Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, kterou možná znáte jako ingredienci z krémů proti vráskám. Ve skutečnosti je její úkol v těle mnohem důležitější – energii z potravy přetváří v energii, využitelnou v buňkách.
Je nezbytná pro správné fungování buněk a nelze ji ničím nahradit. Koenzym Q10 si náš organismus částečně vytváří sám a část ho přijímáme v potravě, při zvýšeném psychickém stresu či fyzické námaze ale jeho spotřeba stoupá. Pokud pravidelně sportujete, pečujete o malé dítě nebo máte náročné zaměstnání, pravděpodobně ho nemáte dostatek. Zvýšenou potřebu koenzymu Q10 mají i pravidelní kuřáci a jeho tvorba klesá s přibývajícím věkem.
Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Je důležitý pro normální fungování nervové soustavy, látkovou výměnu i svalovou regeneraci.
Nedostatek hořčíku je velmi častý problém – studie naznačují, že přibližně polovina Evropanů přijímá jen zhruba polovinu doporučené denní dávky. Snížená hladina magnézia se projevuje například problémy se spánkem, podrážděností, bolestí hlavy, svalovými křečemi (především v noci) či malou odolností vůči stresu.
Vitaminy skupiny B tvoří různorodou skupinu látek, které mají v těle různé funkce a navzájem se doplňují. Jejich nedostatek se proto odhaluje poměrně obtížně.
K počátečním projevům patří kožní problémy a zhoršené hojení ran, dále pak únava a vyčerpání, potíže se soustředěním, podrážděnost či hubnutí. Nedostatek vitaminů skupiny B mohou mít vegetariáni a především vegani (významným zdrojem těchto látek je maso, vnitřnosti, vejce a mléčné výrobky).
Šedá až černá semínka plodiny s názvem šalvěj hispánská jsou v posledních letech skutečným hitem zdravé výživy. Zajímavé jsou především jejich hydrofilní vlastnosti – dokážou navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky tomu je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má význam především teď v zimě, kdy je pocit žízně výrazně menší a pitný režim dostává na frak.
Chia semínka dále obsahují mnoho vitaminů, proteinů, minerálů a antioxidantů a jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů omega-3 nenasycených mastných kyselin. Prodlužují také proces přeměny cukrů na glukózu a podílejí se tak na udržování stálé hladiny cukru v krvi, jsou tedy doporučovány diabetikům.
Zdroje informací: nasevitaminy.cz, Menu Gold
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…
Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?
Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…