Jako „elixír mládí“ působí na člověka lymfatická masáž. Pomáhá oddálit projevy stárnutí a eliminuje žilní onemocnění. Lymfu tvoří čirá tekutina obsahující odpadní látky buněčného metabolismu, viry, bakterie, ale i prospěšné živiny, vitamíny, tuky, sacharidy a hlavně lymfocyty – druh bílých krvinek, díky kterým se lymfa podílí na imunitě organismu.
„Lymfodrenáž je speciální fyzioterapeutickou technikou manuálního nebo přístrojového působení na lymfatické uzliny, lymfatické cévy a lymfu v mezibuněčném prostoru, která normalizuje lymfatický tok. Podporuje krevní oběh, posiluje imunitu, snižuje hmotnost a zlepšuje stav pokožky. Zvyšuje odplavení toxických látek z těla, přispívá k celkové vitalitě a regeneraci organismu, i proto ji lze preventivně doporučit jako součást zdravého životního stylu. Občasná lymfodrenáž mezi 30. a 50. rokem znatelně zkvalitňuje život ve vyšším věku,“ poukázala Iva Bílková.
Ošetření teplem je dlouhodobě známá fyzioterapeutická metoda, která se používá při svalových obtížích a rehabilitacích. Sauny vyhřáté na teploty od 65 do 100 a více stupňů Celsia poskytují relaxaci celému organismu, zlepšují dýchání i funkci kardiovaskulárního systému.
„Pravidelné saunování má pozitivní vliv na snížení svalového napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátu a migrenózní stavy. Mezi další pozitiva patří zvýšená produkce endorfinů, a tedy zlepšení psychické pohody nebo také posílení imunitního systému. Postupné zahřívání při saunování pomáhá bojovat proti nachlazení a chronickým onemocněním. Zlepšuje se prokrvení a dýchací rytmus se stabilizuje,“ potvrdila Iva Bílková.
Pravidelné otužování učí tělo zvykat si na krátkodobý stres způsobený náhlou změnou teploty, adaptovat se a postupně snižovat produkci škodlivého stresového hormonu kortizolu, který stojí za větší náchylností k onemocněním.
„Pokud je stres krátkodobý a v menší dávce, tělo se naučí lépe jej zvládat, což má vliv na celkové zocelení organismu. Pravidelné otužování tak vede k posílení imunity a odolnosti. Výhodné zúžení cév v reakci na chlad je však časově omezené, při delším pobytu v chladu se cévy opět roztáhnou a naopak zvýší pravděpodobnost nachlazení,“ varovala Iva Bílková.
Nic by se proto nemělo přehánět, s ochlazováním je třeba začít postupně a nejlépe tak, aby to člověku bylo příjemné.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.
Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…
Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…
Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…
Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…
Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…
Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…
Atopická dermatitida není jen chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje svědivou vyrážku.…
Komentáře