Byl to skutečný příběh „Popelky“, cesta od nešťastného dětství až po slávu hollywoodské celebrity. A pak tragická šokující smrt. Ačkoli byla označena za pravděpodobnou sebevraždu, dodnes se množí teorie o tom, co vlastně mohlo vést k jejímu nečekanému skonu.
Přestože byla Monroe známá jako jeden z největších sexuálních symbolů v dějinách popkultury, její osobní život byl plný dramat.
Narodila se jako Norma Jeane Mortensonová 1. června 1926 v Los Angeles a během svého dětství se pohybovala mezi sirotčinci a pěstounskými rodinami. Bylo jí pouhých 16 let, když se provdala za Jamese Doughertyho, manželství trvalo čtyři roky, později se v roce 1954 provdala za baseballovou legendu Joea DiMaggia a v letech 1956 až 1961 byla vdaná za Millera.
Právě manželství s Millerem trvalo nejdéle. Během něj bohužel také několikrát potratila. Osobní i pracovní neshody s manželem vedly k tomu, že hodně pila a užívala různé návykové léky.
Rok po rozvodu, v březnu 1962, se Marilyn Monroe poprvé setkala s prezidentem Kennedym na večírku v Palm Springs v domě Binga Crosbyho. Do historie pak vstoupilo její slavné vystoupení na dobročinném večírku Demokratické strany 19. května 1962. Marilyn zazpívala „Happy Birthday, Mr. President“ v šatech od návrháře Jeana Louise, které vytvářely iluzi, že je nahá.
Jak velký vliv mohl mít rozvod s Millerem a údajná aféra s Johnem Kennedym na Marilyninu psychiku? Je ale pravda, bouřlivé vzestupy a pády s milenci, mezi něž patřily i románky s Marlonem Brandem, Frankem Sinatrou nebo režisérem Eliou Kazanem, ji provázely po celý její krátký život.
Po několika divácky neúspěšných filmech Let´s Make Love (Pojď, budeme se milovat) z roku 1960 a Misfits o rok později začala Monroe pociťovat důsledky své slábnoucí slávy. Nespolehlivost a hvězdné manýry během natáčení posledního filmu Something's Got to Give jí „přinesly“ 8. června 1962 výpověď ze studia 20th Century-Fox.
„Hollywood je místo, kde vám za polibek zaplatí tisíc dolarů a za duši padesát centů.“
Filmové studio uvedlo, že její neustálé průtahy stály produkci 2 miliony dolarů, a vysoudilo na ní 500 000 dolarů.
Tyto události vážně pošramotily její pověst, proto se Marilyn Monroe snažila znovu dostat na výsluní. Objevila se na obálkách prestižních časopisů jako Life a Paris Match.
Nakonec se jí podařilo přemluvit producenty, aby mohla pokračovat v natáčení filmu Something's Got to Give. V nejbližších dnech prý také plánovala uspořádat tiskovou konferenci.
Těsně před smrtí hledala pomoc u psychiatra Ralpha Greensona. V sobotu 4. srpna 1962 kolem 17:15 s ním asi hodinu telefonovala a „..když si stěžovala, že nemůže spát, řekl jí, ať se jde projít, uvedla policie…“, píše se v jejím nekrologu v Los Angeles Times z roku 1962.
Prázdná lahvička od prášků vedle ní pocházela z receptu, který jí byl vystaven jen několik dní předtím – a podle doktora Hymana Engelberga si měla vzít jeden na noc. V nočním stolku se našlo také dalších 15 lahviček s různými léky.
Její hospodyně Eunice Murrayová naposledy viděla Marilyn živou, když kolem osmé hodiny večer šla do své ložnice. Kolem půl čtvrté ráno si všimla, že se v ložnici stále svítí, a šla ji zkontrolovat. Volala na ni zpoza dveří, ale odpovědí bylo ticho. Hospodyně tedy zavolala doktora Greensona, který nakonec rozbil okno a našel mrtvé tělo Marilyn Monroe.
Ačkoli se dodnes objevují konspirační teorie, hollywoodská hvězda zřejmě měla velké psychické problémy. Marilyn Monroe celý život pronásledovalo problematické dětství a tlak slávy. Vždyť biologická matka strávila většinu života na psychiatrických klinikách a sama Marilyn se v roce 1961 dobrovolně léčila na psychiatrii.
Sebevražda je tak zřejmě nejlogičtějším vysvětlením předčasné smrti slavné herečky a modelky.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…
Benjamin Franklin vzal 10. června 1752 za bouřky ven papírového draka, připevnil ho ke kovové tyči…
Ačkoli máme často pocit, že lidé cestují jen posledních několik desetiletí, pravda je taková, že…
Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…
Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…
Komentáře