Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak si v zimě udržet krásné zdravé vlasy?
Freepik, Racool_studio
Životní styl / Krása

Jak si v zimě udržet krásné zdravé vlasy?

datum: 5. 1. 2023 15:00 autor: -an-
Různá roční období přinášejí našim vlasům odlišné nástrahy. Zatímco v létě na naši hřívu útoční žhnoucí sluneční paprsky, v zimě se musíme naopak vypořádat s teplotami pod bodem mrazu, suchým vzduchem v přetopených místnostech a polétavými vlasy od tření svetrů a kabátů.

Jiná péče než na jaře

V zimě jsou vlasy zatížené povětrnostními podmínkami, jako je mráz, vítr či sněžení, ale neprospívají jim ani teplotní výkyvy či suchý vzduch v interiéru.

Proto by se v tomto ročním období mělo pracovat s vlasy poněkud odlišně než v jiných měsících. Například je důležité nechodit s vlhkými nebo nedosušenými vlasy do mrazu, protože voda při mrznutí zvětšuje svůj objem a poškodí pak vlasovou strukturu.


5 rad, jak chytře pečovat o zesvětlené blond vlasy

Mokrá hlava na polštář nepatří

Ostatně, také usínání s mokrou hlavou je – a to nejen v zimě – častým nešvarem, který ženy dělávají v přesvědčení, že tím vlasy poškozují méně, než když používají fén. Zapaření na mokrém polštáři však vadí nejen vlasům, ale i pokožce hlavy.

„Vždycky je třeba před spaním umyté vlasy vysušit, ideálně dát tam nějakou výživu, klidně i masku na noc, která se ráno opláchne, anebo olejíčky,“ doporučuje kadeřník Daniel Pašek, jehož vlasovou péči pravidelně vyhledává například moderátor Libor Bouček, zpěvák Ben Cristovao, moderátorka Zorka Hejdová, modelka Tereza Budková či manželé Berdychovi.


Víte, jaký máte typ vlasů a jak o ně správně pečovat?

Fénujte opatrně 

Pro zachování zdravých kadeří je důležité používat kvalitní fén s inteligentní regulací teploty, kterou lze nastavit pro konkrétní typ vlasů.

Například fén Dyson Supersonic na rozdíl od jiných přístrojů měří více než 40krát za sekundu teplotu a reguluje ji – dá se nastavit na 4 přesné teploty (28 °C pro stálý proud chladného vzduchu, 60 °C pro šetrné vysoušení, 80 °C pro běžné vysoušení a 100 °C pro rychlé vysoušení a styling). Ve chvíli, kdy by mělo dojít k přepálení vlasu, automaticky se sám vypne.

Tím zabraňuje poškození vlasů extrémními teplotami a pomáhá chránit jejich lesk.


Jak zabránit vypadávání vlasů?

Žehlete bez extrémních teplot

Na extrémní teploty je třeba dávat pozor i při žehlení vlasů

„Je super, že existují žehličky, které hlídají teplotu díky tepelným tělískům na žehlících plochách. Teplota se přizpůsobí vlasu, oproti některým konkurenčním značkám, kde je teplota nad 210 stupňů – když si žena takovým přístrojem zejména zesvětlený vlas přežehlí třeba čtyřikrát po sobě, může ho doslova ‚usmažit‘,“ varuje vlasový odborník Daniel Pašek, majitel salonu The Trim, před používáním extrémních teplot.

Sbohem, polétavé vlasy

Dalším častým nešvarem podzimních a zimních měsíců jsou vlasy poletující kolem hlavy jako svatozář. Jakmile začneme v místnostech topit, vzduch je sušší a tím pádem vlasy daleko víc elektrizují. Mnohem častěji si také přetahujeme oblečení přes hlavu.

S každým přetaženým svetrem získají vlasy elektrický náboj a potom poletují. Jako na zavolanou proto přišel nedávno na trh speciální nástavec Flyaway na fén Supersonic, který díky svému netradičnímu tvaru půlměsíce dokáže zatočit s tímto častým problémem.


5 vychytávek, jak mít v zimě zdravé vlasy

Princip je postavený na fyzikálním jevu zvaném Coanda efekt. Jde se o proudění vzduchu, který se pohybuje po povrchu, sám chytá vlas a vede ho správným směrem. Krátké poletující vlasy skryje pod ty delší a účes uhladí.

