Jakémkoliv napadení škůdci nebo plísněmi se může stát kompotu osudným. I když polovinu plodu odkrojíte, plísní už je pravděpodobně napadena i zbývající část a obsah pracně zavařené sklenice tak poputuje po čase rovnou do koše.
Na zavařování proto vybírejte pěkné, zralé, ale nikoliv přezrálé plody. A na výsledku vašeho úsilí má podíl i kvalita a chuť ovoce a zeleniny – domácí bude chutnat vždy lépe než dovezená přes půl světa.
Pokud nemáte vlastní zahrádku, tak váš rozpočet nemusí zruinovat ani kupované ovoce a zelenina, které se dá navíc často pořídit i ve stejné kvalitě.
Zavařovat v bio režimu je poměrně finančně náročná záležitost, nicméně dobrým řešením je IPZ ovoce a zelenina. Jde o integrovanou produkci, která nabízí kvalitu blížící se bio certifikaci, ale za dostupnější cenu, navíc od lokálních zemědělců.
Ani zavařování se nevyhýbají kulinářské trendy. Mnozí z nás si ještě pamatují přebytky dýně zavařené jako kompot s ananasovým aroma, které se pravidelně ocitaly u nedělního oběda.
I dnes můžete samozřejmě experimentovat se zajímavými kombinacemi – na rozdíl od dýně à la ananas však se zachováním přirozených chutí. Co třeba květák s pikantními chilli papričkami, zavařená křupavá baby karotka nebo ajvar z lilku, paprik a česneku? Fantazii se meze nekladou, nebojte se proto vyzkoušet i recepty, které naše babičky rozhodně neznaly.
Bez nadsázky můžeme říct, že víceméně cokoliv. Z ovoce vykouzlíte kompoty i marmelády, ze zeleniny a hub zase pikantní čatní, směsi na slané koláče či jednodruhové přílohy, které vyniknou k masu. Inspirujte se několika tipy:
Domácí, na slunci uzrálá rajčata budou pochoutkou i v zimě. Cherry rajčátka zkuste naložit jako pikantní pochoutku celá spolu s rozmarýnem a tymiánem, česnekem, solí a olivovým olejem Větší plody zase naskládejte na sebe a zavařte bez výraznějšího dochucení – získáte univerzálního pomocníka při vymýšlení rychlých obědů v průběhu celého roku.
Připravte si vlastní pikantní naložené cibulky, které oceníte nejen při domácích oslavách. Cibulky krátce povařte ve vodě s kyselinou citronovou – zachovají si tak svou barvu. Ve sklenicích je zalejte nálevem na okurky a sterilujte asi půl hodiny.
Vyzkoušejte lahůdku v podobě nakládané křupavé ředkve. Bílou ředkev nakrájejte na tenké plátky a zalijte ji nálevem z vody, jablečného octa, kurkumy, trochy cukru a soli. Ředkev získá krásnou zlatou barvu a vynikne především v asijských jídlech.
Už žádné kostičky ve slaném nálevu. Připravte si z řepy netradiční sladký džem. Řepu oloupejte, uvařte do měkka, poté rozmixujte a přidejte cukr, kyselinu citronovou a pektin. Výsledná chuť vás příjemně překvapí!
Na palačinky nebo k bílému pečivu – tenhle džem si zamilujete. Potřebovat budete jen dýni hokkaido, kterou nakrájíte na kostičky a povaříte do změknutí, poté rozmačkáte. Přidáte cukr, citronovou šťávu a několik kousků celé skořice. Povařte, skořici vyndejte a džem dochuťte ještě několika lžičkami mleté skořice.
Zdroje informací: kosik.cz a hgic.clemson.edu
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
V posledních letech dochází k výrazným změnám v oblasti úklidu domácností. Moderní technologie…
Koberec? Překážka? Chytrá myčka se prostě vyhne se a vytírá dál!
Knihu receptů na nejrůznější slané a sladké knedlíky sestavil Petr Kosiner, šéfkuchař společnosti…
Houbařská sezona je v plném proudu, a patříte-li k těm, které dráždí každá fotka s košíkem plným…
Vysávat bychom měli minimálně jednou týdně, ale i přesto se do koberce zašlape prach a nečistoty.…
Starat se o bílé ložní prádlo není žádná věda – stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel,…
Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…