Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Christian Dior (†52): Symbol luxusní ženské módy byl pověrčivý
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Christian Dior (†52): Symbol luxusní ženské módy byl pověrčivý

datum: 22. 2. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Neustále při sobě nosil amulety a talismany. Datum každé módní přehlídky Christian Dior definitivně sdělil až po poradě s kartářkou. Součástí všech jeho přehlídek byl model Granville – jméno normandského města, kde se narodil. A alespoň jeden model byl ozdobený kytičkou jeho oblíbených konvalinek.

Tento výjimečný umělec navrhoval módu, která lichotila ženským křivkám. Na dlouhou dobu „zavřel do šuplíku“ vycpávky, které rozšiřovaly ramena. Světové módě vládl pouhých jedenáct let, ale navždy ji ovlivnil.

Nechtěl být diplomat

Starému normandskému přístavnímu městu Granville se někdy říká Monako severu. Velká část totiž leží na skalnatém ostrohu. Tam se 21. ledna 1905 do rodiny bohatého obchodníka s hnojivy Maurice Diora a jeho ženy Madelaine narodil druhý syn Christian. Po něm přišli na svět ještě další tři sourozenci.

Přestože se Diorovi ještě před začátkem první světové války přestěhovali do Paříže, do krásného domu na útesu se vraceli každé léto.


Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

Christian už jako malý chlapec tíhl k umění. Rád a dobře maloval a jeho snem byla architektura. Otec však měl pro syna jinou budoucnost – diplomacii. Mladý muž se tedy roku 1923 zapsal na pařížský Institut politických věd, odkud po třech letech odešel bez diplomu. Víc než politika ho bavily nekonečně debaty s přáteli z uměleckých kruhů v pařížských kavárnách. Mezi jeho kamarády patřili tehdejší známí výtvarníci a spisovatelé, například Jean Cocteau nebo básník Max Jacob.

Galerista bez peněz

V roce 1928 otevřel spolu s malířem Jacquesem Bonjeanem menší uměleckou galerii. Tu financoval z větší části Christianův otec. Měl však podmínku – na vývěsním štítě nesmí být jméno Dior!

„Naší ambicí bylo vystavovat díla mistrů, které jsme nejvíce obdivovali: Picassa, Braqua, Matisse, Dufyho; malíře, které jsme osobně znali a kteří toho už hodně dokázal: Christian Bérard, Salvador Dalí, Max Jacob, bratři Bermanové...“

Počátkem 30. let se zkomplikovala situace. Christianu Diorovi nejdřív zemřel starší bratr Raymond, krátce po něm i matka a velká hospodářská krize doslova zlikvidovala otcovo podnikání. Bez jeho peněz zkrachovala i galerie.

Rozhodla náhoda

Dior se protloukal těžce. Byl nucen rozprodat obrazy, které nashromáždil, za pouhý zlomek jejich ceny. Dalším zdrojem obživy byly návrhy šatů a klobouků pro pařížské krejčovské salóny. Zároveň navrhoval divadelní a filmové kostýmy.

Svůj talent rozvinul u „prince módy“, známého pařížského krejčího Roberta Pigueta. Vytvořil pro něj tři módní kolekce. Jenže pak vypukla druhá světová válka, Dior musel narukovat a po demobilizaci pomáhal otci a sestře na farmě v Provence. To nebyla pro umělecky založeného muže zrovna práce snů. Když mu majitel pařížského salónu Lucien Lelogn nabídl práci pomocného stylisty, neváhal ani chvíli a roku 1942 se vrátil do Paříže.


Carolina Herrera: Módní návrhářka bez vzdělání

O jeho dalším osudu rozhodla náhoda. Jeden z Diorových přátel, průmyslník Marcel Boussac, chtěl po válce obnovit obchodní dům Philippe et Gaston a požadal Diora o spolupráci. Bousacc měl peníze, Dior nápady.

Dior zašel ke své kartářce madame Dolaye, která mu řekla: „Přijměte tu nabídku. Musíte ale vytvořit módní dům Christian Dior!“

Zaměstnanec „své“ značky

Přemluvil tedy Boussaca, že nemá smysl oživovat starou značku, ale vytvořit novou. Boussac mu tak důvěřoval, že investoval šest milionů franků do módní firmy pojmenované po svém zaměstnanci­ – Christian Dior. Po celou dobu své kariéry byl Dior pouhým zaměstnancem, slavná značka Christian Dior (CD) patřila Marcelu Boussacovi.

„Šaty jsou dílem pomíjivé architektury, jejichž cílem je vylepšit proporce ženského těla.“

Už v únoru 1947 představil Dior dodnes slavnou kolekci New Look, která byla revolucí v poválečné asketické módě. Velkým zdrojem inspirace pro něj vždy byly květiny. Není to náhoda, že silueta šatů této kolekce má tvar obrácené koruny květin. Zaujala širokými sukněmi a úzkým pasem. Christian Dior vrátil ženám jejich krásu!

O rok později už otvírá butik v New Yorku.

Nenápadný génius

Ženám a jejich kráse rozuměl jako málokdo. V soukromí však dával přednost mužům, i když to nijak veřejně neprezentoval. Jeho rodina to však těžce nesla. Známý je pouze jeho poslední přítel, zpěvák Jacques Benita.

Dior byl na první pohled plachý a zakřiknutý introvert. Měl menší postavu, oblékal se nenápadně, až konzervativně. U svých zaměstnanců vyžadoval formální oblečení – tedy oblek a kravatu.

Miloval svou práci, které se věnoval na sto procent. Po náročné sezóně na podzim 1957 odjel nabrat sílu do italských lázní Montecatini Terme. Z dovolené už se nevrátil. Dlouhodobý stres a únava si vybraly svou daň. Zemřel 24. října 1957 na infarkt.

Dior po Diorovi

Po neočekávané smrti Christiana Diora převzal otěže firmy tehdy teprve jednadvacetiletý Yves Saint Laurent. V té době už čtyři roky pracoval jako Christianův asistent. Dnes módní dům vede žena – Maria Grazia Chiuri, jež má za sebou praxi u značek Valentino a Fendi.

Z rodiny si byl blízký jen se sestrou Catherine, ostatní vydědil. U jedné z neteří nevydýchal její krajně pravicové fašistické názory.

Catherine se za války účastnila odboje a strávila několik let v koncentračním táboře. Slavného bratra přežila o vícenž půl století (zemřela roku 2008). Pečlivě se starala o jeho dědictví a otevřela Diorovo muzeum v rodném Granville.


Další zajímavosti o slavném CD

⇒ Miloval psy a navrhoval pro ně obojky. 

⇒ Mezi jeho klientky patřily Ava Gardner, Marilyn Monroe nebo sestra britské královny Margaret.


Ava Gardner (†67): Osudoví muži naivní venkovanky, která se narodila na Štědrý den

⇒ Měl rád krásné zahrady a rád i zahradničil.

⇒ Gallupův institut ho roku 1949 zařadil mezi 5 nejznámějších světových osobností.

⇒ Nesmíme zapomenout na řadu vůní značky Christian Dior. První parfém v roce 1947 pojmenoval po sestře – Miss Dior. Nádherná vůně si podmanila více než jednu poválečnou generaci žen po celém světě.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 11. 2022 0:05

Zbožnost mu byla cizí a od katolické církve zběhl k protestantům. Pořádal hostiny, kde se stoly…

9 zajímavostí o filmu Sám doma

9 zajímavostí o filmu Sám doma

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 11. 2022 0:05

Vynalézavý Kevin, který si umí poradit v každé situaci, baví děti i jejich rodiče už více než tři…

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Gregor Johann Mendel (†61): Kněz, který se stal otcem genetiky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 11. 2022 0:05

Nikdy nedokončil univerzitní vzdělání a z přírodopisu propadl. Johann Gregor Mendel, který popsal…

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Mary Somerville (†92): „Královna“ vědy 19. století

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 11. 2022 0:05

Když 29. listopadu 1872 v Neapoli zemřela Mary Fairfax Somerville, nekrolog v londýnském Morning…

7 žen v životě prince Williama

7 žen v životě prince Williama

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 11. 2022 0:05

Už dvě desítky let tvoří britský korunní princ William pár s Catherine, dříve Kate Middletonovou,…

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2022 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Liz Trussová (47): S věrností lidem ani ideálům si hlavu neláme

Liz Trussová (47): S věrností lidem ani ideálům si hlavu neláme

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 11. 2022 0:05

Zapsala se do historie jako nejkratší dobu úřadující britská premiérka. Známá je také tím, že často…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 11. 2022 0:05

Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…