„Flyaway je super, když chci účes dokončit. Úplně neskutečně uhladí i poletující vlasy tak, aby nic nelétalo. Je skvělý pro denní nošení účesu a obrovský pomocník i při focení,“ pochvaluje si Daniel Pašek a dodává, že lze nástavec použít i pro různé typy vlasů a účesy.

„Když jsou vlnitější, nejel bych po celé délce, abych vlnu zbytečně nenarovnával, ale i v tomto případě krásně zkrotí poletující vlasy u pěšinky. S Flyaway jde uhladit i jednotlivé části účesu – když třeba udělám foukačku do rovna nebo do vln, neslouží to jenom na to doladění pěšinky, ale je variabilní. Pokud si uděláte culík nebo jakýkoliv jiný účes, a potřebujete nějakou část uhladit, použijte tento nástavec,“ radí vlasový specialista.


Proč nám na jaře padají vlasy?

Hydratace, vitaminy a pravidelné zastřihávání konečků

Suchý vzduch v místnostech může způsobovat nejen poletování vlasů, ale také jejich přesychání. Proto svým kadeřím dopřejte dostatek hydratace.

„Určitě bych doporučil nepodcenit celkovou péči a používat dobré masky doporučené profesionálem, protože ten ví nejlépe, co váš vlas potřebuje. Je vhodné si v zimě nechat zkontrolovat lékařem i hladinu vitaminu, většinou chybí vitamin B a D a u žen často i železo, což u kvality vlasů také hraje roli. Super jsou také olejíčky a hydratační leave-in krémy v neposlední řadě myslet na pravidelné stříhání konečků, protože když se teď v zimě nosí různé kabáty, o drsnější textily a oděvy se konečky ‚ohoblují‘,“ vysvětluje Daniel Pašek.

Dodává, že četnost zastřihávání je individuální, obvykle je to jednou za dva měsíce, ale záleží na konkrétním typu vlasů. Je důležitější mít vlasy krásné a zdravé, než úzkostlivě lpět na každém centimetru.

Vyberte si slušivou čepici či klobouk

K zimní výbavě patří nejen teplý kabát a šála, ale také nezapomínejte na čepici. Jedná se o módní doplněk, který je zároveň důležitý proto, že chrání vlasy před nepříznivým počasím. Hlavně, když jedete na hory a vystavujete vlasy mrazu, zbytečně je zatěžujete, když je necháte volně vlát. Jistotou je vždy čepice, ale pokud příliš neodpovídá vašemu stylu, můžete se poohlédnout i po slušivém elegantním klobouku.


Zdroje infromací: Daniel Pašek, majitel salonu The Trim, a dyson.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 mýtů o IPL epilaci

10 mýtů o IPL epilaci

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 5. 2024 19:00

Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…

Kůže nezapomíná...

Kůže nezapomíná...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Barborou Procházkovou, Chromozoom, Datum: 14. 5. 2024 0:05

Slunce stojí nejen za vznikem většiny vrásek, ale může nenávratně poškodit naši DNA. Pravidelné…

Jak se „vymýšlejí“ plavky

Jak se „vymýšlejí“ plavky

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 11. 5. 2024 0:05

Krásné počasí se vrátilo a my myslíme na výběr těch nejlepších plavek. Jakou zvolit barvu, vzory a…

Perfektní make-up

Perfektní make-up

Autor: -mav-, Datum: 27. 4. 2024 20:19

Dokonale jemná a perfektně vypadající pleť nemusí být problém. Stačí použít správné přípravky.

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Autor: -gul-, Datum: 25. 3. 2024 11:50

James Dyson během celosvětové akce v jihokorejském Soulu představil vysoušeč vlasů Supersonic…

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

Noční maska, která účinně chrání pokožku před nezdravými jevy

Noční maska, která účinně chrání pokožku před nezdravými jevy

Autor: -mav-, Datum: 10. 3. 2024 12:13

Kvalitní a pravidelný spánek je nezbytnou součástí pro naše zdraví. Dochází při něm nejen ke…

Jak správně vybrat spodní prádlo a plavky?

Jak správně vybrat spodní prádlo a plavky?

Autor: -lym-, Datum: 4. 3. 2024 10:00

Blíží se jaro a vy nemůžete najít dokonalé prádlo nebo plavky? A také si často nevíte rady s…

Tip šéfredaktorky

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

11. 5. 2024 9:58 autor -jav-