Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Arthur Conan Doyle (71): Otec Sherlocka Holmese byl i autorem prvního „Jurského parku“
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Arthur Conan Doyle (71): Otec Sherlocka Holmese byl i autorem prvního „Jurského parku“

datum: 2. 6. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Každý pátý Brit věří, že Sherlock Holmes opravdu existoval. Jako lékař nebyl Arthur Conan Doyle příliš úspěšný, svého literární hrdinu ale stvořil dokonale! Stejně tak zanechal výraznou stopu na poli sci-fi žánru.

Ztracený svět: Jurský park si spojujeme především s autorem knihy Michaelem Crichtonem a režisérem filmu Stevenem Spielbergem.

Přitom oba jen rozvinuli myšlenku ze stejnojmenné knihy Ztracený svět (The Lost World), kterou Doyle napsal v roce 1912, a filmové podoby amerického režiséra Harryho Hoyta z roku 1925!  

Celkem vyšlo pět knih, jejichž hrdinou je excentrický skotský profesor zoologie Challanger, který v okolí jihoamerické řeky Amazonky objeví „ztracený svět“, kde stále ještě žijí prehistorická zvířata.  

Umělecké geny

Rodina, do které se 22. května 1959 Arthur Conan Doyle narodil, byla proslulá láskou k umění. Dědeček John byl malíř, umění se věnovali v dospělosti i Arthurovi bratři. Jejich otec Charles pracoval jako státní úředník, byl ale také nadaný malíř. Bohužel se rád napil a tak kromě toho, že zplodil úspěšného syna, nic zvláštního nedokázal.

Matka Mary byla na svou dobu velice vzdělaná dáma, která Arthurovi a jeho třem starším bratrům od dětství vštěpovala lásku k literatuře.

„Licence k zabíjení“

Mladý Arthur kupodivu nepokračoval v rodinné tradici a zvolil si „solidní“ povolání lékaře. Během studií medicíny na univerzitě v Edinburghu ale začal psát první povídky. Tam také potkal muže, který se stal předlohou pro Sherlocka Holmese. Dr. Joseph Bell byl skvělý lékař, vynikající pedagog, ale i mistr v pozorování, logice, dedukci a diagnostice. Všechny tyto vlastnosti měl Sherlock Holmes.

V průběhu studia se Arthurovi naskytla možnost odjet jako lodní chirurg s velrybářskou lodí za polární kruh. Zatímco lov velryb se mu zdál brutální a nijak ho nenadchl, objevil v sobě „duši tuláka a dobrodruha“.

Bez většího nadšení pak dokončil medicínu se specializací na chirurgii. Při této příležitosti nakreslil vtipnou karikaturu sebe sama s lékařským diplomem, kterou doplnil stručným textem: „Licence k zabíjení.“

Ordinace a první Sherlock

Lékařské praxi se nejprve věnoval na parníku plavícím se mezi Liverpoolem a západním břehem Afriky, pak si otevřel vlastní ordinaci. Ta mu začala vydělávat až po třech letech. Víc než k medicíně ho to táhlo ke psaní. Pracoval na historickém románu z Anglie 17. století Micah Clark, zároveň psal povídky.

Studie v Šarlatové, první příběh s detektivem Sherlockem Holmesem, vyšel v roce 1886. Po návratu ze studijního pobytu ve Vídni, kde si rozšiřoval poznatky o očním lékařství, mu nezůstali téměř žádní pacienti. Aby uživil rodinu, pustil se opět do psaní. V časopise Strand Magazine pravidelně vycházely povídky s oblíbeným hrdinou, které se staly mezi čtenáři populární.

Nemocná Louisa

V roce 1885 se oženil s Louisou Hawkins, sestrou jednoho ze svých pacientů. Postupně se jim narodily dvě děti – dcera Mary a syn Alleyne. Manželství podle jeho slov i podle mínění jeho současníků bylo harmonické a spokojené. Pak Louisa onemocněla na tuberkulózu. Zařídil jí sanatorium ve Švýcarsku, v zimě roku 1896 s ní cestoval do Egypta v naději, že jí pomůže teplé klima.

Pod vlivem manželčiny nevyléčitelné nemoci upadal do depresí, umocněných ještě navíc smrtí otce. Tou dobou se začal zajímat o „život po životě“ a přitahoval ho spiritualismus a okultní vědy. 

Péče, kterou Louise věnoval, jí opravdu výrazně prodloužila život. Opustil ji jen na krátkou dobu, když roku 1900 narukoval do búrské války. Zemřela mu doslova v náručí v červenci 1906.

Dlouhý platonický vztah

Již dávno předtím, v roce 1897, se potkal s další osudovou ženou – Jean Leckie. O třináct let mladší mimořádně krásná plavovláska byla intelektuálně založená dívka z dobré rodiny, milovala sport, jezdila na koni a vystupovala také jako zpěvačka lyrických písní. Zamilovali se do sebe, ale Arthur nechtěl ubližovat nemocné Louise, a tak po vzájemné dohodě udržovali pouze platonický vztah.

Svatba se konala 14 měsíců po Louisině smrti v září 1907. Spolu s dětmi z prvního manželství se přestěhovali do nového domu v Sussexu. Tam přišli na svět synové, Denis a Adrian, a dcera Lena.

Deprese a okultismus

Arthur se věnoval psaní a hodně i s Jean cestovali po světě. Po vypuknutí první světové války se tehdy pětapadesátiletý Doyle nabídl, že nastoupí do armády jako vojenský lékař. Zkušenosti měl z búrské války. Vzhledem k vyššímu věku byla jeho žádost zamítnuta.

Ve válce ztratil Doyle syna z prvního manželství, jednoho z bratrů, dva švagry a dva synovce. Znovu upadal do depresí a spásu hledal v okultismu. Přidalo se i onemocnění srdce. To ho definitivně zradilo 7. července 1930.

Zemřel obklopen svou rodinou a poslední slova před odchodem na druhý břeh patřila jeho manželce. Zašeptal jí: „Jsi úžasná.“ (You are wonderful.)


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Salma Hayek (54): Mexičanka, která dobyla Hollywood

Salma Hayek (54): Mexičanka, která dobyla Hollywood

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 6. 2021 0:05

Ačkoli hrála ve více než třiceti filmech, exotická kráska Salma Hayek asi navždy zůstane v srdcích…

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Henry Ford (†83): Člověk, který miloval jednoduchost

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 6. 2021 0:05

Už v dětství se budoucí výrobce dostupných aut pro všechny Henry Ford snažil zjednodušit i obyčejné…

Jo Nesbø (61): Harry Hole přišel na svět cestou do Austrálie

Jo Nesbø (61): Harry Hole přišel na svět cestou do Austrálie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 6. 2021 0:05

Měl našlápnuto na kariéru profesionálního fotbalisty. Kdyby si Jo Nesbø neporanil kolenní vaz,…

11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

11 zlomových okamžiků v životě Édith Piaf

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 8. 6. 2021 0:09

Více jak život na ulici poznamenala drobnou Francouzku nešťastná láska. Přestože měla zpěvačka mužů…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 6. 2021 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Vynálezkyně, které změnily náš život

Vynálezkyně, které změnily náš život

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 3. 6. 2021 0:05

Všichni jste již určitě někdy slyšeli o slavných vynálezcích, jakými byli Galileo Galilei, Karl…

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 6. 2021 0:05

Zbohatl na prodeji internetového platebního systému PayPal, který spoluvlastnil. Stál u vzniku…

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 5. 2021 0:05

„Mou ženou se stane ta, kterou budu milovat, která bude mít předpoklady stát se matkou mých dětí a…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková