Důkazy z Pompejí 

Podle nástěnných fresek z Pompejí (1400 před naším letopočtem) se antické ženy rády koupaly v oděvu podobném dnešním dvoudílným plavkám.

Jenže o tři tisíc let později v době křesťanské éry 18. století, musely ženy nosit speciální koupací šaty, které zahalovaly celou postavu. V 19. století to už byly dvoudílné úbory – to znamená župan ke kolenům a kalhoty ke kotníkům.

Odvážná balerína

Až teprve rakouská vodní balerína Annette Kellerman si na své vystoupení vzala plavky odhalující ramena, krk i nohy. Takto odvážně vystupovala i v některých filmech a byla za to dokonce zatčena!

O velkou oblibu jednodílných plavek, již hluboce dekoltovaných, bez nohaviček a bez rukávů se postaraly hvězdy stříbrného plátna a vznikající módní časopisy.


Máte kila navíc? Vsaďte na tankiny!

Na velikosti záleží

V roce 1935 zavedla americká společnost Warner Brothers rozlišení košíčků u podprsenek podle velikosti na A, B, C a D.

Za pár let se tato novinka přenesla i do šití dvoudílných plavek. Plavkové podprsenky se začaly rozlišovat nejen podle velikosti, ale i podle střihu, protože na odhaleném ženském těle musely krásně zformovat dekolt a zároveň skrýt najednou viditelné nedostatky.

Název podle atolu

Za otce dvoudílných plavek – bikin – jsou považováni dva Francouzi, návrhář Jacques Heim a inženýr Louis Reárd. První z nich, Heim, představil v roce 1946 ve francouzském Cannes své plavky s názvem Atome se sloganem: „Nejmenší plavky na světě“. A dal jim jméno podle atolu v Tichém oceánu – Bikiny.

Podprsenka měla nevyztužené trojúhelníkové díly a kalhotky byly šňůrkové. Bikiny zůstaly až do poloviny 50. let v ústraní a tehdejší společnost je ignorovala. Byly dokonce pláže, kde byly zakázány. Jejich oblibu s raketovým efektem odstartoval až v roce 1957 film A bůh stvořil ženu, kde se v nich ukázala francouzská filmová hvězda a tehdejší sex symbol Brigitte Bardot.


„Neposlušné“ tenisky a jejich historie

Ve druhé polovině 20. století se plavky vyvíjely v závislosti na módě a moderním životním stylu. V té době se krátila a ustálila pracovní doba a lidé měli více volna, které trávili aktivně a relaxačně. Začal velký boom automobilismu a turismu. Cesta na pláže a koupaliště byla rychlá a výroba plavek se rok od roku zvyšovala. Vedle toho se plavky dál specializovaly – např. na ryze sportovní (se speciálními střihy i materiály) nebo módní, určené výhradně k opalování či na návštěvu plážového baru. Dnes jsou to již modely doplněné a sladěné s plážovou obuví, taškou, pareem, slunečními brýlemi i bižuterií. 

Není materiál jako materiál

Dnes nám to přijde jako samozřejmost, ale cesta od plátěných či vlněných plavkových úborů k dnešním opalovačkám byla hodně klikatá. Plavkovina je specifická, musí mít vyšší odolnost proti zadrhávání, oděru, musí odrážet UV paprsky, být rychleschnoucí atd.

Revolučním pro funkčnost a vzhled plavek byl rok 1959, kdy koncern Du Pont vynalezl elastické vlákno Lycra. Materiály byly díky tomu pružné, poddajné, dokonale přiléhaly k tělu a plavky samotné tím získaly netušené vlastnosti i vzhled.


Nazujte dřeváky!

O pár let později, v roce 1964 připravila značka Wondebra dárek všem ženám s menšími prsy – hluboce střiženou push-up podprsenku. To vše se okamžitě promítlo do návrhů nových modelů plavek – s tenkým vyztužením, s odnímatelnými vycpávkami, s posuvnou délkou ramínek, s odepínacími ramínky atd.

Plavky s Lycrou začala u nás v 60. letech minulého století vyrábět právě značka Triola.

Ďábel sedí v detailech

U bazénu či u rybníka se plavky stávají naším svrchním a jediným kusem oděvu. Nezapomeňte ani v tomto případě na moudré rady stylistů: výrazný detail (ozdoba, nápadný vzor, sponu atd.) umístěte na ty partie, které chcete zdůraznit! Výrazným prvkem (léga, řasení, vázačka) také rozbijete velké plochy, např. u plavkových kalhotek.

Pozornost např. od vrásek v dekoltu či od většího bříška odpoutáte nápadným náhrdelníkem nebo sadou náramků. Pokud patříte ke stydlínkům, uvažte si přes plavky pareo vždy, když se zvednete z lehátka!


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 4. 2023 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 3. 2023 0:05

Jan Janský se narodil před 150 lety. Jeho významný objev posunul moderní medicínu o velký krok…

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Louis Pasteur (†72): Vědec, který zkrotil mikroby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 3. 2023 0:05

Po jednom z nejvýznamnějších vědců je také pojmenována jeden ze způsobů konzervace potravin –…

Jak „silonky“ změnily svět

Jak „silonky“ změnily svět

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 3. 2023 0:05

Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?

Andrew Carnegie (†83): Muž, jehož jméno nese nejslavnější koncertní sál na světě

Andrew Carnegie (†83): Muž, jehož jméno nese nejslavnější koncertní sál na světě

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 3. 2023 0:05

O tom, kdo se dostane na pódium Carnegie Hall, rozhoduje umělecká rada. Za vystoupení v budově na…

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Robin Hood: Existoval ve skutečnosti?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2023 0:05

Bohatým bral, chudým dával. Robin Hood, hrdina balad, knih a filmů, podle pověstí žil na přelomu 12…

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí

Mezinárodní den žen: Svátek plný kontroverzí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 3. 2023 0:05

Na pracovišti ženy dostaly červený karafiát, na podnikovém večírku vyslechly projevy o důležité…

9 málo známých faktů o Kleopatře

9 málo známých faktů o Kleopatře

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2023 0:05

Život a smrt jedné z nejmocnějších žen starověku dodnes vyvolává řadu otázek. Co víme o královně…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková