Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Potraviny podporující spánek
pexels.com
Životní styl

Potraviny podporující spánek

datum: 2. 11. 2018 17:44 autor: -jav-
Všichni si přejeme klidně spát a všichni si zasloužíme klidný a ničím nerušený spánek.

Asi každý z nás už slyšel průpovídky typu: „Spát můžeš, až budeš mrtvý“ nebo „Nikdo nikdy ničeho nedosáhl, když si přispal“. Na druhou stranu jsme ale nejspíše zaslechli názor, že nevyužíváme svůj potenciál, pokud nespíme každou noc alespoň osm hodin. „Neměli byste se cítit provinile, když spíte tak dlouho, jak potřebujete, i kdyby to znamenalo, že musíte něco obětovat, abyste měli na spánek čas. Spánek je důležitý pro léčení a adaptaci těla a duše,“ zastává se spáčů americký léčitel Anthony William, jenž zároveň obhajuje ty, kterým se kvalitní spánek vyhýbá. „Neznamená to, že byste si měli připadat neschopní, když špatně spíte. Nemůžete za to.“

Spánek je jedna z největších vesmírných záhad. Na rozdíl od zlomené nohy nebo onemocnění ledvin je nehmotný. Proto je současná léčba nespavosti tak komplikovaná – pohybuje se, s nadsázkou řečeno, mezi vypitím sklenice teplého mléka před ulehnutím a užíváním pilulek, které vás uspí.

Ti, kteří jsou k chemické medikaci skeptičtí nebo se zatím snaží navodit spánek přírodní cestou, jistě uvítají následující seznam potravin, které jsou velkým pomocníkem při léčbě spánkových poruch:

 • Banány: Obsahují velké množství fruktózy a tryptofanu – to je aminokyselina nezbytná pro vznik serotoninu (hormonu štěstí). Banány lze podávat před spaním ve formě čaje.
 • Česnek: Svými protizánětlivými účinky prospívá sliznicím a průduškám. Když se konzumuje dlouhodobě, může upravovat dýchání tak, aby nenarušovalo spánek.
 • Granátová jablka: Navazují se na škodlivé kyseliny v těle včetně nahromaděné kyseliny mléčné, která může během spánku způsobovat křeče v nohách a ve svalech. Mají protihlenové a protizánětlivé účinky.
 • Hlávkový salát: „Mléko“ v listu salátu zklidňuje nervy a má celkově uklidňující účinky.
 • Chřest: Snižuje produkci hlenu, zmirňuje záněty a má zklidňující vliv, protože odstraňuje škodliviny a volné radikály. Obsahuje značné množství kyseliny listové, která napomáhá správným hormonálním procesům v těle, obnově buněk a zdravému spánku.
 • Koriandr: Váže se na toxické těžké kovy a glutamát sodný, které pak vylučuje z těla. Díky tomu se podílí na detoxikaci organismu.
 • Lékořicový kořen: Velice rychle podporuje a regeneruje nadledviny – ty člověku pomáhají zvládat emoční nebo psychický stres.
 • Lesní borůvky: Odstraňují glutamát sodný a těžké kovy z mozku a potažmo i z těla. Mají uklidňující a protistresový účinek. Snižují krevní tlak.
 • Mango: Obsahuje vysoký podíl hořčíku. Snězte jedno, než půjdete spát, abyste snadněji usnuli.
 • Řapíkatý celer: Má vysoký obsah minerálních solí. Je dobrý pro správné fungování centrální nervové soustavy. Posiluje při nervovém vypětí, pomáhá při mírných depresích a zároveň zklidňuje spánek.
 • Sladké brambory: Obsahují důležitou formu glukózy, která podporuje tvorbu dopaminu a serotoninu, jež pomáhají navozovat spánek. Jsou také bohaté na draslík. Pokud jsou konzumovány ve večerních hodinách, dostavuje se kýžený pocit uvolnění.
 • Špenát: Kyselina listová ve špenátu se podílí nejen na krvetvorbě, ale i na dobré náladě. Je totiž nezbytná také pro správnou funkci nervové soustavy.
 • Třešně: Obsahují melatonin, hormon, který reguluje náš spánkový rytmus. Některé studie ukazují, že konzumace třešní prodlužuje dobu i kvalitu spánku.

 

Tip redakce: Při úzkosti je nejlepší nejprve do jídelníčku zařadit potraviny s uklidňujícími účinky. Ideální je bylinkový čaj se surovým medem.

Více se o poruchách spánku a jejich léčení dočtete v publikaci Anthonyho Williama: Mystický léčitel – Štítná žláza a její léčba. Vydalo nakladatelství Metafora.

 


Další články z rubriky

Když srdce bije na poplach...

Když srdce bije na poplach...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. et. Ing. Barborou Procházkovou, vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom, Datum: 27. 9. 2022 10:00

Na kardiovaskulární onemocnění zemře každý třetí Čech. Onemocnění srdce patří nejen u nás, ale i ve…

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

, Datum: 22. 9. 2022 15:00

V lásce jsou samozřejmě velmi důležité city, vzájemné porozumění, tolerance a důvěra. Buďme ale k…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

Začne Evropský týden sportu

Začne Evropský týden sportu

Autor: -ket-, Datum: 19. 9. 2022 15:00

V pátek 23. 9. 2022 začne Evropský týden sportu, do kterého se prostřednictvím projektu BEACTIVE…

5 tipů, aby děti jedly správně

5 tipů, aby děti jedly správně

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2022 15:00

Samé jedničky začínají na talíři! Vhodný jídelníček pomůže překonat nápor učení, testů a zkoušek. S…

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 12. 9. 2022 10:00

Výhřez ploténky může vznikat pomalu a plíživě nebo naopak náhle, jedním špatným pohybem. Zkušenost…

Podzimní trendy ve spodním prádle

Podzimní trendy ve spodním prádle

Autor: -lym-, Datum: 8. 9. 2022 10:00

Jaké spodní prádlo právě letí? Malá procházka posledními novinkami!

Telemedicína „jede“

Telemedicína „jede“

Autor: -an-, Datum: 6. 9. 2022 10:00

Výstava v Praze představí nové technologie na hubnutí!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-