Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, kterou možná znáte jako ingredienci z krémů proti vráskám. Ve skutečnosti je její úkol v těle mnohem důležitější – energii z potravy přetváří v energii, využitelnou v buňkách.
Je nezbytná pro správné fungování buněk a nelze ji ničím nahradit. Koenzym Q10 si náš organismus částečně vytváří sám a část ho přijímáme v potravě, při zvýšeném psychickém stresu či fyzické námaze ale jeho spotřeba stoupá. Pokud pravidelně sportujete, pečujete o malé dítě nebo máte náročné zaměstnání, pravděpodobně ho nemáte dostatek. Zvýšenou potřebu koenzymu Q10 mají i pravidelní kuřáci a jeho tvorba klesá s přibývajícím věkem.
Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Je důležitý pro normální fungování nervové soustavy, látkovou výměnu i svalovou regeneraci.
Nedostatek hořčíku je velmi častý problém – studie naznačují, že přibližně polovina Evropanů přijímá jen zhruba polovinu doporučené denní dávky. Snížená hladina magnézia se projevuje například problémy se spánkem, podrážděností, bolestí hlavy, svalovými křečemi (především v noci) či malou odolností vůči stresu.
Vitaminy skupiny B tvoří různorodou skupinu látek, které mají v těle různé funkce a navzájem se doplňují. Jejich nedostatek se proto odhaluje poměrně obtížně.
K počátečním projevům patří kožní problémy a zhoršené hojení ran, dále pak únava a vyčerpání, potíže se soustředěním, podrážděnost či hubnutí. Nedostatek vitaminů skupiny B mohou mít vegetariáni a především vegani (významným zdrojem těchto látek je maso, vnitřnosti, vejce a mléčné výrobky).
Šedá až černá semínka plodiny s názvem šalvěj hispánská jsou v posledních letech skutečným hitem zdravé výživy. Zajímavé jsou především jejich hydrofilní vlastnosti – dokážou navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky tomu je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má význam především teď v zimě, kdy je pocit žízně výrazně menší a pitný režim dostává na frak.
Chia semínka dále obsahují mnoho vitaminů, proteinů, minerálů a antioxidantů a jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů omega-3 nenasycených mastných kyselin. Prodlužují také proces přeměny cukrů na glukózu a podílejí se tak na udržování stálé hladiny cukru v krvi, jsou tedy doporučovány diabetikům.
Zdroje informací: nasevitaminy.cz, Menu Gold
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…
Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…
S příchodem prvních teplejších dní si z vycházek do přírody můžeme domů přinést nezvaného hosta:…
Chronickými bolestmi zad a kloubů způsobenými Bechtěrevovou nemocí trpí podle odhadů až 2 % české…
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…