Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení
Freepik, freepik
Životní styl / Zdraví

Jak předcházet podzimním virózám a nachlazení

datum: 6. 10. 2023 0:05 autor: Hana Lorencová
Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou nachlazení a viróz. Je sice pravděpodobné, že se podzimem bez alespoň jedné rýmy neprokoušete, ale můžete se vyvarovat těžším průběhům nachlazení.

Zdravě jíst, zdravě žít

Bude to znít trochu otřepaně, ale zdraví začíná na talíři. Správná skladba jídelníčku funguje zkrátka jako výborná prevence. Co tedy pravidelně jíst?

Ideálně to, co podporuje rozvoj pro tělo prospěšných bakterií. Klíč k dobré imunitě se totiž ukrývá ve střevech, kde taky najdeme většinu buněk imunitního systému. Aby střeva fungovala správně, je vhodné zařazovat potraviny jako kysané zelí, kefírové výrobky či fermentované produkty, například v podobě stále oblíbenějšího kimči.

„Velmi vyhledávané jsou také takzvané immunity shoty – předem připravené malé dávky nápojů z kvalitních přírodních surovin, které umí povzbudit organismus a podpořit imunitu. Tradiční součástí bývá například kurkuma nebo zázvor,“ doplňuje Petr Souček, odborník na nápoje z online supermarketu Košík.cz.

Pokud nejste fanoušky kysaných produktů, pomozte si výživovými doplňky v podobě probiotik a prebiotik. Probiotika jsou kultury mikroorganismů, které pomohou osídlit střevo správnými bakteriemi, a k tomu využívají jako potravu právě probiotika.

„Existuje několik kmenů probiotik, které mají různé účinky. Zatímco některé je vhodné brát jako doplněk při užívání antibiotik, pro obnovu střevní mikrofloŕy a předcházení zažívacím problémům, jiné slouží k posílení imunity. Podle toho je třeba probiotika vybírat,“ dodává PharmDr. Jana Doleželová.


Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Otužování a saunování zdar

Milovníci léta a vyšších teplot to asi neradi uslyší, ale výbornou prevencí řady nemocí je otužování. Nemusíte přitom hned skákat do sudu s ledem – stačí, když do své ranní rutiny přidáte dvě až tři minuty studené sprchy.

Ta povzbudí krevní oběh, zlepší prokrvení organismu a nakopne váš imunitní systém, který bude lépe připraven na boj s nepříznivými vlivy vnějšího okolí. Neměli bychom zapomínat ani na to, že pravidelná studená sprcha dlouhodobě zlepšuje náladu, což se během deštivých podzimních dnů rozhodně hodí.

Je pro vás představa ranní studené sprchy příliš drastická? Zkuste na to jít přes saunování a nejprve se důkladně prohřát. O blahodárném vlivu sauny na organismus už se toho napsalo hodně – a právem.

Věřte, že když ji zařadíte mezi pravidelné aktivity, na své imunitě to rozhodně poznáte. Potvrzuje to i řada studií – rakouský profesor Edzard Ernst zkoumal už v roce 1990 vliv saunování na zdraví při virových epidemiích a zjistil, že saunováním si lze zajistit asi dvojnásobnou odolnost vůči virovým onemocněním.

Podpořte imunitu přírodními doplňky

Klíčovými „bojovníky“, kteří pomohou v předcházení nemocí, jsou především vitaminy C a B, a také často zmiňovaný vitamin D. Ten podporuje správnou funkci imunitního systému a ovlivňuje vstřebávání vápníku a fosforu v organismu. Tělo ho přirozeně získává především pobytem na slunci, nicméně dodat si ho částečně můžete také stravou – ideálním zdrojem jsou ryby či rybí olej. 

„Vitaminu D má česká populace obecně nedostatek, protože ryby se neobjevují na našem jídelníčku tak často, jak by měly. Se zkracujícími se dny pak nepomůže ani pobyt venku a je vhodné sáhnout po doplňcích s vitaminem D, kterých na trhu najdeme široké množství. Výrobci navíc myslí také na ty, kterým dělá problémy užívání kapslí, a nabízí ho i ve formě žvýkacích tablet nebo šumivého nápoje. Pro miminka existuje i ve formě kapek, protože je všem dětem do 1 roku vitamin D předepisován v rámci prevence křivice, “ doplňuje PharmDr. Jana Doleželová.

Kromě vitaminů by našemu tělu neměly chybět ani důležité minerály, především selen a zinek, které přispívají k dobré imunitě. Tělo potřebuje také železo, jehož nedostatek se může projevit právě oslabením obranyschopnosti těla. Klíčovou roli hraje i hořčík, který podporuje správnou činnost nervové soustavy a pomáhá zmírňovat únavu.


4 účinní bojovníci s podzimní únavou

Šetřete síly a nepřecházejte nemoci

Máte potřebu být celoročně supermanem, který zvládá všecko na sto procent a nevydechne si ani na chvíli? Pak si koledujete o to, že vás podzimní vlna viróz skolí v plné síle.

Pokud jste nachlazení, pokašláváte a vaše spotřeba kapesníků trhá rekordy, měli byste se v první řadě vyležet. S běžným nachlazením to zvládnete i bez lékaře, pokud vás netrápí jiné zdravotní obtíže. A jak na domácí léčbu? Naordinujte si klidový režim, a především dostatek tekutin – nejlíp vody nebo bylinkových čajů.


Vyzkoušejte babské rady

Jak říká známá poučka – neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden. Na druhou stranu ale platí, že průběh běžného nachlazení můžete zpříjemnit a urychlit, třeba za pomoci tradičních babských receptů:

  • Na kašel můžete nasadit cibulový sirup, který si vyrobíte velice jednoduše. Stačí cibuli nakrájet, přidat k ní lžíci medu, promíchat a nechat přes noc v uzavřené nádobě pustit šťávu. Tu pak užívejte po lžičkách 3× denně.
  • Horečku a zahlenění pomůže zmírnit lipový čaj, který podporuje pocení, urychluje léčbu a je protizánětlivý.
  • Na bolest v krku vyzkoušejte odvar ze šalvěje. Její snítky zalijte horkou vodou, nechte vylouhovat 10-15 minut a sceďte. Pak kloktejte několikrát denně dle potřeby.
  • Horečku a bolesti pomůže utlumit léty prověřený Priessnitzův zábal. Na postižené místo (krk, hrudník) přiložte plenu či jinou látku namočenou ve studené vodě, a tu překryjte suchou vrstvou. Nechte hodinu až dvě působit a po několika hodinách opakujte.
  • Nachlazení pomůže zmírnit silný vývar, který tělu dodá bílkoviny, minerály i vitaminy, a navíc uvolní dýchací cesty a zklidní zažívání.

Zdroje informací: kosik.cz a drmax.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Jak důležité je správné stravování pro zdraví ve starším věku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 11. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí

Ohnete palec až k zápěstí? Hypermobilita ohrožuje téměř třetinu lidí

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 24. 11. 2023 0:05

Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…

5 (ne)pravd o čištění zubů

5 (ne)pravd o čištění zubů

Autor: Veronika Schieblová, Datum: 17. 11. 2023 0:05

Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…

Jak posílit imunitu během podzimu?

Jak posílit imunitu během podzimu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 11. 2023 0:05

Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…

6 mýtů o atopickém ekzému

6 mýtů o atopickém ekzému

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2023 14:20

Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 15. 10. 2023 0:05

Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Svědění kůže budí až třikrát do týdne 50 % atopiků

Autor: -an-, Datum: 26. 9. 2023 19:52

Atopická dermatitida není jen chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje svědivou vyrážku.…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Jak znáte české vánoční filmy a pohádky?

2. 12. 2023 13:06 autor -red-