Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?
Vegall Pharma
Životní styl / Poradny

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost?

datum: 19. 6. 2023 0:05 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Opravdu existuje mužský „přechod“ nebo je to jen takový nadnesený název pro mužskou náladovost? (23. 6. 2023)

Zatímco o menopauze existuje ve společnosti poměrně široké povědomí, o mužském přechodu neboli andropauze se příliš nemluví. Přesto dokáže nemalou část mužské populace potrápit poměrně rozsáhlými důsledky, jako jsou prudké změny nálad, ztráta libida, přibývání na váze, nebo dokonce úzkosti a deprese. K oslabení těchto nepříjemných symptomů přitom častokrát stačí včasná prevence.

Za mužským přechodem stejně jako u menopauzy stojí hormony. Konkrétně se bavíme o testosteronu, primárním mužském pohlavním hormonu, který hraje ústřední roli ve vývoji reprodukčních orgánů a také sekundárních pohlavních znaků. Nízká hladina testosteronu a jeho snížená aktivita je hlavní příčinou andropauzy. Její symptomy se vyskytují u necelé poloviny mužů, a to typicky mezi 50. a 60. rokem života.

Jaké jsou hlavní projevy mužského přechodu? (23. 6. 2023)

Na rozdíl od ženského přechodu se symptomy andropauzy objevují zprvu postupně a v malém množství. Obvykle to začíná bolestmi hlavy, podrážděností, problémy s koncentrací a poruchami spánku. Pokles testosteronu vede také k řídnutí a pomalejšímu růstu vousů a tělesného ochlupení.

Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Objevovat se může i zvýšená lámavost nehtů. Zároveň často klesá svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost.

Mnoho mužů tloustne, zejména ve střední a horní části těla. V důsledku obezity pak hrozí vážnější rizika, a to zejména onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda. Proto je nezbytné příznaky neignorovat a zmíněným projevům mužského přechodu zavčas předcházet. Včas znamená ideálně před tím, než se příznaky andropauzy objeví. Začít tedy neuškodí již po čtyřicítce.

Lze nějak přecházet nežádoucím projevům andropauzy? (23. 6. 2023)

Základem prevence andropauzy je bezesporu zdravý životní styl. Na místě je přestat s kouřením, omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a nastavit vyvážený jídelníček, který napomůže s udržením optimální váhy, jež je klíčová.

Doporučuji více zařadit luštěniny, brambory, červenou řepu nebo špenát. Tyto potraviny obsahují draslík, který mimo jiné napomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku.

Chybějící vitaminy ve stravě je možné dodat pomocí doplňků stravy, příkladem je Sarapis pro muže. Jeho složení je přizpůsobeno přímo pro období andropauzy a obsahuje třeba extrakt z ženšenového kořene, hořčík, mateří kašičku, železo a vitaminy, které přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.

Je u mužů po padesátce důležitý dostatečný spánek? (23. 6. 2023)

Určitě. V souvislosti s mužským přechodem je dobré klást důraz na kvalitní spánek. Testosteron totiž tělo v hojnější míře tvoří právě v noci, v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Proto byste organismu měli denně dopřát 7 až 9 hodin spánku.

Důležité je též naučit se odbourávat stres a nepodceňovat nutný odpočinek. Zbavení se stresu totiž umožňuje kvalitnější spánek. To jde ruku v ruce s přiměřenou fyzickou aktivitou, díky které organismus aktivně relaxuje. Ideální je aerobní cvičení, k němuž patří například svižnější chůze, cyklistika či plavání. Pohyb navíc podstatně přispívá k udržení svalové hmoty.

Mohou se u mužů v andropauze objevit také deprese jako u žen v klimakteriu?(23. 6. 2023)

Andropauza je v neposlední řadě doprovázena emocionálními, psychologickými a behaviorálními změnami. To má nezanedbatelný dopad na psychiku mužů, obzvlášť, vezmeme-li v potaz, že je přechod často doprovázen krizí středního věku, či dokonce jejím spouštěčem.

Z tohoto důvodu je dobré o pocitech mluvit, ať už s odborníky, nebo s blízkými. Sdílení pocitů přináší úlevu a přispívá k lepší náladě a emocionální pohodě. Výhodu mají muži, kteří jsou v kvalitním partnerském vztahu a věnují se koníčkům či zájmovým aktivitám, které jim dávají určitý pocit naplnění.

Nedílnou součástí života, a to nejen v momentě přechodu, by měly být také pravidelné preventivní prohlídky a konzultace s odborníky. Pokud totiž přírodní cesta ke zmírnění projevů nepomůže, existuje možnost nastoupení na substituční hormonální terapii vedenou lékařem z oboru andrologie, urologie, endokrinologie či sexuologie.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju? (20. 10. 2022)

Ne nadarmo se říká, že zdravá strava je základem života. To platí obzvlášť pro období menopauzy, ve kterém se doporučuje místo bílé mouky, bílé rýže a klasických těstovin sáhnout po celozrnných variantách. Dále je důležité zvýšit příjem sacharidů škrobového původu, tedy těch z ovoce, zeleniny a luštěnin. Díky tomu se udržuje stabilní hladina krevního cukru. Zcela minimální by měl být příjem soli, alkoholu, ale i kofeinu.

Důležitou složkou, jejíž příjem byste měly v klimakteriu zvýšit, je sója. Najdete ji například v tofu nebo sójovém mléce. Vhodnou formou jejího příjmu jsou také doplňky stravy, jako je například Sarapis Soja, který kromě extraktu ze sójových bobů a mateří kašičky obsahuje i včelí pyl a řadu dalších vitaminů a minerálů podporujících tělesnou i psychickou pohodu žen v přechodu.

Může mateří kašička zmírnit projevy klimakteria? (20. 10. 2022)

Projevy menopauzy je možné potlačit či zmírnit přírodními produkty a látkami. Ty většinou fungují na principu srovnání hormonální hladiny, čímž nepříjemné příznaky tlumí.

Příkladem je právě mateří kašička, jejíž důležitou složkou jsou takzvané fytoestrogeny, které jsou ženským hormonům podobné, a také kyselina nukleová, jež podporuje regeneraci buněk. Mateří kašičku produkují včelí dělnice svými hrtanovými žlázami, následně kašičkou krmí svou královnu a larvy. Přezdívá se jí elixír mládí, obsahuje totiž celý komplex vitaminů B a ve stopovém množství též vitaminy C, A, E a D, které jsou ženskému tělu v přechodu velmi prospěšné.

Jaké bylinky uleví při potížích spojených s přechodem? (20. 10. 2022)

Úlevy pro organismus je možné dosáhnout pitím bylinných čajů, které většinou obsahují třezalku, měsíček, řebříček nebo třeba skořici. Doporučuje se zařadit i červený jetel, který pomáhá ke zlepšení fyzického i psychického stavu ženy, bojuje proti návalům horka či náladovosti.

Současné výzkumy se zabývají také možnými příznivými účinky ženšenu. Ženšen je asijská bylina blízce příbuzná celeru, mrkvi a petrželi. Roste v chladnějších oblastech Číny, Koreje a Japonska. Právě v tradiční čínské medicíně se často používá k podpoře zdraví žen.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak poznám, že moje menstruace je normální? (30. 3. 2022)

Míra menstruačního krvácení může kolísat. Změnu cyklu způsobuje přibývající věk, váha, těhotenství, stres nebo špatný životní styl. Příliš silná nebo slabá menstruace přitom často znamená vážné zdravotní problémy.

Menstruace je zdravou součástí ženského cyklu, krvácení běžně trvá 4 až 8 dní. Během periody žena průměrně ztratí 30 až 40 mililitrů krve, tedy dvě až tři polévkové lžíce. Za silné menstruační krvácení se považuje ztráta 80 mililitrů menstruační tekutiny. Každý cyklus je však jiný, stejně jako je jiné každé tělo.

Pokud žena nepociťuje silné křeče, nevolnost nebo jiné nepříjemné projevy, je její individuální množství krevní ztráty pravděpodobně normální. Je však důležité mít přehled o běžné podobě cyklu, aby bylo možné reagovat na odchylky. To znamená, že by žena měla vědět, jak často se měsíčky dostavují, jak jsou silné a jak dlouho trvají. K zaznamenávání údajů dnes běžně pomáhají nejrůznější mobilní aplikace

Jak lze změřit míru ztráty krve? (30. 3. 2022)

Není úplně jednoduché vypočítat, kolik menstruační tekutiny z těla odchází. Pokud si toto množství chcete ověřit, doporučuji použít menstruační kalíšek, který mívá na boční straně uvedené míry objemu. Při používání vložek nebo tamponů toto množství můžete odhadnout v závislosti na velikosti a množství nasáklého materiálu, tento výpočet je však pouze hrubý a nepřesný.

