Neméně okouzleni vůněmi byli i starověcí Peršané, kteří po stovky let vládli obchodu s parfémy. Parfémy zaujímaly v perské vznešené společnosti vysoké postavení. Perští králové měli často své vlastní „charakteristické vůně“, které jejich společníci a příbuzní nesměli používat. Perský král Dareios je často zobrazován s lahvičkami parfému nebo kadidla. Král Xerxes zase s květy konvalinek, které se často používaly do vonných látek.
Staří Řekové a Římané pečlivě dokumentovali své postupy výroby parfémů. Nejstarší továrna na výrobu parfémů na světě byla v Římě kolem 1850 př. n. l.
Parfémy tvořily jádro posvátných indických tantrických rituálů, používaly se při obřadech a v jejich chrámech.
Staří Číňané parfémem napouštěli mnoho předmětů denní potřeby, například inkoust a psací potřeby. Používali parfémy také k dezinfekci a čistotě, protože věřili, že parfém může pomoci zbavit místnost nemocí.
Kolem 11. století našeho letopočtu, během křížových výprav, se do Evropy dostávaly vonné materiály a techniky z Blízkého Východu.
Během dýmějového moru nosili lékaři masky naplněné bylinkami, kořením a oleji, aby zahnali nemoc. Víra, že vonné oleje a vonné materiály mohou odstranit „zápach moru“, napomohla růstu obliby používání vonných látek ve středověké Evropě.
Ve 14. století n. l. Italové zdokonalili výrobu parfémů. Marco Polo a jeho týmy přivezli ze svých cest mnoho unikátních vonných látek, díky nimž se Benátky staly významným centrem obchodu s vůněmi.
Kateřině Medicejské, bohaté Italce, která se v roce 1519 provdala za francouzského krále, se často připisuje zásluha o rozšíření parfémů do celé Evropy. Její italský parfumér René le Florentin pro ni vytvořil charakteristickou vůni z pomerančových květů a bergamotu. Další šlechtici pomohli rozšířit oblibu parfémů po celé Evropě.
Tehdy se parfém začal stávat módním doplňkem. Evropané a Evropanky si parfémy nanášeli na tělo, oblečení i paruky. Lidé začali do parfémů přidávat složitější přísady, jako je ambra, civet a pižmo pocházející ze zvířat. Protože pravidelné koupání bylo stále ještě nepopulární, používaly se tyto vůně k překrytí tělesných pachů. Vůně parfémů byla v módě, protože pomáhala odlišit vyšší vrstvy.
Dnešní parfémy a vůně používají miliony lidí. K výrobě bohatých parfémů, které obsahují několik vrstev vůní a různé komplexní tóny, se používají přírodní i syntetické složky.
Na výběr jsou stovky vůné, a to včetně těch nadčasových klasických i parfémů celebrit (navržených tak, aby využívaly hvězdnou sílu dané osoby v danou dobu). Ceny parfémů se liší podle značky a kvality a k dispozici jsou také různé koncentrace.
Parfémy jsou nejen druhou vrstvou naší pokožky, ale také hodně vypovídají o naší osobnosti. Proto obvykle hledáme parfém, který se nám líbí, ale především nás identifikuje a dává nám pocit super odlišnosti a výjimečnosti.
Niche parfumerie se tak jmenuje proto, že její podíl na trhu je relativně malý, do reklamy investuje velmi málo (jde o výrobek, který má tendenci „prodávat se sám“: niche značka nehledá vás, ale vy hledáte ji). Z tohoto důvodu se obvykle vyskytuje na ojedinělých prodejních místech, pečlivě vybraných, zaměřených na kupujícího, který hledá jiný parfém a nesouvisí s trendy.
A právě to, autorský parfém, má kreativitu, originalitu a svobodu ve svém zpracování mistra parfuméra, který jej vytváří. Je to tedy umělecké dílo pro omezený počet zákazníků, kteří jsou opravdovými nadšenci do parfémů a kteří umí ocenit jedinečnost těchto lahodných vůní.
Niche vůně tvoří značky, které nechtějí následovat trendy. Uchovávají si ve svém jádru určitou auru tajemství a výjimečnosti. Pečlivě vybírají, kde budou jejich produkty k dostání a jakým způsobem budou prezentovány. Účelem není zalíbit se masám, ale najít dokonalé spojení persony a parfému. Předávají tak nositelkám a nositelům hlubší poselství, vytváří svým rukopisem v jejich životě novou příběhovou linku.
Do světa vůní prostřednictvím niche vstoupila francouzská kosmetická značka GERnétic. Charakter parfémové vody L´Exquis od GERnétic lze popsat jako kombinaci květinových, citrusových a mořských akordů. Na pokožce se postupně rozvíjí a mění svůj charakter. Nejprve se rozezní svrchní tóny svěží vitalizující a sluneční limetky, která dodává kompozici na pikantnosti. Je následována srdcem z levandule, bohatého květinově vodního aroma lotusu a povzbuzující hry mořských tónů. V základu vůně se mísí cedrové dřevo a smyslně živočišné bílé pižmo.
Hlava: limetka
Srdce: levandule, lotus, mořské tóny
Základ: cedrové dřevo, bílé pižmo
Jasné poselství nese i název sám. Adjektivum equis (nebo v ženském rodě exquise) se překládá jako vybraný, jemný, rafinovaný nebo výborný, znamenitý, výtečný (mets exquis = lahodné jídlo; homme exquis = vzácný člověk).
L´Exquis od GERnétic koupíte exkluzivně v kosmetických salonech pracujících se značkou GERnétic. V nabídce je ve dvou baleních – v krásném flakonu s objemem 50 ml (1 820 Kč) anebo v elegantním mini balení o objemu 15 ml (860 Kč), které se dokonale hodí do kabelky.
Zdroje informací: fragrancex.com, divainparfums.com a gernetic.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Sluneční paprsky jsou zdrojem vitaminu D, který nám dodává energii i radost. Abychom si však užili…
Úloha řas a obočí není jen estetická – společně oko chrání před nečistotami, potem nebo dešťovými…
Hledáte inspiraci a radu, jak se orientovat v aktuálních barevných trendech, moderním designu a…
Rovné vlasy působí elegantně a zároveň z nich lze vytvořit pestrá škála účesů. Pokud se vám…
Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…
Slunce stojí nejen za vznikem většiny vrásek, ale může nenávratně poškodit naši DNA. Pravidelné…
Krásné počasí se vrátilo a my myslíme na výběr těch nejlepších plavek. Jakou zvolit barvu, vzory a…
Dokonale jemná a perfektně vypadající pleť nemusí být problém. Stačí použít správné přípravky.