Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním
GERnétic
Životní styl / Krása

Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

datum: 18. 1. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Lidé v průběhu let používali parfémy mnoha různými způsoby. V mnoha kulturách měly k parfémovaným výrobkům přístup pouze vyšší vrstvy, protože byly drahé a těžko dostupné.

Mezopotámská lékárnice a královna Kleopatra

Prvním zaznamenaným výrobcem parfémů byla lékárnice jménem Tapputi. Příběhy o vynálezkyni parfému byly nalezeny na hliněné tabulce z Mezopotámie, což naznačuje, že parfém vynalezla Tapputi někdy v průběhu 2. tisíciletí před naším letopočtem. 

V egyptské vyšší společnosti měly vůně velký význam. Egyptská mytologie dokonce uvádí boha Nefertema jako pána parfémů. Je často zobrazován s lekníny, které byly běžnou složkou starověkých parfémů.

Egypťané vyráběli parfémy destilací přírodních složek s nearomatickými oleji. Nejoblíbenější vůně byly květinové, dřevité a ovocné. Kadidlo se používalo také obřadně a obchod s kadidlem a myrhou hrál velkou roli v egyptských mezinárodních vztazích.

Egyptské královny Kleopatra a Hatšepsut dostaly parfémy i do hrobu.


Historie krajky aneb Stvořena pro ženu

Starověk fandil vůním

Neméně okouzleni vůněmi byli i starověcí Peršané, kteří po stovky let vládli obchodu s parfémy. Parfémy zaujímaly v perské vznešené společnosti vysoké postavení. Perští králové měli často své vlastní „charakteristické vůně“, které jejich společníci a příbuzní nesměli používat. Perský král Dareios je často zobrazován s lahvičkami parfému nebo kadidla. Král Xerxes zase s květy konvalinek, které se často používaly do vonných látek.

Staří Řekové a Římané pečlivě dokumentovali své postupy výroby parfémů. Nejstarší továrna na výrobu parfémů na světě byla v Římě kolem 1850 př. n. l.

Parfémy tvořily jádro posvátných indických tantrických rituálů, používaly se při obřadech a v jejich chrámech.

Staří Číňané parfémem napouštěli mnoho předmětů denní potřeby, například inkoust a psací potřeby. Používali parfémy také k dezinfekci a čistotě, protože věřili, že parfém může pomoci zbavit místnost nemocí.


Kosmetické hýčkání

Parfém místo mýdla

Kolem 11. století našeho letopočtu, během křížových výprav, se do Evropy dostávaly vonné materiály a techniky z Blízkého Východu.

Během dýmějového moru nosili lékaři masky naplněné bylinkami, kořením a oleji, aby zahnali nemoc. Víra, že vonné oleje a vonné materiály mohou odstranit „zápach moru“, napomohla růstu obliby používání vonných látek ve středověké Evropě.

Ve 14. století n. l. Italové zdokonalili výrobu parfémů. Marco Polo a jeho týmy přivezli ze svých cest mnoho unikátních vonných látek, díky nimž se Benátky staly významným centrem obchodu s vůněmi.

Kateřině Medicejské, bohaté Italce, která se v roce 1519 provdala za francouzského krále, se často připisuje zásluha o rozšíření parfémů do celé Evropy. Její italský parfumér René le Florentin pro ni vytvořil charakteristickou vůni z pomerančových květů a bergamotu. Další šlechtici pomohli rozšířit oblibu parfémů po celé Evropě.

Tehdy se parfém začal stávat módním doplňkem. Evropané a Evropanky si parfémy nanášeli na tělo, oblečení i paruky. Lidé začali do parfémů přidávat složitější přísady, jako je ambra, civet a pižmo pocházející ze zvířat. Protože pravidelné koupání bylo stále ještě nepopulární, používaly se tyto vůně k překrytí tělesných pachů. Vůně parfémů byla v módě, protože pomáhala odlišit vyšší vrstvy.

Parfémy v moderním světě

Dnešní parfémy a vůně používají miliony lidí. K výrobě bohatých parfémů, které obsahují několik vrstev vůní a různé komplexní tóny, se používají přírodní i syntetické složky.

Na výběr jsou stovky vůné, a to včetně těch nadčasových klasických i parfémů celebrit (navržených tak, aby využívaly hvězdnou sílu dané osoby v danou dobu). Ceny parfémů se liší podle značky a kvality a k dispozici jsou také různé koncentrace.


Vsaďte na kyselinu hyaluronovou

Niche, to je exkluzivita a originalita

Parfémy jsou nejen druhou vrstvou naší pokožky, ale také hodně vypovídají o naší osobnosti. Proto obvykle hledáme parfém, který se nám líbí, ale především nás identifikuje a dává nám pocit super odlišnosti a výjimečnosti.

Niche parfumerie se tak jmenuje proto, že její podíl na trhu je relativně malý, do reklamy investuje velmi málo (jde o výrobek, který má tendenci „prodávat se sám“: niche značka nehledá vás, ale vy hledáte ji). Z tohoto důvodu se obvykle vyskytuje na ojedinělých prodejních místech, pečlivě vybraných, zaměřených na kupujícího, který hledá jiný parfém a nesouvisí s trendy.

A právě to, autorský parfém, má kreativitu, originalitu a svobodu ve svém zpracování mistra parfuméra, který jej vytváří. Je to tedy umělecké dílo pro omezený počet zákazníků, kteří jsou opravdovými nadšenci do parfémů a kteří umí ocenit jedinečnost těchto lahodných vůní.

Niche vůně tvoří značky, které nechtějí následovat trendy. Uchovávají si ve svém jádru určitou auru tajemství a výjimečnosti. Pečlivě vybírají, kde budou jejich produkty k dostání a jakým způsobem budou prezentovány. Účelem není zalíbit se masám, ale najít dokonalé spojení persony a parfému. Předávají tak nositelkám a nositelům hlubší poselství, vytváří svým rukopisem v jejich životě novou příběhovou linku.


Náš tip na niche parfém

Do světa vůní prostřednictvím niche vstoupila francouzská kosmetická značka GERnétic. Charakter parfémové vody L´Exquis od GERnétic lze popsat jako kombinaci květinových, citrusových a mořských akordů. Na pokožce se postupně rozvíjí a mění svůj charakter. Nejprve se rozezní svrchní tóny svěží vitalizující a sluneční limetky, která dodává kompozici na pikantnosti. Je následována srdcem z levandule, bohatého květinově vodního aroma lotusu a povzbuzující hry mořských tónů. V základu vůně se mísí cedrové dřevo a smyslně živočišné bílé pižmo.

Hlava: limetka

Srdce: levandule, lotus, mořské tóny

Základ: cedrové dřevo, bílé pižmo

Jasné poselství nese i název sám. Adjektivum equis (nebo v ženském rodě exquise) se překládá jako vybraný, jemný, rafinovaný nebo výborný, znamenitý, výtečný (mets exquis = lahodné jídlo; homme exquis = vzácný člověk).

L´Exquis od GERnétic koupíte exkluzivně v kosmetických salonech pracujících se značkou GERnétic. V nabídce je ve dvou baleních – v krásném flakonu s objemem 50 ml (1 820 Kč) anebo v elegantním mini balení o objemu 15 ml (860 Kč), které se dokonale hodí do kabelky.


Zdroje informací: fragrancex.com, divainparfums.com a gernetic.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tyto účesy zazářily na Grammy!

Tyto účesy zazářily na Grammy!

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 2. 2024 14:00

Udílení cen Grammy je každoročně napjatě sledováno nejen milovníky hudby, ale také módní policií,…

Nová francouzská kosmetika na českém trhu

Nová francouzská kosmetika na českém trhu

Autor: -mav-, Datum: 6. 2. 2024 12:38

Francouzská kosmetická značka Astrali od počátku stojí na dvou klíčových hodnotách: respektu k…

Spánek v náruči hebkého modalu

Spánek v náruči hebkého modalu

Autor: -lym-, Datum: 13. 1. 2024 9:48

Jak lépe využít bonusy přírodních materiálů než pro chvíle odpočinku? A noční košilky z modalu jsou…

Luxusní prádlo pod stromeček

Luxusní prádlo pod stromeček

Autor: -lym-, Datum: 14. 12. 2023 12:37

Nezapomeňte o svátcích na sebe, dopřejte si slastný pocit soukromé tiché radosti a odměňte se…

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?

Jak bojovat s vypadáváním vlasů?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 10. 2023 13:00

Padající vlasy jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho lidí. Běžně ztratí člověk okolo 50 až…

Jedničky nebo čtyřky? To už u podprsenek dávno neplatí

Jedničky nebo čtyřky? To už u podprsenek dávno neplatí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 15:50

Při výběru podprsenky už dávno nestačí jedno číslo. Velikost košů se kombinuje s obvodem hrudníku,…

VYHRAJTE luxusní Crème GG za 1078 Kč

VYHRAJTE luxusní Crème GG za 1078 Kč

Autor: -mav-, Datum: 13. 10. 2023 13:42

Crème GG od kosmetiky GERnétic stírá hranice mezi péčí o pleť a líčením.

Čtveřice podzimních novinek v modré a šedočerné je oslavou krásy a svůdnosti

Čtveřice podzimních novinek v modré a šedočerné je oslavou krásy a svůdnosti

Autor: -lym-, Datum: 19. 9. 2023 13:44

Sexy můžete být i po létě. I když odložíte letní šaty a topy s hlubokým výstřihem, ten krásný pocit…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-