„U termoprádla doporučuji volit buď moderní materiály pro sportovní oblečení s umělými vlákny, nebo merino vlnu. Pokud jste typ, kterému je pořád teplo, zvážila bych koupi pouze vrchního dílu. Mně osobně stačilo pořídit si silonky s nebo i bez spodních ťapek. Pokud vezmete alespoň 50 DEN, vydrží vám dlouho. Nesvírají tolik jako termoprádlo, což se hodí zvlášť, když jsou navrstvené pod legínami,“ vysvětluje Eva.
Ponožky by měly být o něco vyšší, aby se neshrnovaly (ideálně nad botu).
Druhá a třetí vrstva závisí na počasí a intenzitě, v jaké plánujete jet. Eva doporučuje vestu na běžky, která udržuje tělo v teple, ale zároveň nebrání v pohybu paží a odvětrává. Péřová vesta se pak hodí, když je opravdu velká zima, například –15 °C. V případě převlekových kalhot se dívejte po zipu. Čím delší zip od konce nohavice nahoru, tím snadněji se vám budou převlékat či svlékat bez zouvání bot.
Mezi nepostradatelné vybavení patří také rukavice. Eva nedá dopustit na palčáky či ty tříprsté.
Nezbytná je také čepice, pro lidi s delšími vlasy ideálně čepice s otvorem na culík. Že takovou nevlastníte? Vyrobte si ji sami.
„Budete-li do čepice vystřihávat díru na culík, dejte pozor, z jakého je materiálu, aby se vám celá nerozpárala. Stříhejte vždy mimo šev. Upravovala jsem si takto i nákrčník, do kterého jsem si také vystřihávala díru. Perfektně pak drží, nesjíždí a chrání tvář,“ prozrazuje Eva. Opomenout nelze ani brýle, které tvoří fyzickou bariéru pro ochranu očí, chrání však i před odrazem slunečních paprsků od sněhu, které jsou daleko intenzivnější než v létě. Ocenit můžete také tzv. štítek, který chrání i velkou část obličeje.
Při jakékoli fyzické aktivitě je potřeba dbát na pitný režim. Jak mít ale na běžkách pití stále u sebe, když batoh často omezuje v pohybu? Ideální jsou například ledvinky s implementovanou lahví.
„Já nedám dopustit na lahve s termoizolační vrstvou okolo. Pití tak vydrží déle teplé, což se vždy hodí,“ říká Eva. Držáky na pití neomezují pohyb na běžkách, a proto jsou pro mnohé sportovce tou nejpohodlnější variantou.
A pokud chcete být připraveni na vše, vezměte si s sebou také powerbanku. V mrazech totiž klesá výdrž baterií a může dojít i k vypínání vašeho mobilního telefonu, buďte proto ve střehu a mějte pro svůj telefon dostatek šťávy z externího zdroje.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Každý rok se 7. září slaví Mezinárodní den čistého ovzduší, který byl ustanoven Valným shromážděním…
Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Víte, čím nejvíce v současnosti škodíme svému zraku? A jaké jsou tipy odborníků na udržení zdravých…
Laserové refrakční operace femtosekundovým laserem umožnily již 10 milionům lidí zbavit se…
Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména…