Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jules Verne (†77): Spisovatel a vizionář
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Jules Verne (†77): Spisovatel a vizionář

datum: 16. 11. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho smrti. Nebylo v tom žádné kouzlo. Pouze intuice, fantazie a láska k exaktním vědám – to je to, co z Julese Verna učinilo skutečného vizionáře, otevírajícího světu nebývalé obzory.

V jeho románech najdeme podrobnosti o zbraních hromadného ničení, ale i popis moderního města plného mrakodrapů, kde lidé komunikují prostřednictvím videohovorů a sledují televizi. Z odpalovací rampy na Floridě vyslal muže na Měsíc. A kapitán Nemo v ponorce Nautilus klesal až do hloubky deset tisíc metrů.

Své futuristické vize si mohl dovolit i díky osudovému setkání s jeho pozdějším vydavatelem Pierrem-Julesem Hetzelem. Dobrodružný román Pět neděl v balóně odstartoval jejich dlouhou spolupráci.

Dobrodružství v genech

Rušné námořní přístavní město Nantes, kde se 8. února 1828 Jules Verne narodil, mělo určitě vliv na jeho pozdější lásku k cestování a dobrodružství. Lodě, které v přístavu pozoroval, jitřily jeho představivost.

A bylo to i trochu v genech, protože matka Sophia pocházela z rodiny stavitelů lodí. Touhu po dobrodružství určitě podnítila i madame Sambin, chlapcova první učitelka. Teprve šestiletý Jules hltal vyprávění o tom, jak její manžel, námořní kapitán, před více než třiceti lety ztroskotal, a ona byla přesvědčena, že dosud žije jako Robinson na opuštěném ostrově.

Pierre Verne byl právník a nejstarší syn Jules měl v jeho kariéře pokračovat. Prvním stupínkem ve vzdělání pak byla katolická internátní škola, následovala právnická fakulta v Paříži. Studia zvládal bez problémů, ale také bez zvláštního nadšení. Už tehdy se pokoušel psát poezii a povídky.

Nechce být právníkem

Paříž mu otevřela dveře do světa umění. Přitahovala ho literatura i divadlo a začal navštěvovat slavné pařížské literární salóny. Spřátelil se s tehdejšími známými umělci, mezi něž patřil například Alexander Dumas a jeho syn. Studium práv dokončil v roce 1849. Vzdoroval nátlaku otce, který chtěl, aby zahájil advokátní praxi u něj v Nantes.

Místo toho se pustil na nejistou dráhu spisovatele. První divadelní hru – jednoaktovku Zlomená křídla napsal v roce 1850. Psal libreta a divadelní hry, ale bez nějakého většího ohlasu. Aby se uživil, přijal skromně placenou práci sekretáře v divadle Théâtre-Lyrique.

Tři osudové lásky

Jeho první velkou láskou byla sestřenice Caroline, ta se však provdala za mnohem staršího muže, kterému v průběhu let porodila pět dětí.

Během prázdnin, které po prvním ročníku vysoké školy trávil doma v Nantes, se seznámil s Rose Herminií. Zamilovaný student jí věnoval víc než třicet básní. Dívka jeho city chvíli opětovala. Pak se do toho vložili její rodiče.

Představa, že by se dcera provdala za o rok mladšího studenta s nejistou budoucností, je donutila rychle jednat. Brzy bylo oznámeno zasnoubení Rose Herminie s bohatým vlastníkem půdy.

Na svatbě jednoho ze svých přátel se Verne seznámil s Honorine de Viane, mladou vdovou se dvěma malými dcerkami, a okamžitě se do ní zamiloval. V roce 1857 se vzali. Jediný syn Michel přišel na svět za čtyři roky.

Bylo jasné, že rodinu z platu sekretáře v divadle neuživí, proto mladý muž začal pracovat jako makléř. Stále však psal. První vydanou knihou byl Salon 1857, do nedávna neznámý historický román. Verne se o něm nikdy nezmínil. Objeven byl v jeho pozůstalosti až v roce 2006.

Vášeň pro cestování

S manželkou ho spojovala vášeň pro cestování. Krátce po svatbě absolvovali první z celkem dvaceti cest, a to po Anglii a Skotsku. Později navštívil, ať už sám nebo Honorine, mj. USA, Portugalsko, Maroko, Alžírsko nebo Maltu.

V roce 1862 vydal svůj první úspěšný román Pět neděl v balóně a s vydavatelem Hetzelem podepsal smlouvu, v níž se zavázal každý rok publikovat jednu dobrodružnou knihu. To byl začátek úspěšného pracovního partnerství, které oběma mužům přinášelo slávu i peníze.

Knihy Cesta do středu země, Dvacet tisíc mil pod mořem, Děti kapitána Granta nebo Cesta kolem světa za osmdesát dní a mnoho dalších si rychle získávaly své čtenáře a byla překládány i do dalších jazyků.

Poslal syna do polepšovny

Verne si nesmírně užíval svých profesionálních úspěchů. Doma se však začaly kupit problémy se synem. Michel byl nesmírně tvrdohlavý a odmítal se učit.

Neustálé stížnosti ze školy na nezdárného synka Julese Verna natolik rozčílily, že poslal Michela v patnácti letech do polepšovny. Tam se Michel pokusil o sebevraždu.

Otec ho tedy vzal zpátky a poslal jako pomocného navigátora na loď plující do Indie. Právě v této době spatřil světlo světa román Patnáctiletý kapitán – údajně jako povzbuzení pro neposlušného syna.

Konflikty s Michelem ale pokračovaly. Michel udržoval vztah s nezletilou dívkou, se kterou měl dvě děti. Pak se oženil se starší herečkou Clémence, kterou po pár měsících opustil. To vše Jules Verne těžce nesl.

Když v roce 1886 duševně nemocný synovec Gaston postřelil Julese Verna do nohy, byl konec s cestováním. Spisovatel měl po vážném zranění do konce života problémy s chůzí. Právě tehdy se začaly obrušovat hrany napětí mezi Julesem a jeho synem Michelem. Verne vycítil, že syn má talent k psaní. Proto mu pomohl získat místo v novinách.

Psal, či nepsal?

Dodnes se vedou spory o to, jestli všechny romány opravdu napsal Jules Verne sám. Není tajemstvím, že některé knihy jsou dílem Verneova současníka André Laurina. Verne je pouze redigoval a z komerčních důvodů pak byly vydány pod jeho jménem. Na posledních románech se autorsky podílel Michel.

Ke konci života se spisovatel potýkal se zdravotními problémy. Onemocněl cukrovkou a šedý zákal mu způsobil částečné oslepnutí. Vizionář a spisovatel Jules Verne zemřel 24. března 1905 v Amiens.

Za svůj život napsal víc než 60 knih, desítky her, povídek a libret. Vytvořil stovky nezapomenutelných postav. Po Agathě Christie je druhým nejpřekládanějším spisovatelem všech dob.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Rudolf Diesel (†55): Sebevražda, nebo vražda slavného vynálezce?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 6. 2024 0:05

Smrt vynálezce Diesela, vynálezce motoru, který nese jeho jméno, je opředena vlákny tajemství.

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 5. 2024 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Gabriel García Márquez: Jak vzniklo Sto roků samoty

Autor: Hana Lorencová, Datum: 27. 5. 2024 0:05

Mnoho slavných spisovatelů se stalo autory „jedné“ knihy. Namátkou například John Irving a Svět…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 5. 2024 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Golda Meir (†80): První (a dosud jediná) žena ve funkci izraelské premiérky

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 5. 2024 0:05

Jediný „opravdový muž“ v izraelské vládě, rozporuplná nekompromisní a tvrdá žena, která bojovala za…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 19. 5. 2024 0:05

Od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus (†54) ve službách španělské koruny místo do Indie doplul…

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Edward Jenner (†73): Anglický lékař, který připravil a použil vakcínu proti neštovicím

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 18. 5. 2024 0:05

Tento anglický lékař a vědec je někdy nazývám „otcem“ imunologie. V dobách, kdy onemocnění pravých…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽTE o 3 balíčky Miniverse od MGA

30. 5. 2024 17:20 autor -mav-