Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Steven Spielberg (75): Na filmovou školu ho nevzali
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Steven Spielberg (75): Na filmovou školu ho nevzali

datum: 28. 12. 2021 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Geniální umělec, tematicky všestranný režisér a úspěšný producent Steven Spielberg se moc dobře neučil. Že je dyslektik, se zjistilo mnohem později. Přijímací komisi filmové fakulty Kalifornské univerzity se nelíbily jeho známky, tak ho ke studiu nepřijali. Bakalářský titul získal až v roce 2002, tedy v 56 letech!

Jeho rodiče doma neustále mluvili o holokaustu, otec během něj přišel o dvacet blízkých příbuzných. I proto za práci na filmu Schindlerův seznam nepřijal žádnou odměnu. Zisky z tohoto snímku odešly na konto nadace The Shoah Foundation. 

K filmu chtěl od malička

Steven Spielberg vyrůstal v rodině ortodoxních Židů a on sám se nějakou dobu potýkal s vlastní identitou. Narodil se 18. prosince 1946 v Cincinnati. Matka Leah byla koncertní pianistka, otec Arnold elektroinženýr. Oba pocházeli z židovských rodin, které do Ameriky přišly z Ukrajiny. Spielbergovi se často stěhovali a Steven a jeho tři mladší sestry s nimi nějaký čas žili v Arizoně.

„Není to něco, co bych rád přiznával, ale když mi bylo sedm, osm, devět let, Bůh mi odpusť, byl jsem v rozpacích, protože jsme byli ortodoxní Židé. Nikdy jsem se opravdu nestyděl za to, že jsem Žid, ale občas jsem byl nesvůj.“

První kameru dostal od otce, když mu bylo dvanáct let. Natáčení na kameru ho úplně pohltilo. Od samého počátku věděl, že nechce dělat nic jiného než točit filmy.

Špatný student, výborný režisér

Když mu nevalné studijní výsledky zavřely dveře na filmovou školu, psal se rok 1965. Steven věděl, že buď bude studovat, nebo ho čeká povolávací rozkaz do Vietnamu. Špatné známky mu byla ochotna tolerovat jen Kalifornská státní univerzita, kam nastoupil. Kromě toho navázal spolupráci s filmovým studiem Universal.

Šestadvacetiminutový film Amblin z prostředí hippie komunity mu otevřel cestu do Hollywoodu. V roce 1969 podepsal sedmiletý kontrakt s Universal a stal se jedním z nejmladších režisérů. Přestal docházet na přednášky a školu opustil. To mu rodiče, zvlášť otec, dlouho nechtěli odpustit.


Harrison Ford (78): 6 nejdůležitějších rolí v jeho životě

Už celovečerní debut, akční thriller Duel, přinesl talentovanému mladému muži úspěch. Následovala řada filmů různých žánrů, z nichž se většinou staly kasovní trháky. Namátkou jmenujme Čelisti či Blízká setkání třetího druhu – oba filmy oceněné soškou Oscara, Indiana Jones s Harrisonem Fordem, ET Mimozemšťan, Jurský park, ale také Zachraňte vojína Ryana nebo již zmiňovaný Schindlerův seznam.

Drahý rozvod

Herečka Amy Irving (68) byla Spielbergovou osudovou láskou. Poprvé jiskra přeskočila v roce 1976, vztah trval přes tři roky, pak přišel rozchod. Amy poté prožila krátký románek s hudebníkem Williem Nelsonem.

Když se Steven s Amy znovu potkali v roce 1984, přeskočila jiskra podruhé. V listopadu 1985 se konala svatba, to už byl skoro půl roku na světě jejich syn Max. Manželství vydrželo pět let a Amy si jako rozvodové vyrovnání odnesla částku 100 milionů dolarů! Musela ale podepsat dohodu, že bude žít v exmanželově blízkosti, aby se mohli společně starat o syna.

