Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Rita Hayworth (†68): Smutný osud holywoodské princezny
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Rita Hayworth (†68): Smutný osud holywoodské princezny

datum: 20. 10. 2020 0:05 autor: Anna Vágnerová
Přestože tato výjimečná herečka a hollywoodská femme fatale byla pětkrát vdaná a měla nespočet milenců, to pravé rodinné štěstí nikdy nepoznala, ač po něm tolik toužila. Jediným věrným přítelem a společníkem pro ni bohužel byl alkohol.

27. května 1949 si poblíž francouzského Cannes vyměnili manželský slib populární herečka Rita Hayworth a princ Aly Khan z významné pákistánské muslimské rodiny, jejíž kořeny sahají až k proroku Mohamedovi. Pro nevěstu to byl třetí sňatek, ženich své ano říkal podruhé. Ženichovi také patřila impozantní vila z 30. let Château de l'Horizon, kde svatba proběhla. 

Ona se díky němu vzdala své kariéry, ukončila spolupráci se studiem Columbia Pictures a přestěhovala se do Francie. Neuměla francouzsky, těžko zapadla mezi jeho přátele. On vlastně žil jako dřív. A stejně jako dřív si užíval přízně krásných žen.

Tanečnice, která dala jméno koktejlu Margarita

Kdo byla žena, jejíž plakát si zahrál důležitou roli ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank? Narodila se 17. října 1918 v New Yorku jako Margarita Carmen Cansino. Oba rodiče, přistěhovalec ze Španělska Eduardo Cansino i matka Volga Hayworth, byli tanečníci. Není divu, že dívenka už jako tříletá začala navštěvovat lekce tance.

„Jen jsem se dokázala postavit na vlastní nohy, už jsem dostávala taneční lekce,“ vyprávěla s nadsázkou.

Od dvanácti let se objevovala také ve filmových muzikálech. Rodina se přestěhovala do Hollywoodu, kde Eduardo založil úspěšnou taneční školu. Když musela být ve 30. letech v době krize škola uzavřena, jezdila dívka s otcem po nočních klubech ve Spojených státech a v Mexiku, kde tancovala.

Říká se, že v mexickém klubu Tijuana byl na počest půvabné Margarity poprvé namíchán slavný koktejl Margarita.

S kariérou jí pomohl první manžel

Ambiciózní mladá žena toužila po herecké kariéře. Přes nesouhlas rodičů se roku 1937 v pouhých osmnácti letech provdala za výrazně staršího producenta Edwarda Carlese Judsona. Chytrý a panovačný obchodník, o kterém se říkalo, že má blízko k mafii, se stal jejím manažerem a nastartoval jí hereckou kariéru.

Přemluvil Margaritu k několika plastickým operacím, přinutil ji zesvětlit si vlasy a poradil jí, aby se zbavila španělského jména a příjmení – a tak se místo Margarity Cansino zrodila Rita Hayworth (příjmení si vzala po matce).

Juson pomohl své ženě podepsat smlouvu s Columbia Pictures a Rita se brzy objevovala na plátně v tehdy populárních muzikálech. Až do roku 1941, kdy ztvárnila osudovou krásku Donu Sol ve filmovém dramatu Krev a písek, její herectví nikdo nebral moc vážně.

Muže rychle střídala

Okouzlila i režiséra Orsona Wellese, který se do ní zamiloval. Manželství s Jusonem ostatně pomalu spělo ke konci. Nechala se slyšet, že ji manžel týral. Opustila ho, podala žádost o rozvod a pak zůstala nějakou dobu bez peněz.

V roce 1943 se tajně provdala za Wellese a po roce se jim narodila dcera Rebecca. Ani tento vztah nevyšel a skončil po čtyřech letech rozvodem.

Po celou dobu našeho manželství Orson neměl žádný zájem vybudovat skutečný domov,“ posteskla si později. „Prohlásil, že se neměl ženit, protože to zasáhlo do jeho způsobu života a do jeho svobody.“

Pak následovalo již zmíněné manželství s princem Aly Khanem, ve kterém přišla na svět dcera Yasmin.

Nechtěla mít z dcery muslimku

Ritu nebavilo být jen „princeznou“ a doplňkem svého muže. Takový život nechtěla. Když zjistila, že její manžel udržuje poměr s herečkou Joan Fontaine, utekla i s dětmi do USA a žila v Nevadě.

Měla velký strach o Yasmin, protože princ Khan z ní chtěl vychovat muslimku. Sama Rita odmítla konvertovat k islámu. Aly Ritě nabídl milion dolarů, pokud zařídí dceřinu muslimskou výchovu a nechá ji trávit aspoň dva měsíce v roce s ním. Nedohodli se a Rita se nějako dobu obávala dceřina únosu.

„Nic mě nedonutí vzdát se Yasmininy ​​šance žít zde v Americe, ve svobodném světě. I když respektuji muslimskou víru a všechny ostatní víry, je mým upřímným přáním, aby byla moje dcera vychovávána jako normální a zdravá americká dívka v křesťanské víře.

Znovu na vrchol nevystoupala

Zpěvák Dick Haymes měl svá nejlepší profesní léta už za sebou a jeho pěvecká kariéra v 50. letech upadala. Tehdy potkal Ritu. Potřeboval peníze, protože dvě z jeho do té doby tří bývalých manželek na něj podaly trestní oznámení. Dlužil jim výživné na děti a hrozilo, že bude deportován do rodné Argentiny. Zamilovaná Rita se za něj v září 1953 provdala a zaplatila jeho dluhy.

Sama se však potýkala s úbytkem hereckých příležitostí – a tedy i peněz. Po rozvodu s Aly Khanem už se jí nepodařilo znovu plně obnovit hereckou kariéru. V hollywoodském světě se totiž objevila nová hvězda – Marilyn Monroe, která Ritu zastínila. A přestože Rita natáčela až do 70. let, filmování už jí nepřinášelo tolik peněz. Proto se neustále dohadovala s otci svých dcer, Wellesem i Khanem o zvýšení výživného.

Manželství s Dickem vydrželo jen dva roky. Už během něj stále více zatrpklá Rita upadala do těžkých depresí a hodně pila.

(Ne)přítel alkohol

Poslední, pátá svatba byla s filmovým producentem Jamesem Hillem. Žili spolu od února 1958 do září 1961. Rita tvrdila, že ji duševně týral, podle Jamese odmítala přijímat filmové role, které on jí sehnal.

Už Orson Walles si všiml jejích problémů s alkoholem. S každým novým neúspěšným vztahem, s každým problémem v práci se její závislost prohlubovala.

Poslední pracovní šanci dostala v roce 1972. Režisér Robert Mitchun jí nabídl roli ve westernu The Wrath of God (Boží hněv). Tehdy se naplno odhalil její zhoršující se duševní stav. Nepamatovala si svou roli, její scény se natáčely postupně po jedné větě! Negativní publicitu jí přinesl i opilecký incident z roku 1976, kvůli kterému ji na londýnském letišti Heathrow nepustili do letadla.

Zřejmě už se v té době potýkala s Alzheimerovou chorobou, která u ní byla dlouho zaměňována za opileckou demenci. V červenci 1981 se její zdraví natolik zhoršilo, že byla zbavena svéprávnosti a starala se o ni dcera Yasmin.

Zemřela 14. května 1987 ve svém domě na Manhattanu na komplikace způsobené Alzheimerovou chorobou.

Yasmine se po matčině smrti intenzivně zapojila do organizací, které se zabývají pomocí lidem s Alzheimerovou chorobou a jejich příbuzným.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Víte, že letos uplyne 60 let od vynálezu kontaktních čoček?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 9. 2021 0:05

Není třeba zdůrazňovat, že jejich první návrh pochází z hlavy českého vědce a vynálezce Otty…

Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?

Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?

Autor: -an-, Datum: 17. 9. 2021 15:00

Nadcházející sezóna bude přát kapénkově přenosným nemocem, tedy nejen covidu, ale i dalším infekcím…

Deník ze života s Alzheimerem

Deník ze života s Alzheimerem

Autor: -mav-, Datum: 14. 9. 2021 15:00

Brzy si připomeneme Mezinárodní den Alheimerovy choroby. Některou z forem demence v současném době…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

5 rad, jak zvládnout návrat dětí do školního režimu

5 rad, jak zvládnout návrat dětí do školního režimu

Autor: redakce ve spolupráci s psycholožkou a koučkou Kamilou Velkovou, Datum: 30. 8. 2021 10:00

Než se nadějeme začne dětem další školní dobrodružství. I když se po dlouhé domácí výuce většina z…

O zraku tentokrát trochu vesele

O zraku tentokrát trochu vesele

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Gemini, Datum: 17. 8. 2021 15:00

Mohou například oči opravdu vypadnout z důlku a skutečně chuť při jídle ovlivňuje náš zrak?…

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Bigamista Hašek už jako jedenáctiletý chodil do hospod i do bordelů

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 26. 7. 2021 0:05

Spisovatele Jaroslava Haška, který se proslavil svým nesmrtelným Švejkem, známe jako divokého…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-