Jaké zdravotní problémy přináší silné či slabé krvácení? (30. 3. 2022)

Změna menstruace může přinést vážné zdravotní potíže. Vysoká míra krvácení totiž v krajním případě způsobuje chudokrevnost, tedy nedostatek železa v krvi. Ženy pak mohou být bez energie, vyčerpané a mohou mít zvýšenou tendenci podléhat různým nemocem, především těm infekčního původu. Druhým extrémem je naopak méně časté a slabé krvácení, které se může objevovat u žen s vyšší hladinou androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů, nebo u žen s nadměrnou hmotností. Pravidelnost měsíčků a přítomnost ovulace totiž závisí i na vyrovnanosti poměru svalové a tukové hmoty v těle. Obézním dívkám a ženám tak může hrozit i vyšší riziko neplodnosti.

Co ovlivňuje sílu menstruace? (30. 3. 2022)

Mějte na paměti, že není nic neobvyklého, když menstruace v průběhu věku kolísá. Její síla se může měnit, ať už s obdobím po těhotenství, nebo s blížící se menopauzou. V těchto fázích dochází k nepravidelné ovulaci, která je častou příčinou dočasně chybějící nebo naopak silné menstruace. Pokud žena neovuluje každý cyklus, je dost pravděpodobné, že menstruace přijde později a může být silnější či slabší než obvyklé krvácení.

Mezi těmito životními fázemi by perioda měla být obecně každý cyklus přibližně stejně dlouhá a stejně silná. Přesto si pojďme připomenout, že síla a délka menstruace závisí na hormonech, jejichž hladina se může měnit. Často to bývá v důsledku stresu, náročnějšího cvičení, stravy nebo užívání hormonální antikoncepce.

Kdy při silné menstruaci jít k lékaři? (30. 3. 2022)

Žena by se měla obrátit na odborníka, je-li množství ztráty menstruační tekutiny pravidelně vyšší než 80 mililitrů, pokud trvání periody přesahuje 8 dní nebo je-li krvácení tak silné, že opakovaně prosákne vložku nebo tampon v průběhu dvou hodin.

Sílu krvácení doporučuji nepodceňovat, příčinou totiž mohou být třeba myomy (rostoucí svalové nezhoubné nádorky z děložní svaloviny), adenomyózy (stav, kdy endometriální tkáň zasahuje do svalové stěny dělohy), problémy se srážlivostí krve, děložní polypy (slizniční výrůstky v dutině děložní) a nádory. O tom, že menstruace neprobíhá normálně, běžně napovídají intenzivnější bolestivost a křeče břicha. Ty mohou upozorňovat na přítomnost děložní či některé pohlavní nemoci. Pokud je menstruace hodně bolestivá a s délkou krvácení bolest sílí, mohlo by se jednat i o endometriózu. Jde o nemoc, kdy se děložní sliznice nachází i jinde v těle, například na pobřišnici, střevě, vazech či na vaječníku.

Pokud lékař nezjistí vážnější diagnózu, může ženě pro srovnání menstruace předepsat hormonální léčbu nebo jí doporučit změny v životním stylu, které rozbouřené hormony uklidní. Vhodným prvním krokem je odbourání stresu a úprava stravy. K dobře fungujícímu cyklu přispívají také kvalitní doplňky stravy určené přímo pro správný průběh menstruace, příkladem je Sarapis Mensis s obsahem sóji a červeného jetele. Denní příjem potravin by měl obsahovat také dostatek čerstvého ovoce bohatého na flavonoidy a zeleninu s vysokým obsahem železa, například červenou řepu nebo celer. Nezapomínejte také na pitný režim, který může pomoci zmírnit nevolnosti spojené se silnou menstruací.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

V poslední době mě bolí klouby. Může to být přechodem? (27. 7. 2021)

U žen v klimakteriu se objevují také bolesti kloubů. Ty jsou samozřejmě i příznakem stárnutí, ale mohou se objevit i v nižším věku právě u žen blížících se k přechodu. Zatím není zcela jasné, proč jsou bolesti kloubů u klimakterických žen časté, opět to však může být způsobeno hormonálními změnami. Výzkumy naznačují, že se estrogen podílí na potlačování zánětů, a jakmile jej v těle začne ubývat, mohou se klouby snadněji zanítit, natéct a začít bolet. Bolesti kloubů v klimakteriu se obvykle nejvíce projevují ráno a v průběhu dne ustupují. Nejčastěji si ženy stěžují na bolesti krční páteře, čelisti, ramen a loktů, objevit se mohou i bolesti v zápěstí nebo článcích prstů. Bolest bývá provázena otoky, ztuhlostí a někdy i pocity pálení.

Proč mám po přechodu bolesti při pohlavním styku? (27. 7. 2021)

Typickou bolestí, která se během klimakteria a následně i po přechodu vyhne jen málokteré ženě, je bolest při pohlavním styku. Ta je zapříčiněna vysycháním sliznic, včetně sliznice poševní. Tento stav pak nazýváme vaginální atrofií. Ta způsobuje nepříjemné pocity svědění či pálení a jsou i případy, kdy je bolest natolik velká, že pohlavní styk není možný. Zhoršenou lubrikaci pochvy zapříčiňuje i úbytek sexuální touhy. Někdy se ale může jednat spíše o vyhýbání se koitu kvůli nepříjemným pocitům, než o pokles touhy jako takové.

Co mi může ulevit od klimakterních potíží? (27. 7. 2021)

Na migrénu a bolest kloubů pomohou některé volně dostupné léky proti bolesti, zmírnit je mohou i ledové obklady. Citlivé prsy lze ošetřovat pupalkovým olejem, s vaginální suchostí je možné bojovat lubrikací, lokální aplikací krémů nebo čípků s obsahem kyseliny hyaluronové, dostatečným pitným režimem či zvýšeným příjmem omega-3 mastných kyselin. Na řadu nejen bolestivých symptomů mohou příznivě působit také kvalitní potravinové doplňky, zejména ty s fytoestrogeny, tedy rostlinnými hormony. Osvědčeným a oblíbeným přípravkem je například Sarapis Plus, který obsahuje mimo jiné mateří kašičku, květový a fermentovaný pyl, což jsou zdroje právě fytoestrogenů. Významný je rovněž obsah vitaminu C, jenž podporuje tvorbu kolagenu pro zdravé klouby.

Vhodnou prevencí proti nepříjemným projevům klimakteria a menopauzy je i úprava životosprávy: skoncování s kouřením, hlídání si optimální tělesné hmotnosti, dostatečná fyzická aktivita, redukce stresu, vyhýbání se alkoholu, omezení kofeinu, cukru a bílého pečiva a naopak dostatečný příjem vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších hodnotných složek z pestré stravy.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je mi 49 a nikdy jsem neměla problémy s váhou. V poslední době zřejmě v souvislosti s nastupujícím přechodem mám pocit, že snad přibírám i z vody. Jak ideálně upravit jídelníček? (21. 1. 2021)

Po nástupu premenopauzy, tedy jakési přípravné fáze na přechod, se řada žen začíná potýkat s nárůstem tělesné hmotnosti. Viníků je hned několik. Rostoucí hladiny estrogenu způsobují větší chuť k jídlu, menší chuť k fyzické aktivitě, zpomalují metabolismus a zvyšují inzulínovou rezistenci, takže se organismus hůře vypořádává s cukry a škroby. Ženy mají také tendenci jíst stejné porce, byť jejich organismu s postupujícím věkem již stačí méně kalorií. A pak je tu samozřejmě klesající fyzická aktivita a z ní pramenící redukce svalové hmoty, která významně zpomaluje metabolismus. Chtějí-li tedy ženy přibírání zabránit, měly by si udržet dostatek pohybu. Jen fyzická aktivita ale nestačí. Boj proti přibírání v menopauze se totiž jen málokdy obejde bez úprav v jídelníčku.

Především je důležité zvýšit příjem sacharidů škrobového původu, tedy těch z ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Ty pomáhají udržet stabilní hladinu krevního cukru. Dále by ženy v klimakteriu měly omezit nasycené tuky a nahradit je nenasycenými kupříkladu z olivového oleje nebo slunečnicových semínek. Zcela minimální by měl být příjem soli a alkoholu. Hlídat si svůj jídelníček v období menopauzy bývá pro ženy těžké, protože mohou mít tendenci řešit jídlem časté příznaky přechodu, jako je ztráta energie nebo deprese. Je třeba si toto riziko uvědomit a vše řešit raději vyváženou a zdravou stravou, přiměřeným pohybem a dostatečným odpočinkem

V průběhu klimakteria mě začalo trápit nadýmání. Co s tím? (21. 1. 2021)

Vedle nárůstu váhy se ženy během menopauzy typicky potýkají s nadýmáním. To je způsobováno výkyvy v hormonálních hladinách, které podporují zadržování vody v organismu a tvorbu střevních plynů. Nízké hladiny estrogenu také snižují produkci žluče, což může vést k zácpě, a tím pádem dalšímu nadýmání. I s tímto problémem pomůže hlavně vhodné stravování.

Místo bílé mouky, bílé rýže a klasických těstovin je doporučováno sáhnout po celozrnných variantách. Osvědčit se mohou i bylinkové čaje, které pomáhají proti zadržování tekutin v těle – mátový, anýzový nebo fenyklový. Opět je potřeba omezit alkohol a sůl, ale také kofein. Vyhýbat by se ženy měly rovněž potravinám způsobujícím plynatost, jakými jsou třeba brokolice, květák, zelí, hrášek, fazole, brambory, hrušky či měkký sýr. Naopak přidat do jídelníčku mohou například banány, melouny, hrozny, salátové okurky, řeřichu, vejce, jogurty nebo arašídové máslo. Všechny tyto potraviny totiž tvorbu střevních plynů omezují. A pomůže i procházka po jídle – mírný pohyb prospívá peristaltice střev.

Slyšela jsem, že správný jídelníček zmírní návaly v menopauze. Co bych měla jíst? (21. 1. 2021)

Jedním z vůbec nejobvyklejších projevů klimakteria jsou návaly horka a zvýšené pocení. Zažívá je téměř každá žena a u některých jsou dokonce tak silné, že ženám výrazně znepříjemňují život. Také tento symptom přechodu přitom dokáže vhodný jídelníček zmírnit.

Klíčové je omezit rafinovaný cukr, vyhýbat se kořeněným jídlům, které zahřívají organismus, zařadit více ovoce, zeleniny a vlákniny. Nejen proti návalům, ale i dalším četným projevům klimakteria výborně působí potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů, kupříkladu sója, cizrna nebo červený jetel, příznivý vliv má i mateří kašička a další včelí produkty. Ty pomáhají celkově srovnat hormonální hladinu a tlumí i další příznaky menopauzy, jako je bušení srdce, náladovost nebo únava, navíc mají pozitivní vliv na imunitu.

Mateří kašičku mohou ženy svému tělu dodat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy, jako je například Sarapis Soja. Kromě mateří kašičky obsahuje i včelí pyl, extrakt ze sójových bobů, výtažek z červeného jetele a řadu dalších vitamínů a minerálů podporujících tělesnou i psychickou pohodu žen v klimakteriu.

Opravdu je třeba v přechodu zvýšit příjem vápníku? (21. 1. 2021)

Vedle nepříjemných, byť v zásadě neškodných symptomů přechodu ovšem existují i závažnější a nebezpečné projevy. K nim patří i obávaná osteoporóza, tedy řídnutí kostí.

Jídelníček žen v klimakteriu by toto riziko měl reflektovat a obsahovat zvýšený přísun vápníku. Podle doporučení odborníků by ženy v přechodu měly denně sníst dvě až čtyři porce potravin bohatých na vápník, jako jsou listová zelenina či ořechy.

Aby organismus mohl dodávaný vápník vstřebávat, je nutný dostatečný přísun vitaminu D, který primárně přijímáme ze slunečních paprsků, ale podpořit jeho denní dávku lze i některými potravinami či doplňky stravy.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že ženy v přechodu snášejí koronavirovou pandemii hůře? (30. 4. 2020)

Časté výkyvy nálad, náhlé pocity úzkosti, podrážděnost, záchvaty agrese či deprese – to vše jsou poměrně časté příznaky ženského přechodu. K nim se nyní přidává množství stresu ze současné nejisté situace, sociální izolace i vykolejení z běžně zažitého rytmu života. Proto je nyní ještě víc než kdy jindy důležité, aby ženy dbaly o své mentální zdraví a dostávalo se jim zvýšené podpory od jejich okolí i odborníků.

Ženy by se v prvé řadě měly pokusit zátěž stresu snížit. Prvním krokem je připustit si, že realita je zkrátka taková, jaká je, a nemá smysl na ni hořekovat či nadávat. Stejně tak je důležité nenechat na sebe zbytečně působit stresující informace. Sedět celé hodiny před obrazovkou a číst si „koronavirové“ zprávy psychiku spíš rozjitří, než uklidní. Zkuste vypnout televizi a rádio, držet se dál od internetu a informace si dohledat až ve chvíli, kdy je opravdu potřebujete. 

Ve stávající situaci mohou ovšem ženám přitížit nejen psychické, ale i fyzické projevy přechodu. Klimakterium je pro drtivou většinu žen spojeno s návaly horka, které mohou navodit pocit horečky. Právě ta přitom bývá jedním z určujících příznaků onemocnění COVID-19. Návaly horka způsobují, že teplota kůže náhle vystoupá třeba i několik stupňů nad normál. Podstatné ale je, že se při návalech nemění tělesná teplota a že se jedná jen o dočasný stav. Žena si tak může změřením teploty ověřit, že horečku skutečně nemá.

Ženy, které se potýkají s mírnějšími projevy a nechtějí či nemohou absolvovat hormonální léčbu, se v mírnění příznaků mohou spolehnout jak na úpravu životosprávy, tak i na kvalitní doplňky stravy. Osvědčeným pomocníkem je například přípravek Sarapis Soja s mateří kašičkou a extrakty ze sóji a červeného jetele. Mateří kašička, sója i červený jetel jsou významnými zdroji takzvaných fytoestrogenů, tedy estrogenů rostlinného původu, jež blahodárně působí na hormonální rovnováhu ženského organismu. Obsažené vitaminy a další látky rovněž pomáhají bojovat s únavou a pozitivně ovlivňují psychiku.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak může koronavirová nákaza ovlivnit plodnost a měly by se těhotné ženy více chránit? (27. 3. 2020)

V případě, že jsou lidé pozitivně testovaní na koronavir, tak by se rozhodně neměli snažit o početí potomka. Důvodem je už jen vysoké riziko přenosu nákazy. Koronavir má však na plodnost mužů i další následky. Pokud muž prodělá infekční onemocnění doprovázené vysokými horečkami, jako je právě koronavirus, tak u něho dochází ke zhoršení kvality a snížení produkce spermií. Zhoršenou spermatogenezi však lze upravit dobrou životosprávou a pomůže také užívání doplňků stravy, jako je přípravek Fertilan s obsahem zinku a dalších prospěšných látek. Prodělání koronavirové infekce však nemá dlouhodobý vliv na plodnost u mužů ani u žen.

Žena by se však měla chránit zejména v prvních měsících těhotenství, kdy je více náchylná k onemocnění. Přirozená obranyschopnost proti virům je totiž v průběhu těhotenství utlumená. Ženské tělo se tímto způsobem chrání proti nechtěnému vypuzení plodu, které může imunitní systém vnímat jako cizí objekt. Každá nákaza spojená s vysokými horečkami, tedy koronavirus či běžná chřipka, může zejména v prvním trimestru gravidity znamenat riziko pro správný vývoj plodu. Prodělání infekce koronaviru v počátku těhotenství zvyšuje i riziko potratu

Početí dítěte ve velké míře ovlivňuje celkový fyzický a psychický stav. Pandemie, strach z nákazy i obava o udržení zaměstnání jsou velmi stresující. Páry, které se aktuálně snaží o potomka, by se měly udržovat v psychické pohodě a vzájemně se podporovat. Právě stres totiž výrazně zhoršuje šanci na početí dítěte.

S aktuální karanténou rovněž souvisí snížení fyzické aktivity. Lidé tráví většinu času doma, mají méně pohybu a nemohou navštěvovat sportoviště. To může vést k přibývání na váze. Nadbytečná tuková tkáň však způsobuje hormonální nerovnováhu v těle. V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny a jejich zvýšená hladina negativně působí na plodnost u mužů i žen.

Stres a kila navíc pak mohou u žen vést například k nepravidelnému menstruačnímu cyklu a krvácení může na čas vymizet úplně. S úpravou menstruace pomohou doplňky stravy jako například Sarapis mensis s obsahem vitaminů skupiny B, které přispívají k potlačení dalších projevů stresových situací, jako jsou únava a vyčerpání. Lidé by v karanténě měli dbát na zdravý a vyvážený jídelníček, udržovat se v kondici domácím cvičením nebo procházkami v přírodě. Právě pravidelný pohyb přispívá nejen k fyzickému, ale i k psychickému zdraví. V případě omezení či nemožnosti pohybu na čerstvém vzduchu je dobré domácnost alespoň pravidelně větrat.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Má být menopauza v zaměstnání tabu? (31. 1. 2020)

Posouvající se hranice důchodového věku přináší i rostoucí podíl pracujících lidí, kteří se během výkonu zaměstnání potýkají s nepříjemnými projevy menopauzy či andropauzy. Ženský i mužský přechod přitom mohou pracovní výkon negativně ovlivnit, ať již sníženou fyzickou výkonností, nebo dopady na psychiku.

I když je péče o sebe sama při boji se symptomy menopauzy a andropauzy nezbytná, u zaměstnanců by měla nastoupit i péče ze strany zaměstnavatele. Bohužel případů, kdy firmy nastavují zvláštní interní pravidla s cílem pomoci této skupině pracujících, je dosud žalostně málo. Potíže spojené s přechodem stále většinou platí za tabu, o němž se nemluví. Vina ovšem není jen na straně zaměstnavatelů, kteří si této problematiky nevšímají, ale i na straně samotných zaměstnanců v přechodu, kteří se za své problémy stydí a mlčí o nich. Se stárnutím populace a zvyšováním hranice odchodu do důchodu bude ale čím dál více akutní toto tabu prolomit a začít o potřebách této specifické skupiny pracovníků hovořit.

Dnes, kdy se do popředí zájmů řady firem dostává takzvaný wellbeing zaměstnanců, je pro otevření tohoto tématu vhodná doba. Opatření, která zaměstnavatel může pro pracovníky v přechodu zavést, přitom nebývají nijak nákladná. Většinou stačí uvolnit pravidla dresscodu nebo nabídnout verzi pracovního oděvu z prodyšnějších, přírodních tkanin, zlepšit možnosti osvěžení se při návalech horka, umožnit flexibilnější pracovní dobu, delší přestávky, případně i práci z domova. Především by pak měl zaměstnavatel i této skupině zaměstnanců projevovat podporu, ukázat, že jsou stejně důležití jako jejich mladší kolegové, motivovat je k zdravému životnímu stylu a péči o sebe sama a umět naslouchat jejich individuálním potřebám.

Menopauza nastupuje nejčastěji okolo 50. roku, proto drtivá většina žen musí s příznaky přechodu bojovat déle než 10 let i v zaměstnání. Pánové mají v tomto ohledu výhodu, ale ne stoprocentní. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané andropauzy. Její symptomy se objevují u necelé poloviny mužů, a to typicky mezi 50. a 60. rokem života. I řada mužů se tak s jejími projevy potýká ještě při aktivním výkonu zaměstnání.

Pomůže nastavení správné životosprávy ulevit příznakům menopauzy? (31. 1. 2020)

Lidé trápící se projevy menopauzy či andropauzy by měli zvážit změnu životního stylu, což jim uleví od nepříjemných příznaků. Pomůže hlavně změnit jídelníček, zvýšit fyzickou aktivitu, přestat kouřit, omezit alkohol a dopřávat si hodně odpočinku a spánku. Pomohou též kvalitní doplňky stravy, pro ženy se osvědčuje například Sarapis Soja s mateří kašičkou a extrakty ze sóji a červeného jetele. Mateří kašička, sója i červený jetel jsou významnými zdroji takzvaných fytoestrogenů, tedy estrogenů rostlinného původu, jež blahodárně působí na hormonální rovnováhu ženského organismu. Pro muže v přechodu je pak určen kupříkladu přípravek Sarapis pro muže obsahující řadu rostlinných výtažků, které přispívají k udržování normální hladiny testosteronu v krvi, působí proti únavě, stresu, ale třeba i sníženému libidu. Jsou-li potíže spojené s přechodem závažnější, nabízí se také možnost hormonální léčby.

Pokud máte dotaz na gynekologa či sexuologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-