Osudová žena

S Kate Capshaw se Steven seznámil při práci na filmu Indiana Jones, kde ztvárnila Willie Scott. Opakoval se pak stejný scénář jako s Amy: nejdřív se v květnu 1990 narodila dcera Sasha, teprve v říjnu 1991 se z Kate a Stevena stali manželé. Kate před svatbou konvertovala k judaismu.

„Tato bohyně šikse ze mě udělala lepšího Žida než moji vlastní rodiče," řekl.

Jsou spolu víc než tři desítky let a kromě Sashy se jim ještě narodili Sawyer a Destry, adoptovali Thea a Mikaelu a vychovali Jessicu, kterou měla Kate z prvního manželství, a mají už několik vnoučat.

Sedm dětí

Jak letos uvedl web hollywoodlife.com, Spielberg je pyšným otcem sedmi vlastních i nevlastních dětí, i když ne všechny mu dělají jen radost.

Nejslavnější z nich je „nevlastní“ Jessica (45), která se stala známou herečkou. Prvorozený Max (36) je designér, který navrhuje vizuální podobu počítačových her.

Adoptovaný Theo (33) je hudebník a kytarista, který společně vystupuje se sestrou Sashou (31). Ta se uplatnila i v malých filmových rolích pod režisérskou taktovkou svého otce. Také Sawyer (29) nezapře umělecké geny. Vystudoval herectví a zatím největší filmovou příležitost mu nabídl horor Honeydew režírovaný Devereuxem Milburnem.

Černou ovcí rodiny je adoptivní Mikaela (25). V minulosti měla problémy s alkoholem a v roce 2020 byla zatčena za to, že fyzicky napadla tehdejšího snoubence Chucka. Teď se sice tato nezdárná dcerka také zabývá filmem, ale jinak než by si rodiče přáli, protože produkuje „filmy pro dospělé“.

Radost zatím Stevenovi dělá nejmladší Destry (24), která se živí jako modelka a příležitostná herečka. 

Kniha uznávané kritičky Molly Haskellové rozebírá nejen profesní dráhu Stevena Spielberga, ale na jejím pozadí odkrývá i jeho osobní život. Publikaci vydalo nakladatelství Universum, koupit ji můžete u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Petr Vok (†72): Renesanční milovník života

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2024 0:05

Zbožnost mu byla cizí a od katolické církve zběhl k protestantům. Pořádal hostiny, kde se stoly…

Judy Garland (†47): Vzlety a pády královny comebacků

Judy Garland (†47): Vzlety a pády královny comebacků

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 4. 2024 0:05

První smlouvu na filmování podepsala Judy Garland v pouhých třinácti letech! Předčasný vstup do…

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Roald Dahl (†74): Knihu „Karlík a továrna na čokoládu“ psal v době osobních tragédií

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 4. 2024 0:05

Kniha Roalda Dahla z roku 1964, které se po celém světě prodalo nejméně 20 milionů výtisků v 55…

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 4. 2024 0:05

Hans Christian Andersen, dánský autor, který se proslavil psaním příběhů pro děti včetně „Malé…

Levi Strauss: Otec džínové módy

Levi Strauss: Otec džínové módy

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2024 0:05

Je jedno, jestli móda zrovna velí úzké či široké nohavice, vysoký či nízký pas, světlejší nebo…

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

„Nepotopitelná“ Molly Brown (†65)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 4. 2024 0:05

Ve filmu Jamese Camerona Titanic byla pravdivě zobrazena jako dáma, která nabádala posádku…

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Jan Janský (†48): Objevitel krevních skupin

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 3. 2024 0:05

Jan Janský posunul moderní medicínu o velký krok kupředu tím, že jeho objev možnil bezpečné krevní…

James Watt (83†): Muž, který zahájil průmyslovou revoluci

James Watt (83†): Muž, který zahájil průmyslovou revoluci

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 3. 2024 0:05

Říká se, že k vynalezení parního stroje ho inspirovala konvice, ve které se vařila voda. Když viděl…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová