Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání?
lekarna.cz
Životní styl / Poradny

Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání?

datum: 5. 7. 2025 15:41 autor: -mav-
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání? 5. 7. 2025)

Na dovolené chceme všichni regenerovat. Ne řešit průjem, zácpu nebo nevolnost. Připravte své trávení na změnu včas. 

Před cestou do jiných zemí je dobré připravit zažívání – ideálně začněte užívat probiotika už 2 až 3 týdny před odjezdem v běžné denní dávce. Po příjezdu do zahraničí dávku na několik dní zdvojnásobte, pak pokračujte opět standardně. Nezapomeňte probiotika přibalit do cestovní lékárničky a uchovávejte je v chladu, ideálně v termoobalu – vysoké teploty jim nesvědčí.

Mám si na dovolenou vzít černé uhlí, nebo probiotika? (5. 7. 2025)

Pokud se chystáte na dovolenou a přemýšlíte, co by ve vaší cestovní lékárničce rozhodně nemělo chybět, jednoznačně doporučuji probiotika. Ne jako lék, ale jako prevenci. Na rozdíl od černého uhlí, které Češi tak rádi balí „pro jistotu“, umí probiotika připravit trávení na změnu prostředí dřív, než se objeví první problémy.

Z praxe naší online lékárenské poradny víme, že zažívací obtíže a úpal patří mezi nejčastější zdravotní komplikace během dovolených. A dotazy ohledně trávení se v Lékárna.cz v posledních sedmi letech staly nejrychleji rostoucím tématem.

Do kufru si ale přibalte i černé uhlí, ale myslete na to, že ho má smysl použít až v případě, kdy se skutečně objeví zažívací potíže – například průjem nebo nadýmání. Užívat ho jen tak „preventivně“ není dobrý nápad, protože na sebe váže i prospěšné látky, jako jsou vitaminy, minerální látky nebo účinné složky dalších léků. Pokud ho užíváte bezdůvodně, může vám paradoxně víc uškodit než pomoct.

V době, kdy si hlídáme složení potravin, vyhýbáme se éčkům a čteme etikety, mě stále překvapuje, jak málo pozornosti věnujeme volně prodejným lékům a doplňkům stravy. Černé uhlí má v lékárničce své místo – ale jako cílená léčba, ne jako talisman „pro jistotu“.

Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu nebo napište na redakce@casjenprome.cz

Testosteron je často označován za mužský hormon. Co všechno v těle vlastně ovlivňuje? (3. 6. 2025)

Není jen o mužnosti, je to hlavní motor, který řídí spoustu funkcí. Má vliv na sexuální touhu, svalovou hmotu, sílu, pevnost kostí, energii i náladu. Pomáhá kontrolovat tělesný tuk a podporuje tvorbu červených krvinek. Dokonce ovlivňuje i psychickou pohodu. Ženy ho mají taky, i když v menším množství, a pomáhá jim třeba udržet pevné kosti a svaly.

Zjednodušeně řečeno: Když chybí energie, chuť na sex mizí, břicho roste a večer raději scrollujete než spíte, není to jen o věku, ale i o hladině testosteronu. A tu ovlivňuje i pivo, stres a špatný spánek. Testosteron totiž není jen „mužský hormon“ – ovlivňuje všechno, a to od svalů po náladu.

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové? (3. 6. 2025)

Po třicítce testosteron klesá asi o jedno procento ročně, ale to nevysvětluje celou změnu. Dnešní muži mají často víc tuku, hlavně břišního, a ten přispívá k přeměně testosteronu na ženský estrogen.

Sedavý životní styl, alkohol – zejména větší konzumace piva, které kromě alkoholu obsahuje chmel s fytoestrogenními (estrogenům podobnými) látkami, mohou přispět k hormonální nerovnováze (například vést ke „zkulacení“ postavy).

Své udělá i stres a spánek. Dlouhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, který může tvorbu testosteronu tlumit. Nedostatek spánku (např. u spánkové apnoe nebo při chronickém ponocování) narušuje normální denní rytmus hormonu – většina testosteronu se tvoří v hluboké fázi spánku, takže špatný spánek vede k nižším ranním hladinám. K poklesu testosteronu mohou přispívat i některé léky (dlouhodobé užívání opiátů proti bolesti).

Jak poznám, že mám testosteronu málo? Je to únava nebo hormony? (3. 6. 2025)

Jak už jsem uvedl, typickými příznaky jsou ztráta zájmu o sex a slabší erekce, únava i po kvalitním spánku, náladovost, podrážděnost a někdy i deprese. Člověk na sobě vidí víc tuku, hlavně na břiše, ubývá svalů, řídnou vousy, může se objevit i zvětšení prsou. Přichází ztráta životního drivu a motivace.

Často si to lidi pletou s běžnou únavou. Pokud ale symptomy trvají delší dobu a kombinují se, je na místě zkontrolovat hladinu testosteronu krevním testem. Na Lékárna.cz si každý může test objednat z pohodlí domova, diskrétně, rychle a s vlastní preferencí laboratoře. Pokud se příznaky opakují týdny nebo měsíce, je lepší nečekat. Jednoduchý krevní test odhalí, jestli je testosteron opravdu nízký, s pomocí interpertace laboratorních výsledků může lékař najít příčinu a navrhnout řešení.

Dá se s tím něco dělat bez léků? (3. 6. 2025)

Rozhodně. Silový a intervalový trénink testosteron krátkodobě zvýší, dlouhodobě pomůže udržet svaly a spalovat tuk. Dále je důležité držet rozumnou váhu, omezit alkohol, a zajistit si kvalitní hluboký spánek. Stres zvládněte relaxací, mindfulness nebo dýchacími technikami.

Mezi látky s potenciálem mírného zvýšení testosteronu (zejména pokud je jejich hladina v těle nízká) patří zinek, který může pomoci mužům s prokázaným deficitem, doplnění vitaminu D může být při nízkých hladinách testosteronu taky přínosné. Některé výzkumy ukazují zlepšení kvality spermatu a mírné zvýšení testosteronu při doplňkovém užívání Ashwagandhy. Výsledky nepřijdou hned, ale rozhodně jsou reálné.

A hlavně to není jen o tom být chlap. Jde o to cítit se dobře ve svém těle i hlavě. Příznaky nedostatku testosteronu nejsou jen normální stárnutí, ale znamení, že je čas na změnu – a tu máme zcela ve svých rukou.

Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu nebo napište na redakce@casjenprome.cz

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D? (11. 4. 2025)

Jaro sice přináší sluneční paprsky, ale vitamin D nám ještě dostatečně nedoplní. Tělo si vitamin D vytváří pouze tehdy, když jsme na slunci dostatečně dlouho, ideálně 20 minut kolem poledne, a to s obličejem a předloktími vystavenými slunečním paprskům. Smog ve městech, oblačnost nebo iluze slunečného počasí mohou dokonce blokovat UVB záření, které je pro tvorbu vitaminu D v pokožce nezbytné. Studie potvrzují, že znečištění ovzduší může sluneční paprsky pohlcovat nebo rozptylovat.

Je pravda, že na jaře více pociťujeme nedostatek vitaminu D? (11. 4. 2025)

Nedostatek vitaminu D na jaře je problém, který pociťujeme častěji než jindy. Únava, bolesti svalů a kloubů, vypadávání vlasů, oslabená imunita – to mohou být příznaky nedostatku vitamínu D. Přesto zájem Čechů o doplňky stravy s tímto vitamínem v dubnu poklesl v porovnání se začátkem roku (leden–únor) až sedminásobně.

Vitamin D rozhodně není výmysl farmaceutů. Skutečně, hladiny vitamínu D v krvi pod 75 nmol/l jsou běžné a pod 50 nmol/l už alarmující. Proto doporučujeme užívat vitamin D i na jaře, v dávce 1000–2000 IU denně. Dávka by měla být přizpůsobena vašemu zdravotnímu stavu, případně doporučení lékaře. Nové stanovisko EFSA dokonce uvádí jako bezpečnou denní dávku pro dospělé až 4000 IU. Ačkoliv některé potraviny obsahují vitamin D, v našich klimatických podmínkách je mimořádně obtížné zajistit jeho dostatečný příjem pouze stravou. Z tohoto důvodu je suplementace pro udržení optimálního zdraví důležitá.

Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu nebo napište na redakce@casjenprome.cz

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými? (7. 2. 2024)

Ano, i volně prodejné léky mohou vyvolat závislost, ačkoliv riziko je obecně nižší než u léků na předpis. Nejrizikovější jsou léky proti bolesti s obsahem kodeinu nebo tramadolu, které ale u nás bez předpisu dostupné nejsou. Nicméně i běžné léky proti bolesti, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol, mají svá rizika při dlouhodobém užívání. Dále je třeba zmínit léky na spaní a uklidnění, které jsou vázané na lékařský předpis.

U doplňků stravy na uklidnění a spánek může být problémem obsah třezalky tečkované, která je sice na tyto potíže vhodná, ale může snižovat účinnost jiných léků. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na nosní spreje a kapky s obsahem dekongestiv, tedy léků proti otoku nosní sliznice, a projímadla.

Proč jsou zrovna nosní spreje tak problematické? (7. 2. 2024)

Dlouhodobé užívání nosních sprejů s obsahem látek, jako je xylometazolin nebo oxymetazolin, mění nosní sliznici. Změna může být trvalá a sliznice může otéct trvale bez ohledu na rýmu. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy se člověk bez spreje neobejde. Problémy s nosními spreji jsou bohužel jedním z nejčastějších problémů, s kterým se setkáváme.

Jaké jsou první varovné příznaky závislosti na lécích, a konkrétně na nosních sprejích? (7. 2. 2024)

Neschopnost přestat užívat lék, zvyšování dávek, abstinenční příznaky po vysazení – v případě nosních sprejů je to pak neustále ucpaný nos a potřeba čím dál častější aplikace.

Jak se závislosti na nosních sprejích zbavit? (7. 2. 2024)

Je potřeba postupně snižovat dávku a frekvenci užívání. Můžete zkusit používat sprej jen do jedné nosní dírky a do druhé aplikovat sprej s mořskou vodou. Důležité je vyzkoušet alternativy, jako jsou nosní výplachy s fyziologickým roztokem nebo inhalace. Účinky se ale s nosními dekongestivy nemohou srovnávat. V případě potíží je nutné vyhledat lékařskou pomoc, ideálně ORL specialistu.

Existují alternativy k nosním sprejům, které nezpůsobují závislost? (7. 2. 2024)

Ano, existují. Například nosní spreje s mořskou solí, které zvlhčují sliznici a pomáhají uvolnit ucpaný nos. Dále inhalace s esenciálními oleji, které uvolňují dýchací cesty a zmírňují zánět. U esenciálních olejů je ale potřeba opatrnosti a je nutné si ověřit, že na ně nemáte alergickou reakci. Vhodné jsou také nosní výplachy s fyziologickým roztokem, které odstraňují hlen a nečistoty z nosních dutin.

Očkování proti chřipce – je to efektivní způsob, jak se chránit? (7. 2. 2024)

Očkování proti chřipce je způsob, jak se chránit před tímto onemocněním a jeho komplikacemi. Je důležité si uvědomit, že chřipka není jen „rýmička“, ale může mít následky, zejména u seniorů, dětí a lidí s chronickými onemocněními. Očkování je bezpečné a účinné a každoročně ho doporučují lékaři i lékárníci. I my v Lékárna.cz rádi pomůžeme s výběrem vhodné vakcíny s ohledem na věk a zdravotní stav.

Pokud máte dotaz na lékárníka, můžete se obrátit mj. na odbornou on-line poradnu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaký zubní kartáček si mám vzít na dovolenou?

Jaký zubní kartáček si mám vzít na dovolenou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 7. 2025 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Denisa Roučková, zdravotní sestra ze Stomatologie Budějovická.  

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 7. 2025 9:35

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Dvořák, Centra očkování a cestovní medicíny Avenier

Je mi 67 let a v poslední době mám pocit, že vidím jakoby přes mlhu. Může to být šedý zákal a dá se to vyřešit i jinak než operací?

Je mi 67 let a v poslední době mám pocit, že vidím jakoby přes mlhu. Může to být šedý zákal a dá se to vyřešit i jinak než operací?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 5. 2025 19:13

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Zdeněk Vaníček, lékař oční kliniky Lexum Praha Budějovická

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit

Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Je možné předcházet alergii?

Je možné předcházet alergii?

Autor: -an-, Datum: 30. 4. 2025 13:13

Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Tip šéfredaktorky

Vrásky jako suvenýr z dovolené? To nechcete!

2. 7. 2025 0:05 autor Vendula Presserová